Rowery holenderskie ? klasyka gatunku

Trochę historii?

Pod koniec XIX w pierwowzór roweru przede wszystkim rozwijał się w takich krajach jak: Anglia, Niemcy i Francja. Pierwsze holenderskie wytwórnie rowerów jedynie kopiowały gotowe rozwiązania. Generalizując – cały ówczesny holenderski przemysł rowerowy nie wzbogacił strony technicznej ani szeroko rozumianego wyposażenia roweru. Rowery, które stale się rozwijały w każdym z wymienionych wyżej trzech krajów, posiadały jakieś charakterystyczne cechy i czymś się wyróżniały, np. przerzutką planetarną (Anglia), piastą z wbudowanym hamulcem nożnym (Niemcy), przerzutkami zewnętrznymi (Francja). Stare rowery holenderskie w bardzo dużym stopniu przypominają rowery angielskie. To one wówczas posiadały reputację najlepszych jednośladów dostępnych na rynku, w związku z tym Holendrzy starali się wytwarzać rowery bardzo podobne z wyglądu do tych angielskich. Dużym udogodnieniem okazało się płaskie ukształtowanie terenu w Holandii, dlatego też rowery nie musiały być tam tak lekkie jak w innych krajach.

Stopniowy rozwój przemysłu rowerowego w Holandii

Kiedyś rynek producentów rowerów w Holandii był przepełniony. Istniało około 50 fabryk produkujących rowery oraz kilkaset marek rowerów. Aktualnie przetrwało tylko kilka z nich, jednak te które istnieją do dziś, przez te wszystkie lata wyrobiły sobie silną pozycję, przede wszystkim na lokalnym rynku krajowym.

Od 1869 roku historia holenderskiej branży rowerowej podlegała bardzo wielu zmianom. Warto znać nazwiska dwóch pionierów, którzy zapoczątkowali powstanie tej branży w Holandii – J.T. Scholte oraz H.H. Timmer. Rower stopniowo stawał się coraz bardziej dopracowanym i rozwiniętym technicznie wynalazkiem, wszystkie laury jednak należały się praktycznie angielskim inżynierom. Holendrzy początkowo produkowali jedynie angielskie sprawdzone marki powoli i stopniowo wprowadzając własne zmiany i produkując rowery według własnego pomysłu. Początkowo rowery były produkowane w małych zakładach kowalskich i metalowych, które na potrzeby produkcji jednośladów przebranżowiły się. W późniejszym okresie produkcją rowerów zajmowały się firmy je naprawiające lub po prostu nimi handlujące.

Małymi krokami holenderski przemysł rowerowy zaczął się rozrastać. Dzięki wprowadzeniu szeregu technicznych udoskonaleń, pod koniec XIX wieku rowery stały się bardzo popularne. Znaczny spadek cen rowerów spowodowany ich popularyzacją i taśmową produkcją przyczynił się do zwiększonej ilości ich sprzedaży. Początkowo rowery w Holandii były wykorzystywane tylko do rekreacji i sportu, w momencie gdy stały się bardzo popularne i ogólnie dostępne, stały się uważane za powszechny środek transportu. Dane statystyczne tylko potwierdzają ten fakt, bowiem na przełomie 1899 i 1903 liczba rowerów w Holandii podwoiła się.

W dwudziestoleciu międzywojennym mimo wszelkich trudności takich jak zastój dostaw gumy przeznaczonej na opony, czy też rozkwit niemieckiej konkurencji, holenderski przemysł rowerowy nadal cały czas rozkwitał.

Kolejne lata 20 i 30 XX wieku to niestabilny okres dla całej holenderskiej gospodarki, nie mniej jednak po wojnie, gdy już wszelkie kryzysy dotyczące produkcji zdobywania części czy też posiadania pieniędzy na zakup takiego roweru zostały zażegnane, nastąpiła niezwykła mobilizacja społeczeństwa. Po wojnie wytworzyła się znaczna podaż rowerów. W latach 60 ?tych znacznie wzrósł eksport rowerów. Rynkiem docelowym stał się dawny konkurent ? Niemcy, ale producenci holenderscy zaczęli również eksportować jednoślady do Ameryki.
Lata sześćdziesiąte to także czas ekspansji i konkurencji. Dużo firm upadało i zamykało się, inne łączyły się w spółki lub były po prostu przejmowane.

