Aminokwasy BCAA, białko i kreatyna mogą pełnić zasadniczą funkcję w procesie budowania rzeźby. Wielu sportowców chciałoby skorzystać z pozytywnego wpływu wszystkich wymienionych suplementów. Suplementacja łączona budzi jednak wiele obaw. Oczywiście zasadą nadrzędną w każdej diecie jest “przede wszystkim nie szkodzić”. Ostrożność w komponowaniu codziennego jadłospisu jest więc ze wszech miar uzasadniona. Niemniej odżywki białkowe, kreatyna i aminokwasy rozgałęzione są z powodzeniem stosowane w tym samym przedziale czasowym przez ludzi uprawiających sporty sylwetkowe. Warto wiedzieć, dlaczego taka suplementacja cieszy się tak dużym powodzeniem.
W jaki sposób aminokwasy BCAA wpływają na efekty ćwiczeń?
Działanie BCAA opiera się na trzech aminokwasach, które pozytywnie działają na kondycję mięśni.
Zawarta w nich leucyna wykazuje działanie hamujące wobec hormonu stresu, kortyzolu. W ten sposób wspomaga proces odbudowy komórek mięśniowych, bowiem im mniej kortyzolu w organizmie, tym wolniejszy rozpad poszczególnych włókien w mięśniach. Izoleucyna odgrywa z kolei ważną rolę w procesie syntezy białek, stanowiących jeden z głównych budulców masy mięśniowej. Znajdująca się w suplementach BCAA walina jest wykorzystywana podczas intensywnych ćwiczeń. Wysiłek fizyczny prowokuje ciało ludzkie do zamiany waliny w glukozę, dzięki czemu organizm nie musi pobierać tego składnika z mięśni.
Nic więc dziwnego, że sportowcy sięgają po aminokwasy BCAA coraz chętniej. Ochrona mięśni, którą mogą zapewniać, jest szczególnie ceniona podczas budowy wymarzonej sylwetki.
Kreatyna może wspomóc działanie aminokwasów rozgałęzionych.
Kreatyna również wykazuje działanie pomocne w syntezie białek mięśniowych. Jej działanie pozwala także na prowadzenie dłuższych treningów i zwiększenie ich intensywności. Wszystko za sprawą obecnych w kreatynie reszt fosforanowych, które połączone są ze sobą wysokoenergetycznymi wiązaniami. Energia wytworzona podczas ich rozpadu jest spalana podczas ćwiczeń. Osoby stosujące kreatynę wskazują na to, że treningi nie są w stanie zmęczyć ich w takim stopniu, jak przed rozpoczęciem suplementacji. Dodatkowo kiedy już pojawi się zmęczenie, mija ono szybciej, dzięki czemu są oni gotowi do planowania aktywności częściej.
Kreatyna stanowi doskonałe uzupełnienie dla BCAA. Włączając w swoją dietę zarówno aminokwasy rozgałęzione, jak i kreatynę, można zapewnić swoim mięśniom odpowiednią ochronę na czas intensywnych treningów. W ten sposób masę mięśniową będzie można budować w znacznie szybszym tempie.
Białko w suplementacji łączonej z BCAA pomaga dbać o odpowiedni poziom aminokwasów między treningami.
Mięśnie składają się w dużej mierze właśnie z białek. Z tego względu dostarczanie ich do organizmu w postaci suplementów diety podczas ćwiczeń siłowych jest dość naturalną decyzją. Dodatkowo odżywki białkowe pomagają zwalczać głód. Dzięki temu z większą łatwością zrezygnujemy z zachcianek żywieniowych podczas uprawiania sportu.
Kreatyna i zawarta w aminokwasach BCAA izoleucyna wpływają z kolei pozytywnie na syntezę białek. Znowu mamy więc do czynienia z sytuacją, w której jeden suplement może wspomagać działanie drugiego.
Jak widać, suplementacja łączona może przynieść dobre efekty. Poszczególne suplementy wykazują działanie pomocne wobec innych z omawianej tu grupy. Z tego względu warto zainteresować się łączeniem BCAA, kreatyny i białka i rozważyć wprowadzenie tego zwyczaju do diety towarzyszącej treningom sylwetkowym.