Kupno nowego roweru bardzo często wiąże się z dokupowaniem najróżniejszych dodatków, które zapewnią nam pełnię komfortu i sprawią, ze jazda będzie naprawdę przyjemnym doświadczeniem, w którym niczego nam nie brakuje. Lista wszystkich akcesoriów na rower, które składają się na taki efekt jest co prawda długa, ale warto zdać sobie sprawę, że nie tylko nasza maszyna ma znaczenie podczas jazdy – to, co zakładamy na siebie również posiada niemałe znaczenie.
Jak pokażemy się na drodze?
Jazdą w specjalnym stroju na rowerze nie powinniśmy się bynajmniej wstydzić, niezależnie od tego jakiego typu jest to aktywność. Nie musimy być wyczynowymi kolażami, by dbać o bezpieczeństwo, funkcjonalność i przede wszystkim wygodę. Choć odzież na rower powinna być w ten sposób użyteczna, nie możemy zapominać o tym, że powinniśmy dobrze czuć się również z jej wyglądem. Warto odwiedzić więcej niż jeden sklep z ubraniami sportowymi, by dobrać odpowiedni rozmiar i kolor do naszego ciała oraz upodobań. Jeśli chcemy zachęcić samego siebie do częstych przejażdżek strój kupiony „na szybko” może nie spełnić takiej funkcji, lecz wręcz przeciwnie – ma szansę skutecznie zniechęcić nas do aktywności. Wybór na dzień dzisiejszy jest wyjątkowo szeroki, dlatego każdy znajdzie na pewno coś dla siebie.
Czytaj także >> Jak się ubrać na rower i co zabrać na wyprawę rowerową
Od stóp począwszy…
Zacznijmy od rzeczy pozornie nieistotnej – w końcu rower jest o tyle przyjaznym sprzętem, że nie potrzeba do niego specjalnych butów. Jedynie klapki mogą przeciętnej osobie przeszkadzać w jeździe rekreacyjnej. Dla tych, którzy chcą jednak w tej kwestii zainwestować w dobrą wyprawkę przyda się informacja o tym, że buty na rower dostosowane są do pedałów SPD. Taka właściwość przyda się nawet jeśli montaż takich pedałów mamy dopiero w planach. Kolejną cechą obuwia dla rowerzystów jest twarda podeszwa pozwalająca na bardziej umiejętne przenoszenie energii na pedały, co zwiększa wydajność. Reszta stanowi już raczej kwestie kosmetyczne typu styl i przewiewność, które należy przemyśleć m.in. pod kątem tego do czego będziemy ich używać. Podeszwy zresztą również dla wygody można początkowo wybrać bardziej miękkie, szczególnie jeśli nie zależy nam na rozwijaniu dużych prędkości.
Dbaj o nogi
Zwykłe spodnie na rowerze mogą być uciążliwe, a nawet podrzeć się pod wpływem ciągłego rozciągania i tarcia, dlatego jeśli planujemy długi i intensywny wysiłek warto zaopatrzyć się w produkt przeznaczony do tego typu aktywności. Do wyboru jest kilka głównych parametrów – oczywiście możemy zaopatrzyć się w spodnie krótkie lub długie. Większość doświadczonych rowerzystów poleca te drugie ze względu na długofalowy wpływ na stawy kolanowe, które łatwo przeziębić. Ze względu na wygodę niektórzy jednak preferują szorty. W obu przypadkach możemy dokonać również wyboru dotyczącego tego czy spodnie mają być luźne czy obcisłe. Pierwsze mogą dla niektórych być bardziej naturalną opcją nieograniczającą ruchów, jednak te drugie mogą mieć właściwości termoaktywne i dzięki odpowiedniej wentylacji zapewniać maksymalny komfort naszej skórze podczas wysiłku. Należy pamiętać o tym, by kontrolować grubość materiału w zależności od pory roku i miejsca, w którym będziemy jeździć.
Potówki i koszulki
Koszulki na rower zazwyczaj dzielimy na syntetyczne i merino, czyli wykonane z wełny merynosów (jest to gatunek owiec). Choć te drugie są naturalne, a więc większości z nas nie uczulą i zapewnią dodatkową barierę termiczną na chłodniejsze dni, syntetyczne koszulki potrafią dziś naprawdę zdziałać cuda, jeśli chodzi o prawidłową wentylację i radzenie sobie z potem. Jony srebra są w tym przypadku częstym dodatkiem, znanym zresztą z preparatów m.in. do obuwia zapobiegającym nadmiernej potliwości
Na głowie i palcach skończywszy
Jeśli chodzi o modele kasków – jest kilka typów, których wygląd mówi sam za siebie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę kask typu orzeszek, MTB, szosowy, enduro, full-face, miejski by zapoznać się z wyglądem tych podstawowych kategorii. Powinniśmy podejść do wyboru z głową – dosłownie, a więc sklepy internetowe raczej odpadają. Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę to wszak rozmiar. Tu przymiarka może być niezbędna. Poza tym należy myśleć o liczbie i umiejscowieniu otworów, a także krytycznie spojrzeć na cenę danego kasku. Taki, który kosztuje 5 czy 20 złotych przy dużym uderzeniu może nam wyrządzić więcej szkód niż ochrony przy dużym uderzeniu. Rękawiczki na rowerze mają natomiast wcale nie mniejszą funkcję – w końcu bardzo dużo osób podczas długich podróży narzeka na ból lub nawet odciski na dłoniach od trzymania kierownicy. Specjalne rękawiczki zapewniają odpowiednie tarcie względem większości kierownic oraz dodatkową amortyzację, która może okazać się bardzo potrzebna.
Gdzie schowamy manatki?
Daleka droga może okazać się trudna do przeżycia bez żadnego ekwipunku. Należy się zastanowić gdzie go trzymać? Według niektórych plecak na rowerze nie jest żadnym problemem, jeśli jest odpowiednio mały i ergonomicznie dopasowany do posiadacza. Oczywiście to jak bardzo będzie wadził nam plecak zależy też od typu jazdy. Kiedy jedziemy na przykładowo przejażdżkę górską należy też pomyśleć o tym gdzie zmieścimy nasz rower, jeśli nie chcemy dojechać nim na miejsce lub płacić za dodatkowe bilety w pociągach. Bagażniki na rower do samochodu nie są dużym wydatkiem, a jeśli zabieramy się ze znajomymi lub rodziną rozwiązanie to może okazać się opcją tańszą i wygodniejszą.
Oczywiście powyższa wiedza stanowi podstawy, które powinien poznać laik – najważniejsze dla niego jednak jest to, by oddać się rowerowej pasji.