Lata pomiędzy 1960 a 1970 rokiem to znaczący wzrost jakości rowerów i adekwatny wskaźnik do tego, co ówcześnie działo się w przemyśle. Produkcja tańszych rowerów okazała się koniecznością, w związku z tym etap starannie wykonanych, wytrzymałych i ciężkich rowerów przeszedł do historii.

Wielki rowerowy szał ogarnął Holendrów w latach osiemdziesiątych. Wtedy to właśnie jeżdżenie rowerem było wyznacznikiem najnowszego trendu panującego w modzie. Kupujący w związku z tym byli skłonni wydawać znacznie większe sumy pieniędzy po to, aby dorównać panującym wówczas trendom. Należy jednak zaznaczyć, że współcześnie rowery nie są budowane w taki sposób, aby długoletnio służyły klientowi. Jakość rowerów z górnej półki co prawda rośnie, niestety równocześnie jakość tych z dolnej półki stale się pogarsza.

Obecnie na rynku holenderskim pozostało jedynie kilku producentów. Wśród nich możemy wymienić takie marki jak: Gazelle, Batavus, Union oraz Sparata. Aktualnie w Holandii sprzedaje się ponad milion rowerów rocznie, przy czym połowa pochodzi z importu. Eksportuje się natomiast głównie do Niemiec. Całkowita liczba rowerów jeżdżących po Holandii wynosi obecnie około 16 milionów.

rower holenderskiKlasyczne rowery holenderskie
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Typowe cechy rowerów holenderskich

Czym wyróżnia się typowy rower holenderski?

O rowerze holenderskim możemy śmiało mówić jak o osobnym typie roweru. Jego główna cecha wyróżniająca go spośród innych modeli jednośladów górskich czy trekkingowych to geometria ramy. W najkrótszym uproszczeniu można powiedzieć, że rower holenderski jest najbliższy do ?zwyczajnego roweru?.

Podstawowe cechy wyróżniające rower holenderski to przede wszystkim:

  • koła 28” (cali),
  • geometria ramy – górna rura głównego trójkąta poprowadzona jest równolegle do ziemi. Siodełko znajduje się na tej samej wysokości, co kierownica, lub nawet nieco powyżej. Taka konstrukcja ramy daje nam przede wszystkim wyprostowane plecy podczas jazdy, możliwość patrzenia przed siebie bez konieczności naciągania mięśni karku, wygodę dzięki szeroko rozstawionym dłoniom na kierownicy,
  • kierownica typu 'jaskółka’, czyli wygięta w taki sposób, by dłonie zaciśnięte na rączkach kierownicy skierowane były równolegle do kierunku jazdy,
  • bardzo solidny bagażnik – na takim bagażniku bez problemu można przewozić nawet dorosłych ludzi.
  • duże, pojemne sakwy,
  • pełne błotniki,
  • oświetlenie roweru – stylowe, eleganckie i zarazem praktyczne,
  • pełna osłona na łańcuch,
  • osłony chroniące poły płaszcza lub kurtki przed wkręceniem się w szprychy tylnego koła,
  • prosty napęd, bez przerzutki zewnętrznej,
  • siodło – często jest sporych rozmiarów, wręcz kanapowe,
  • zapięcie rowerowe – rowery holenderskie często już fabrycznie są wyposażone w zapięcie, przykręcone do ramy na wysokości mocowania do ramy bagażnika. Zamykane na kluczyk,
  • dzwonek

Co zatem jest typową cechą rowerów holenderskich? Przede wszystkim jednoślad ten był wykorzystywany jako główny środek do transportu towarów. Bardzo popularne były wówczas rowery z ogromnymi bagażnikami. To, co głównie charakteryzuje rowery damskie to długa rurka przednia oraz charakterystycznie wygięta górna rura.

Podstawą o której należy pamiętać to fakt, iż rower holenderski został zaprojektowany po to ,aby podróżować komfortowo, a nie szybko.

Kończąc chciałbym zaznaczyć, że rower holenderski to nie to samo co miejski. Te ostanie, zwłaszcza współczesne są stylizowane na holenderskie, jednak pozbawione są wielu unikalnych cech, które wyszczególniłem wyżej. Wymieniając różnice ? podstawowa z nich tkwi w napędzie, kończąc możemy mówić o detalach i dbałości o szczegóły. Rower holenderski to zdecydowanie coś więcej niż rower miejski. To sztuka użytkowa, poezja jazdy, przyjemność i radość użytkowania.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany