Rower to popularny środek transportu, który w pozytywny sposób wpływa na poprawę kondycji i samopoczucia. Jazda na jednośladzie to znakomity sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Czym kierować się przy wyborze roweru? Podpowiadamy!
Rowery i ich rodzaje
Do czynienia możemy mieć z następującymi rodzajami rowerów:
- Rowery szosowe — to najstarszy typ jednośladu, do których cech charakterystycznych zaliczają się cienkie rury ramy, wygięta kierownica, koła w rozmiarze 28” oraz wąskie opony, których szerokość waha się od 23 do 28 mm.
- Rowery górskie — określane są one również mianem MTB (Mountain Terrain Bike). Tym, co je wyróżnia, jest zwarta budowa ramy, co najmniej 1 amortyzator umieszczony w widelcu, koła w rozmiarach między 26 a 29” i opony o grubym bieżniku. Główną zaletą tego typu jednośladów jest to, że pozwalają one na jazdę po nieco trudniejszym terenie, takim jak leśne ścieżki czy górskie szlaki.
- Rowery miejskie od arena.pl — inaczej holenderki. Posiadają krótką ramę, szeroką, giętą kierownicę, wygodne siodełko umożliwiające jazdę w pozycji wyprostowanej, oraz koła o wielkości 26 lub 28”. Znacząca część dostępnych w sklepach rowerów tego typu posiada na wyposażeniu błotniki, oświetlenie zasilane za pomocą dynama, osłonę na łańcuch, stopkę oraz bagażnik. Do czynienia możemy mieć z 2 rodzajami ram holenderek — męskimi oraz damskimi. Pierwsze z nich cechuje prosto zamocowana górna rura, która tworzy proporcjonalny trójkąt. Jeżeli chodzi natomiast o ramy damskie, w ich przypadku górna rura jest nieco obniżona, co pozwala na wygodne wsiadanie i zsiadanie oraz jazdę w sukience czy spódnicy.
- Rowery turystyczne — do kategorii tej zalicza się modele crossowe oraz trekkingowe. Pierwsze z nich posiadają koła o wielkości 28” i wąskie opony, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się na zróżnicowanym terenie. Podobnie zbudowane są rowery trekkingowe, które wręcz idealnie nadają się do codziennej jazdy lub długich wypraw. Na jednośladach turystycznych z powodzeniem poruszać można się zarówno po drogach asfaltowych, jak i szutrowych ścieżkach czy kamienistych drogach.
- Rowery elektryczne — tym, co je wyróżnia, jest to, że są wyposażone w silnik ułatwiający pedałowanie, na przykład na wzniesieniach. Sprawia to, że świetnie sprawdzają się one na długich dystansach. Elektryczne rowery to dobre rozwiązanie dla osób w podeszłym wieku oraz tych, które wracają do jazdy po nieco dłuższej przerwie spowodowanej na przykład kontuzją.
Rama — kluczowy element każdego roweru
Jakie parametry warto wziąć pod uwagę, wybierając rower? Jak podkreśla ekspert z https://arena.pl, kluczowym elementem każdego jednośladu, który w największym stopniu wpływa na wygodę jazdy, jest rama. – Nie może być ona ani za długa, ani zbyt krótka. W przeciwnym wypadku wywoływać może ona dyskomfort i przyczyniać się do różnego rodzaju problemów zdrowotnych, między innymi ze strony kręgosłupa. Rozmiar ramy roweru różnić będzie się w zależności od jego rodzaju. Najczęściej określa się go przy pomocy liter: S, M, L oraz XL. Do czynienia możemy mieć również z oznaczeniami numerycznymi wyrażającymi daną wartość w centymetrach.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając rower?
Rama to nie jedyny ważny parametr roweru. Niemniej istotnymi kwestiami są ułożenie siodełka oraz kierownicy. Niektóre modele jednośladów zbudowane są w taki sposób, aby z góry narzucać pozycję rowerzysty w trakcie jazdy — wyprostowaną lub pochyloną. Inne pozwalają natomiast na dopasowanie poszczególnych elementów roweru do indywidualnych upodobań. Jaką wysokość powinno mieć siodełko rowerowe? Najczęściej stosuje się tu metodę 109%, która polega na pomnożeniu długości wewnętrznej strony nogi rowerzysty i pomnożenia jej przez 109%. Uzyskany wynik pozwoli na takie ułożenie siodełka, aby użytkownik był w stanie bez problemu dosięgać do pedałów, bez uderzania kolanami o kierownicę. Jeśli chodzi natomiast o optymalne ustawienie kierownicy, pod uwagę wziąć należy tu kąt pomiędzy ramieniem i tułowiem. W przypadku roweru szosowego powinien wynosić on 90 stopni, trekkingowego — być nieco mniejszy.
Aby jazda na rowerze była w pełni komfortowa i bezpieczna, warto, aby posiadał on odpowiednią amortyzację, czyli mechanizm redukujący trzęsienie w czasie jazdy po nierównym terenie. Określany jest on przez wielkość skoku, która wynosić może od 50 do 300 mm. Im większy jest skok, tym wygodniejsze będzie poruszanie się na jednośladzie.
Gwarantujemy, że powyższe wskazówki znacząco ułatwią wam Wybór roweru idealnego. Stawiając na model renomowanej marki można mieć pewność, że posłuży on przez wiele lat, a korzystanie z jednośladu będzie czystą przyjemnością, bez względu na panujące na drodze warunki.