Śpiwory syntetyczne vs. puchowe

Każde wypełnienie śpiwora dzielimy na sztuczne i puchowe. Decydując się na zakup danego modelu powinniśmy brać pod uwagę występowanie takich czynników jak : zdolność do zatrzymania wyemitowanego przez nasz organizm ciepła, odporność na wodę, błoto, wilgoć oraz inne czynniki atmosferyczne. Ponadto ważną rolę odgrywa ogólne przewodnictwo cieplne, waga, objętość jaką potencjalnie zajmuje nasz śpiwór oraz jego żywotność.

Śpiwory syntetyczne

Pierwszy rodzaj wypełnienia to głównie włókna poliestrowe, które dodatkowo są pokryte warstwą silikonu. Najbardziej pożądaną cechą jest sprężystość, jaką osiągają wymienione przeze mnie włókna oraz odpowiednia powierzchnia zewnętrzna. Jeden czynnik z drugim mają na siebie wpływ, można powiedzieć, iż są ze sobą kompatybilne. Sprężystość wpływa bezpośrednio na objętość naszego śpiwora, natomiast powierzchnia zewnętrzna przekłada się na absorbowanie wilgoci z otoczenia. Zwyczajne włókno poliestrowe ma szorstką powierzchnię, co skutkuje pochłanianiem wilgoci. Aby zminimalizować ten czynnik ryzyka włókna powleczono cienką warstwą silikonu. Stąd też zagadka zbitych kłębów w naszym śpiworze, które powstały już po pierwszym praniu. Wszystkie tańsze wersje produktu, sprzedawane zazwyczaj w wielko powierzchniowych supermarketach, mają z pewnością bardzo cieniutką warstwę wspomnianego już silikonu. Takie niezbyt trwałe pokrycie silikonowe schodzi już przy wspomnianym pierwszym praniu. Aktualnie istnieje tyle rodzajów wypełnień sztucznych, iż ciężko je nawet wymienić. Moim zdaniem możemy mówić o wyjątku jedynie w przypadku wypełnień takich z najwyższej półki i takie z całą pewnością to Primaloft, Polarguard, Thermolite.

f-hannah-biker-x1Śpiwór syntetyczny Hannah Biker X1
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Śpiwory puchowe

Jeśli chodzi o wypełnienie puchowe śmiało mogę stwierdzić, że do dziś przoduje ono pośród wszystkich wariantów jakie mamy do wyboru. Jest ono bezkonkurencyjne, cechuje się wysokimi możliwościami zatrzymywania ciepła. Do śpiworów zazwyczaj producenci wykorzystują puch pochodzący od gęsi i kaczek, warto też wspomnieć o fakcie, iż ten polski puch uważany jest jako jeden z najlepszych na świecie. Aktualnie, gdzie poszerzane są możliwości utrwalenia surowców naturalnych, tak samo i puch użyty do śpiworów zostaje wcześniej poddany specjalnej obróbce- tj. praniu i dogłębnej sterylizacji w wysokiej temperaturze wynoszącej 120 st. Celsjusza. Dzięki tym zabiegom w przypadku zamoczenia lub zawilgocenia naszego śpiwora, puch nie będzie wydzielał nieprzyjemnego zapachu. Dla wszystkich z was, którzy rozważają zakup śpiwora wypełnionego puchem, odsyłam do sprawdzenia dwóch podstawowych parametrów , które określają jego jakość. Po pierwsze należy brać pod uwagę stosunek ilości puchu do pierza, najczęściej spotykany parametr to 90/10, ale zdarza się, że w śpiworach tych ekspedycyjnych stosuje się zależność 95/5. Po drugie bierzemy pod uwagę współczynnik CUI, który dokładnie określa ilość cali sześciennych, jakie wypełnia jedna uncja puchu . Uncja wynosi 28,35 gram.

Chciałbym zwrócić też uwagę na fakt, iż producenci często podają błędne ?temperatury komfortu?, jakie rzekomo kupujący może osiągnąć podczas użytkowania danego śpiwora czy to syntetycznego czy wypełnionego puchem. Niech nas nie zmylą slogany reklamowe. Śpiwór, który wygląda na solidny, a przy tym trochę waży, nie może jednocześnie kosztować grosze. Aby uniknąć niedomówień i poniekąd ukrócić pole manewru wprowadzania nas – użytkowników w błąd, wprowadzono europejską normę EN 13537. Aby zaistniała ta norma, przeprowadzono wcześniej szereg badań, głównie na manekinach termalnych ubranych dodatkowo w bieliznę termiczną. Z danych otrzymanych podczas przeprowadzonych badań możemy wywnioskować, iż kobiety aby osiągnąć tzw. komfort cieplny potrzebują temperatury wyższej o ok 7 st. Celsjusza. Biorąc pod uwagę głównie tę różnicę, ale także inne wyniki badań, opracowano 3 progi temperatur, które są osiągalne podczas korzystania ze śpiwora:

f-yeti-gt-ii-900-dryŚpiwór puchowy YETI
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Strefy komfortu w śpiworach

Obszar komfortu (T-Comfort): to temperatura, przy której przeciętna kobieta (o standardowym wzroście, wadze, przy normalnym stopniu zmęczenia i po posiłku), prześpi komfortowo w śpiworze całą noc.
Obszar dolnej granicy (T-Limit): to najniższa temperatura, przy której przeciętny mężczyzna, o standardowym wzroście, wadze, przy normalnym stopniu zmęczenia i po posiłku) prześpi całą noc.

Obszar ekstremalny (T-Extreme): to temperatura graniczna, przy której przeciętny mężczyzna ze względu na zbyt mały komfort cieplny nie będzie mógł zasnąć natomiast u kobiety wystąpi hipotermia. Obszar ekstremalny nigdy nie powinien być brany pod uwagę przy dokonywaniu wyboru śpiwora przez normalnego turystę.

Reasumując – jeśli wybieramy śpiwór, bierzmy pod uwagę wiele czynników, w tym normę EN 13537, mimo, iż została ona stworzona dla tzw. ?standardowych osób? (podczas jej tworzenia bowiem nie uwzględniono czynników takich jak: mała ilość tkanki tłuszczowej u osób szczupłych, zmęczenie, brak posiłku, występująca wilgotność powietrza, fakt, czy miejsce w którym przebywamy w naszym śpiworze jest dobrze osłonięte od wiatru czy też nie). W Polsce niestety nie wszytki firmy podają temperatury według europejskiej normy EN 13537.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany