Czym charakteryzuje się rower damski?

Do niedawna pokutowała opinia, iż rower damski to nic innego jak rower miejski z ramą typu ?damka?. Dopiero niedawno producenci jednośladów wpadli na genialny pomysł, opierający się na przekonaniu, że równie dobrze można podbić rynek nie tylko klasycznymi, rozwiązaniami jakimi jest skoszona górna rura ramy, ale także innymi skutecznymi pomysłami na przyciągnięcie dodatkowych klientów. Aktualnie kobiety także doskonale sobie radzą podczas jazdy rowerem zarówno na szosie, jak i w innym terenie. Producenci postanowili wykorzystać ten potencjał. Odpowiedzią na zapotrzebowanie kupujących są wersje rowerów, które mają lekko zmienioną geometrię ramy oraz ciekawą kolorystykę. Nie dotyczy to tylko rowerów miejskich, ale także jednośladów z innych segmentów, czyli rekreacyjne crossy, wyczynowe górale, czy tez tzw. popularne szosówki.

Od razu nasuwa się pytanie czy takie rowery były rzeczywiście potrzebne? Czy na rynku konsumenckim jest zapotrzebowanie na jednoślady dedykowane wyłącznie kobietom?

Geneza powstawania roweru damskiego

Aby bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, należałoby zacząć od klasyki. Rowery, które były obecne na rynku przez ostatnie dziesiątki lat, popularnie nazywane damkami to te, które mają nisko poprowadzoną górną ramę rury, bądź w ogóle jej nie mają. Dzięki takiej lokacji rury tej wspomnianej ramy, kobiety nie miały problemu z wsiadaniem i zsiadaniem z jednośladu. Takie wygięcie ramy powoduje co prawda pewne osłabienie sztywności całej konstrukcji roweru, ale górna rura pracuje niemal wyłącznie na ściskanie. Często także często rura podsiodłowa w damce ustawiona jest bardziej pionowo, dzięki czemu siedzi się bliżej kierownicy i w bardziej wyprostowanej pozycji. Wygodniejsza pozycja i wygoda użytkowania powodują, że damki są często używane również przez mężczyzn.

Jak powszechnie wiadomo proporcje ciała u kobiet i u mężczyzn różnią się. Zazwyczaj mając ten sam wzrost co mężczyzna kobieta będzie miała dłuższe nogi, czasami może trochę krótsze ręce.

Geometria w rowerach damskich nie zmienia się całkiem drastycznie, różnice nie są duże, najczęściej mamy do czynienia z przybliżoną kierownicą względem siodełka.

Jeśli chodzi o minusy, wielu producentów nie posiada rowerów z damską ramą, ale w dużych rozmiarach. W konsekwencji kobieta o wzroście przekraczającym 180 cm zazwyczaj jest ?skazana? na zakup roweru z prostą górną rurą ramy.

Głównie od strategii producenta zależy także, czy wersja zarówno żeńska jak i męska jednośladu, różnią się czymś więcej niż tylko ramą. W większości przypadków wygląda to tak, że całe wyposażenie i osprzęt w wybranym modelu przeznaczonym dla kobiet i dla mężczyzn niczym się nie różnią. Szkoda, ponieważ często panie z racji swoich innych proporcji ciała wolą np. węższe kierownice, albo inaczej zestopniowany napęd.

Od pewnego czasu możemy zauważyć także inny trend, a mianowicie na rynku pojawiają się rowery, które są przez producentów oznaczane osobną kategorią. Jednoślady typu ?Women?, ?Damskie?, ?Dla Pań? nie są typowymi damkami, a jedynie rowerami, które mają fantazyjnie wygiętą ramę , lub delikatnie lekko odczuwalnie zmienioną geometrię.

Zdarza się także, iż w takich jednośladach możemy zauważyć różnice w wyposażeniu. Zazwyczaj są to ciut węższe kierownice, specjalne anatomiczne siodełka, łagodniejsze zestopniowanie napędu w porównaniu do takiego samego męskiego odpowiednika. Zdarza się także sytuacja, iż w rowerach dla kobiet producenci stosują nieco węższe opony. Można to zaobserwować zwłaszcza w modelach górskich. Producenci robią to po to, aby rowery były bardziej zwrotne. Dodatkowo możemy zauważyć specjalne amortyzatory z miękką sprężyną.

