Przepisy i prawo rowerowe na Węgrzech

Wybierając się w podróż rowerem przed wyprawą zazwyczaj staramy się przygotować jak najlepiej. Kompletujemy ekwipunek, poznajemy trasę na podstawie map oraz trenujemy kondycję. Jednakże wybierając się w drogę do obcego kraju dodatkowym atutem będzie znajomość tamtejszych przepisów rowerowych. W przypadku, gdy wyruszamy do Węgier warto wiedzieć, że wedle węgierskiego prawa ruch rowerowy jest zabroniony na autostradach i drogach krajowych o jednocyfrowym oznaczeniu na mapach, a także wszędzie tam, gdzie wskazują na to znaki drogowe. Należy pamiętać, że przepisy zezwalają pieszym na korzystanie z wyznaczonych ścieżek rowerowych. Dlatego ich obecność na swoim odcinku drogi należy przyjmować ze spokojem. Jeśli decydujemy się na korzystanie z pobocza drogi publicznej, raczej nie powinniśmy spotkać się z negatywnymi reakcjami kierowców, a na pewno nie będą oni usiłować złośliwie uprzykrzyć nam jazdy.

Węgry z pozoru wydają się być bardziej restrykcyjne w stosunku do rowerzystów niż Polska. Wszystkie osoby kierujące pojazdami w ruchu drogowym obowiązuje limit 0 ?. U rowerzystów jednak jazda pod wpływem alkoholu skończy się co najwyżej mandatem. Jednakże, jeśli rowerzysta jest sprawcą wypadku, który obejmuje poważne obrażenia i ma ponad 0,8 ? to jego wykroczenie jest uważane za przestępstwo, a o karze w postaci grzywnej lub więzienia zadecyduje sąd. Wiadomo, że Węgry słyną z pysznych win, ale przed podróżą rowerem lepiej nie ryzykować.
Każdy rower, zanim wyruszy w trasę, powinien być wyposażony w:

  • białe światło z przodu,
  • czerwone światło z tyłu,
  • światła odblaskowe na pedałach i kołach,
  • żółty odblask szprychowy przynajmniej na przednim kole.
  • dzwonek (lub inne urządzenie umożliwiające nadanie sygnału dźwiękowego),
  • dwa niezależnie od siebie pracujące i sprawne hamulce.

Węgierskie Stowarzyszenie Rowerzystów zaleca dodatkowo zabranie ze sobą: pompki, skrzyneczki z podstawowymi narzędziami, kleju do gumy i łatek, stojaka ułatwiającego przymocowanie bagażu, plastikowej butelki z wodą oraz solidnego zamka, który zapobiegnie ewentualnej kradzieży roweru. Oczywiście rekomenduje się użycie kasków oraz wybór jasnych i jaskrawych kolorów ubrania.

Z pewnością dla osób wybierających się na Węgry przyda się kilka ciekawostek. W stolicy tego kraju ? Budapeszcie nie możemy przewozić roweru metrem, autobusami i tramwajami. Pozwala się na korzystanie z kolejki podmiejskiej HEV. Z kolei po chodnikach należy jeździć nie za szybko, z dopuszczalną prędkością, jeżeli nie ma wytyczonej ścieżki dla rowerzystów około 10 km/h.
Węgry stanowią interesujący cel podróży rowerowej. Przyczynia się do tego świetne położenie nad jeziorami i na obszarze o urozmaiconej rzeźbie terenu, który porasta malownicza roślinność. Uroki krajobrazu Wielkiej Niziny zachwycą nie tylko miłośników przyrody, ale również zabytków, które intensywnie występują na terenie miasta.

  • Wyruszając w daleką trasę z pewnością nie obejdzie się bez kasku, który ochroni nas przed nieprzewidzianymi urazami. Kask nie jest obowiązkowy na terenie zamieszkałym oraz poza terenem zamieszkałym, o ile rowerzysta nie przekracza prędkości 40 km/h oraz nie wiezie pasażera.
  • Koniecznie należy włożyć kamizelkę poruszając się po drogach w obszarach niezabudowanych, po zmroku i przy ograniczonej widoczności.
  • Dozwolone prędkości jadąc rowerem na terenie zamieszkałym to 40 km/h; poza terenem zamieszkałym bez kasku – 40 km/h; poza terenem zamieszkałym – 50 km/h z kaskiem na głowie; na drodze rowerowej – 30 km/h, na jezdniach przeznaczonych do równoczesnego użytkowania przez pieszych i rowerzystów – 20 km/h.
  • Na Węgrzech nie wolno jeździć po chodniku, za wyjątkiem dzieci do 12 roku życia poruszających się z prędkością 10 km/h, ponieważ dzieci do 12 lat nie mogą jeździć rowerem drogą główną.
  • Jazda rowerem drogą jednokierunkową pod prąd jest dozwolona wyłącznie w takim przypadku, jeżeli jednoznacznie pozwalają na to znaki drogowe.
  • Każda osoba jeżdżąca rowerem powinna znać zasady ruchu drogowego.
  • Do roweru jest dozwolone doczepienie przyczepy wyłącznie tylnej, rowerowej, ale przewożenie w niej dzieci zabronione.
  • Dodatkowo nie wolno prowadzić zwierząt jadąc rowerem, ani holować roweru innym pojazdem.
  • Dzieci do 10 lat mogą być przewożone wyłącznie w specjalnych siedzeniach dla dzieci. Przewozić może je jedynie osoba powyżej 16 lat. Przewożenie osób na bagażniku jest zabronione.

Poruszając się po drodze warto pamiętać, aby swoim zachowaniem nie narażać siebie, ani innych na niebezpieczeństwo. Dlatego w tym celu najlepiej podczas jazdy nie wykonywać zbędnych czynności. Wśród nich jest rozmawianie przez telefon. Ułatwi nam to zestaw słuchawkowy, który pozwoli na utrzymaniu rąk przy kierownicy. Jednakże i to niesie ze sobą ryzyko, gdyż słuchawki hamują nam pełny dopływ dźwięków z otoczeniu. W wyniku czego możemy nie usłyszeć nadjeżdżającego z tyłu pojazdu. W takich sytuacjach lepiej robić przystanki.

Pozostaje jeszcze kwestia zachowania się w stosunku do pieszych. Dlatego kierujący pojazdami zobowiązani są do ustąpienia pierwszeństwa pieszym w momencie wejścia pieszego na wyznaczone przejście. Ochrona nie dotyczy pieszych, którzy weszli na przejście dla pieszych nie zachowując należytej ostrożności oraz w strefie hamowania pojazdu zbliżającego się do przejścia zgodnie z odpowiednimi wymogami. Zakres ochrony nie obejmuje rowerzystów, którzy znajdują się na przejściu lub przejeżdżają przez przejście w sposób niezgodny z przepisami tzn. jadąc rowerem przy przechodzeniu na przejściu zamiast idąc obok roweru. Kierujący pojazdami zobowiązani są zbliżać się do wyznaczonych przejść dla pieszych ze zwiększoną ostrożnością i prędkością pozwalającą w razie konieczności na zatrzymanie się przed wyznaczonym przejściem.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany