Co to jest śpiwór wie chyba każdy z nas. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju worek do spania, który stwarza nam miejsce do wypoczynku i tym samym znacznie poprawia jego komfort. Największą zaletą jest jego transport – możemy bardzo łatwo zwinąć go w rulon i przypiąć do sakwy lub plecaka. Nie zajmuje wiele miejsca, a jest nieodzownym komponentem wyposażenia każdego podróżnika. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele typów śpiworów. Kompletując ekwipunek na naszą wymarzona wyprawę, na pewno staniemy przed pytaniem ? jaki typ tego przenośnego miejsca do spania powinniśmy wybrać? Który sprawdzi się w trudnych warunkach? Jakie materiały, z którego jest on wykonany, są najlepsze? Jaka konstrukcja spełni nasze oczekiwania? Jak prawidłowo użytkować nasz wymarzony śpiwór, aby służył on nam przez długie lata?
Na początku warto wziąć pod lupę jeden z czynników, którymi będziemy się sugerować podczas zakupu naszego śpiwora, a mianowicie jego KSZTAŁT. Spośród wszystkich dostępnych modeli na rynku możemy wyróżnić śpiwory, które posiadają kształt typu:
Śpiwory typu mumia
Pierwszy typ z pewnością swoim wyglądem odzwierciedla nazwę. Posiada bowiem anatomiczny kształt i stopniowo zwęża się ku dołowi. Co nam daje taki kształt? Przede wszystkim po odpowiednim zwinięciu śpiwora nie zajmuje on dużo miejsca, jego objętość jak i waga są zdecydowanie mniejsze, niż tradycyjnych kopert, jednakże ?coś za coś?, bowiem tutaj kosztem staje się komfort naszego spania. Użytkownik takiego śpiwora zdecydowanie ma mniej miejsca, niż w przypadku tradycyjnych ?kopert?, jednak wiele osób chwali sobie ten typ śpiwora. Moim zdaniem jest to idealny wariant dla zmarzlaków.
Śpiwór mumia – Hannah Biker
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Koperta
Drugi typ wymieniony przeze mnie to koperta, czyli tradycyjny model, posiadający kształt prostokąta. Z całą pewnością jego ogromną zaletą jest fakt, iż posiada on dużo miejsca do spania. Zazwyczaj skonstruowany jest w ten sposób, iż posiada wszyty suwak z boku, który rozpina nam cały śpiwór. Zdecydowane minusy tego typu śpiwora to jego waga i objętość. Po zwinięciu zajmuje dużo miejsca, ponadto jego duża powierzchnia wymaga od nas większej energii do ogrzania i podniesienia komfortu cieplnego wewnątrz takiego śpiwora, tym samym nie polecam go dużym zmarzlakom. Ten typ nie jest preferowany przeze mnie na wycieczki rowerowe, głównie z uwagi na wagę i miejsce jakie zajmuje, polecam go natomiast wszystkim campingowiczom, którzy podróżują samochodem i mają wystarczającą ilość miejsca w bagażniku.
Let’s Move
Kolejny typ przeze mnie wymieniony let?s move ? doskonała alternatywa dla tych z was, którzy uwielbiają spać w pozycji embrionalnej. Kształtem praktycznie niewiele różni się od klasycznej mumii, jest nieco szerszy pośrodku, dzięki temu nie musimy spać jak serdelek w puszce, tylko możemy przybrać pozycję embrionalną.
Noga słonia
Czwarty typ przeze mnie wymieniony to tzw. noga słonia. Niech was nie zmyli ta śmieszna nazwa. Generalnie śpiwór ten rzeczywiście przypomina nieco nogawkę, w którą po prostu się wchodzi. Ten typ przeznaczony jest głównie dla fotografów, bądź myśliwych, dlatego też aby wprowadzić im pewne udogodnienia, w niektórych modelach tego typu wszywa się specjalne wzmocnienia od spodu, lub wstawia dodatkowe zamki błyskawiczne, dzięki którym fotograf bądź myśliwy może chodzić będąc jednocześnie w śpiworze.
Śpiwory specjalistyczne
Ostatni wymieniony przeze mnie typ to śpiwory specjalistyczne. Moim zdaniem wyglądem przypominają bardziej puchowy kombinezon niż śpiwór. Nogi i ręce wkładamy do oddzielnych rękawów, dzięki czemu możemy swobodnie się poruszać. Ważnym aspektem jest także zamek frontowy, wszyty jest on bowiem w taki sposób, iż dzięki niemu możemy swobodnie w każdej chwili wyjąć ręce ze śpiwora. Tego typu śpiwory głównie używane są podczas wszelkiego rodzaju wypraw wysokogórskich, podczas wypraw podbiegunowych, a także niekiedy przez myśliwych bądź żołnierzy.
Na co zwrócić uwagę przy kupnie śpiwora?
Kolejnym aspektem, który należy omówić kiedy decydujemy się na zakup śpiwora to jego BUDOWA.
Dodatkowe rzeczy, które koniecznie trzeba brać pod uwagę to:
- Kaptur,
- Kołnierz termiczny
- Zamek
- Listwa termiczna
- Kieszonka
- Kieszeń na poduszkę
- Kieszeń docieplająca
- Pasy antypoślizgowe
- Worek kompresyjny
Kaptur w śpiworze
Kaptur to taka część, którą powinien posiadać każdy typ śpiwora. Najlepszy byłby taki dosyć głęboki, koniecznie ze ściągaczem, który uniemożliwiłby nadmierną utratę ciepła. Moim zdaniem każdy śpiwór powinien być w taki kaptur wyposażony. Ponadto wymieniony przeze mnie kołnierz termiczny jest swoistą izolacją, tzn. zamyka poniekąd główną komorę śpiwora i nie pozwala na utratę rozgrzanego powietrza z wewnątrz śpiwora. Najwygodniejszą opcją umożliwiającą odpowiednie wykorzystanie takiego kołnierza byłoby wyposażenie go w rzep i linkę. Rzep możemy bardzo szybko zapiąć, linka natomiast po ściągnięciu sprawiłaby, iż kołnierz stanie się prawdziwą izolacją. Jest on częstym elementem śpiworów zwłaszcza zimowych i wielosezonowych.
Zamek
Kolejny element – zamek wydaje nam się pozornie rzeczą błahą, jednak tak naprawdę od niego bardzo wiele zależy. Przede wszystkim jego długość i usytuowanie zależy od wybranego przez nas modelu. Dodatkowy zamek znacznie wpływa na wagę śpiwora, w związku z czym często wszywany jest taki średniej długości, zwłaszcza w wersjach zimowych. Oczywiście zwracajmy uwagę na to, czy zamki płynnie zapinają się zarówno w jedną jak i w drugą stronę, pożądane są tzw. ?dwubiegunowe?, dzięki którym w każdym momencie możemy sami regulować sobie temperaturę wewnątrz śpiwora i skutecznie ją zmniejszyć odpinając tylko jego wybrany fragment. Warto także zwrócić uwagę, czy zamek wszyty w nasz potencjalny śpiwór będzie można bez problemu spiąć z zamkiem z innego śpiwora. Na pierwszy rzut oka ten mały detal daje wiele możliwości, dzięki temu możemy bowiem spiąć ze sobą cztery śpiwory tworząc obszerne miejsce do spania dla kilu osób.
Markowy Śpiwór Fjord Nansen
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Listwa termiczna
Wbrew pozorom w tym niewielkim śpiworze przez nas wybranym istnieje lub przynajmniej istnieć powinna listwa termiczna. To swego rodzaju komora biegnąca wzdłuż zamka, która oczywiście jest dodatkowo ocieplona np. puchem. Przede wszystkim spełnia ona funkcję ochronną, zabezpiecza bowiem nasze ciało przed wyziębieniem spowodowanym zimnem od strony zewnętrznej, czyli strony zamka. Przy zakupie wybranego przez nas modelu i przy okazji sprawdzania sprawności zamków błyskawicznych, warto zwrócić także uwagę na fakt, czy listwa termiczna nie wcina się przypadkiem we wspomniany przeze mnie zamek. Jeżeli śpiwór przez nas posiadany ma taki defekt i nie możemy sobie z nim poradzić, spróbujmy usztywnić listwę za pomocą cienkich pasków jakiegoś sztywnego materiału bądź tworzywa.
Kieszonka
Podczas wyboru zakupu naszego wymarzonego śpiwora warto zwrócić uwagę, czy posiada on wszytą kieszonkę. Idealna byłaby taka umiejscowiona na wysokości klatki piersiowej, do której bez problemu możemy schować telefon bądź inne osobiste drobiazgi.
Kieszeń na poduszkę
Niektóre z typów śpiworów posiadają coś na kształt kieszeni na poduszkę. Jeżeli mamy ograniczone miejsce bagażowe i nie posiadamy takiej pod ręką, przyda się zwykła bluza bądź polar zwinięty w rulon i umiejscowiony w takiej właśnie specjalnej kieszonce. Skoro niektóre modele wyposażone są w kieszonki na poduszkę, nie można zapominać o zmarzlakach, w związku z tym istnieją także czasami kieszonki docieplające. Głównie możemy odnaleźć je w wersach zimowych , umiejscowione są przy stopach i mają za zadanie docieplać głównie tę część naszego ciała. Jeżeli planujemy wyprawę podczas ekstremalnych warunków, warto zaopatrzyć się w wersję śpiwora, który posiada specjalne pasy antypoślizgowe. Oczywiście znajdują się na spodzie, naszyte są na materiale zewnętrznym i są niezastąpione podczas noclegu w terenie pochyłym.
Na koniec wymieniłem podstawę, na której powinniśmy się skupić wybierając odpowiedni śpiwór, a mianowicie ? worek kompresyjny. Oczywiście najlepsza wersja to taka, w którym to worku krzyżuje się ze sobą wiele taśm, dzięki którym kompresja śpiwora będzie przebiegać w każdym kierunku.
Pozostaje jeszcze przed nami wiele pytań – z jakich materiałów powinien być wykonany nasz śpiwór? Jaka jest różnica między wypełnieniem sztucznym i puchowym? Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni śpiwór aby nie kupić bubla? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w następnych postach.