Moim zdaniem specjalna linia rowerów dla kobiet to zwykły chwyt marketingowy. Każdy z nas chce się czuć wyjątkowo, dlatego też chwyta za serce poczucie, że sprzęt został wykonany specjalnie z myślą o kimś.

Szukając odpowiedniego roweru damskiego nie musimy koniecznie wybierać go z kategorii ?dla pań? . Warto także przed ostatecznym zakupem porównać dokładnie dany męski i damski odpowiednik, ponieważ często posiadają one identyczne wyposażenie.

Kupując rower trzeba pamiętać o najważniejszym – powinien on się zwyczajnie podobać przyszłemu użytkownikowi. Nie jest tak istotne czy ma on męską czy damską ramę. Powinien cieszyć oko i być jednocześnie wygodny

Arkus Vintage Damski 2014

Jest to rower stworzony z myślą o miejskich indywidualistach, którzy ponad wszystko cenią sobie modne wzornictwo i silny charakter sprzętów użytkowych. Wybrany przeze mnie model to nie tylko niezawodny środek transportu, ale także sposób na wyrażenie siebie.

Specyfika osprzętu w wybranym przeze mnie modelu wygląda następująco:

Koło: 28
Rama stalowa: Hi-Ten
Rozmiar: 18? / 20?
Widelec: stalowy
Ilość biegów: 6
Kaseta: TZ-20
Mechanizm: korbowy jednorzędowy
Wkład suportu: THUN
Przerzutka tył,przód: Shimano TX-35
Manetki: Shimano Revoshift

Hamulec tył,przód: V-brake alu
Piasty tył, przód: Joytech
Obręcze: aluminiowe dwukomorowe
Opony: Rubena Flash 700×35
Kierownica: stalowa
Wspornik kierownicy: stalowy
Siodło: ROMET by ABI
Wspornik siodła: stalowy
Pedały: plastikowe
Waga: 16.9 kg

rower damski arkus vintageRower damski Arkus Vintage
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Romet Classic 1000 Damski

Kolejny model, który przykuł moją uwagę to Romet Classic 1000 Damski 2011

Dane techniczne tego roweru wyglądają następująco:

Producent: Romet, Koło/Rama 26″ aluminiowa 6061 T6; Rozmiar ramy 17″, 19″; Widelec Zoom T130, amortyzowany; Piasta przód/tył Joytech aluminiowa; Obręcze stożkowe; Mechanizm korbowy Cyclone 42-34-24T; Manetki Shimano STEF 40; Przerzutka przód/tył Shimano TZ-20/Shimano TZ-50;Hamulec przód/tył V-brake

rower damski Romet Classic 1000Rower damski Romet Classic
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Rower Kross Trans Alp Damski 2014

Na koniec model dla wymagających kobiet – Rower Kross Trans Alp Damski 2014

Jest to idealny jednoślad dla tych, którzy kochają podróżować i lubią długie wyprawy rowerowe. Wybrany przeze mnie model jest z linii jednośladów Kross Trekking. Rowery z tej serii zostały stworzone z myślą o pokonywaniu długich dystansów. Zostały zaprojektowane tak, aby przejazd wielokilometrowymi odcinkami odbywał się w komfortowej pozycji. Solidna konstrukcja ramy wykonanej z materiału Performance Aluminium i odpowiednio dobrana geometria zapewniają stabilne prowadzenie, a trwałe komponenty gwarantują niezawodność nawet w ciężkich warunkach.

Koła – rowery trekkingowe Kross wyposażone są w wytrzymałe koła zbudowane na obręczy o podwójnych ścianach. Dzięki temu wytrzymają ciężar załadowanych sakw ze wszystkim, co niezbędne podczas długiej, rowerowej wyprawy.

Amortyzacja – ważnym elementem naszych rowerów trekkingowych jest połączenie amortyzowanej sztycy z szerokim, wygodnym i ergonomicznym siodłem. Kombinacja ta zapewnia komfort i wygodę jazdy, tak ważne podczas długiej podróży.

Wytrzymały bagażnik – najwyższe modele naszych rowerów turystycznych, przeznaczone do dalekich wypraw, wyposażone są we wzmocnione, bardzo wytrzymałe bagażniki, które udźwigną wszystko, co musimy ze sobą zabrać wybierając się w nieznane.

rower damski kross trans alpRower damski Kross Trans Alp
Kliknij i znajdź najniższe ceny!


Kategorie: Poradnik

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany