Smary i oleje do łańcucha rowerowego

Nieraz na swojej drodze mijam innych rowerzystów, których można szybciej usłyszeć niż zauważyć i taka sytuacja nie jest wcale podyktowana względami bezpieczeństwa. Czyżby nie dotarło do nich słynne powiedzenie: „Nie smarujesz, nie jedziesz”  – ile razy słyszało się ten tekst, tyle samo było różnych sytuacji w których ta mądrość była prawdziwa i nie zawsze chodziło o poziom oleju w silniku. Łańcuch w rowerze, aby działał sprawnie i posłużył nam długo, musi być również smarowany. W sprzedaży dostępnych jest wiele różnego rodzaju smarów i olejów do łańcucha. Jedne są zielone, drugie czarne albo czerwone. Regularne czyszczenie i smarowanie łańcucha zapewni cichą i płynną pracę. W tym wpisie przedstawię najczęściej wybierane produkty.

Oleje do smarowania łańcucha:

oleje_finish_line_wetFinish Line Cross Country Wet – jest to jeden z popularniejszych smarów syntetycznych, często nazywany jest zielonym. Wet (z ang. mokry) przeznaczony jest do jazdy w ciężkich warunkach oraz niesprzyjającej pogodzie. Jego formuła została opracowana tak, aby zapewnić jak największą odporność na wypłukiwanie. Produkt dostępny jest na rynku od 1994 i od tego czasu zdobył uznanie rowerzystów na całym świecie. Wet może być stosowany również w suchych warunkach, niestety przez gęstą konsystencję łańcuch będzie łapał więcej brudu, dlatego też po nasmarowaniu łańcucha i przejechaniu kilku kilometrów warto jest zebrać szmatką nadmiar smaru.  W sprzedaży dostępny jest również aerozol Finish Line Wet, który posiada identyczny właściwości jak smar, przy czym jego aplikacja jest znacznie szybsza i prostsza.

f-finish-line-olej-do-lancucha-dry-teflon-60-mlFinish Line Dry -wysokiej jakości olej syntentyczny z teflonem przeznaczony do jazdy w suchych warunkach.Jego konsystencja jest znacznie rzadsza  od jego brata z serii Wet. Z łatwością dociera nawet trudno dostępne miejsca, poza smarowaniem łańcucha może być użyty do oliwienia innych ruchomych części roweru np. pancerzy. Olej posiada fluoropolimery teflonu, które minimalizują tarcie i zapewniają płynną pracę napędu. Niestety łańcuch oliwiony Dry’iem wymaga częstszej uwagi, nawet niewielki deszcz jest w stanie zmyć cały smar i po chwili z łańcucha zaczną dobiegać dźwięki przypominające o kolejnym smarowaniu. Osobiście używam wersji Wet, głównie ze względu na rzadszą konieczność smarowania łańcucha. W suchych warunkach Dry należy nakładać co 150 km. Podczas pokonywania długich tras oznacza to, że przynajmniej raz dziennie będziemy musieli naoliwić łańcuch.

oleje do łańcucha ceramix waxCeramic Wax Lube – przeznaczony jest do jazdy w warunkach mieszanych. Smar został wzbogacony nanocząsteczkami azotku boru oraz fluoropolimerami, dzięki czemu utrzymuje się dłużej na łańcuchu.  Ceramic Wax Lub przypadnie do gustu osobom, którym ważniejszy jest czysty łańcuch niż częstotliwość smarowania. Woskową powłokę można utrwalić nakładając drugą warstwę, jednak Wax Lube nie utrzyma się tak długo jak Wet dlatego na co dzień wolę stosować zielony smar, który lepiej sprawuje się w piaszczystych i mokrych warunkach.

Podsumowanie:

Decydując się na zakup smaru do łańcucha powinniśmy się kierować głównie warunkami w których jeździmy. Osoby, którym rower służy jako codzienny środek transportu do poruszania się po ścieżkach rowerowych powinny zdecydować się na zakup oleju o rzadszej konsystencji. Naoliwiony nim łańcuch będzie łapał mniej brudu i tym samym cały napęd utrzyma się w czystości przez dłuższy okres czasu. Jeśli natomiast nie straszne są Ci grząskie piachy oraz błoto, poruszasz się głównie po szutrowych, leśnych drogach to seria Wet sprawdzi się idealnie.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

4 Komentarzy

  1. Witam wszystkich, lubię eksperymentować z różnymi preparatami do rowerów (lub nie koniecznie dedykowanym tylko dla nich). Ostatnio zakupiłem nowość na rynku XG Momentum. Olej, który jak twierdzi producent może być używany nie tylko do łańcucha, ale również do linek hamulcowych i przerzutek. Po paru jazdach muszę stwierdzić, że to co jest umieszczone w opisach produktu na różnych stronach sklepów okazuję się być prawdą. A więc na razie koniec z eksperymentami, ale tylko do czasu pojawienia się jakiejś nowości.

    Odpowiedz
  2. Ja najczęściej kupuję smary total care, moim zdaniem bardzo sensowne za fajne pieniądze. Ogólnie mają sporo chemii jeśli chodzi o rowery, ale chyba nie tylko

    Odpowiedz
    • Mam od nich sporo chemii, bo zamawiam sobie wszystko od razu z ich strony i polecam – zarówno bike care jak i chemia do samochodów naprawdę daja rade, zwłaszcza jak na te niskie ceny

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany