Co przeszkadza w rozpędzeniu roweru?

Ważnym czynnikiem gwarantującym komfortową jazdę jest prawidłowe rozpędzenie roweru. Dlatego, aby zoptymalizować tę czynność należy wziąć pod uwagę kilka przyczyn. Celem właściwego rozpędzenia roweru jest niewielki wysiłek i maksymalnie krótki czas przyspieszenia. Najgorzej jest wówczas, gdy jazda rowerem jest męcząca i sprawia, że nie jesteśmy w stanie utrzymać przez dłuższy czas odpowiedniej prędkości. W tym przypadku warto zastanowić się, co jest przyczyną tego obrotu sprawy. Czasami pomimo świetnej kondycji mamy prawdziwe kłopoty z ciągłym utrzymaniem tej samej prędkości w rowerze.

Ciśnienie w kołach

Po pierwsze co najważniejsze to prawidłowe ciśnienie w kołach. Przebywając drogę z nienapompowanymi oponami tracimy ważną energię na pokonywanie zwiększonego tarcia tocznego. Wynika ono z niskiego ciśnienia w kołach. Producent na oponie umieszcza wartości graniczne ciśnienia, które może znajdować się kole. Pamiętajmy, aby zawsze mieć pod ręką pompkę, która umożliwi nam uzupełnienie stanu powietrza w kołach.

Przyczepność opon do podłoża

Opony, które są stosowane w rowerach dobiera się na zasadzie kategorii dwuśladu oraz nawierzchni, po której poruszamy się. W przypadku ich niewłaściwego doboru potrafią przeszkadzać w jeździe. W mieście zazwyczaj poruszamy się po ścieżkach rowerowych wykonanych z asfaltu lub kostki brukowej. W tej sytuacji wysoki, terenowy bieżnik nie ma konieczności zastosowania. Pamiętajmy, że wysoki bieżnik opon w rowerach mtb zmniejsza powierzchnię styku opony z podłożem, a część energii rowerzysty pochłania uginanie klocków z których zbudowany jest bieżnik opony. Istotny wpływ na jazdę ma szerokość opony. Szeroka opona świetnie sprawdza się w terenie, gdyż poprawia wydajność jazdy. Natomiast w warunkach miejskich, gdy poruszamy się po asfalcie powinniśmy zmienić opony na węższe i z gładszym wzorem bieżnika. Poprawią one naszą szybkość jazdy.

Smarowanie łańcucha

Mechanizm, który napędza nasz rower wynika z siły ruchu nóg rowerzysty przekazywanego z korby na tylne koło, za pośrednictwem łańcucha. Stanowi on ważny element jednośladu gdyż, jego kondycja przekłada się bezpośrednio na sprawność układu przeniesienia napędu. Suchy, skorodowany i sztywny łańcuch przeszkadza w jeździe, a z każdym obrotem korbą głośnym piszczeniem domaga się uwagi. Dlatego każdy rowerzysta powinien zadbać o czystość łańcucha i jego odpowiednie nasmarowanie. Obie te kwestie są kluczowymi dla komfortowej i przyjemnej jazdy.

Rozmiar ramy i ustawienie roweru

Czynnik ten pozwala na komfort jazdy i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, co najważniejsze dzięki niemu możliwe jest uzyskiwanie większych prędkości. Źle dopasowana rama utrudnia jazdę. Parametry ustawienia kierownicy czy też siodełka są także elementem wpływającym na komfort jazdy. Najczęstszym błędem jest zbyt niska pozycja siodełka w trakcie jazdy. Hamuje ona optymalne wykorzystanie siły kolarza oraz wpływa negatywnie na zdrowie. Po podniesieniu siodła o kilka centymetrów jazda jest szybsza i przyjemniejsza.

Ładowność i ciężar bagażu

Wyjeżdżając w dłuższą trasę staramy się zabierać ze sobą niezbędne narzędzia oraz gadżety. Wśród nich znajdują się: zapasowe dętki, pompka, bidony z wodą, blokada, zestaw kluczy płaskich, kombinerki, komplet odzieży przeciwdeszczowej, zapasowe rękawiczki. Warto od czasu do czasu robić przegląd wśród ekwipunku i zwyczajnie zrezygnować z wożenia ciężkich przedmiotów. Ograniczy to potrzebę wożenia dwóch sakw, gdyż wszystko może pomieścić się w jednej. Lżejszy rower sprawi, że z łatwością go rozpędzimy.

Dobór przerzutek

W obecnych czasach większość rowerów posiada kilka, a nawet kilkadziesiąt możliwych przełożeń. Ich prawidłowy dobór jest uzależniony od ukształtowania terenu, prędkości jazdy, manewrów jakie zamierzamy wykonać i ma ogromny wypływ na płynność jazdy, a co za tym idzie na średnią szybkość z jaką pokonujemy stałe odcinki. Właściwe dobieranie przełożeń jest umiejętnością, którą nie zdobywamy z czasem. Dlatego tutaj najważniejsza jest praktyka. Powinniśmy próbować jeździć, zmieniając, jak najczęściej biegi. Z czasem wytrenujemy sobie tę czynność do perfekcji.

Hamulce

Właściwie wyregulowane hamulce w rowerze pomogą rozwijać zamierzone prędkości. Powinny one przy ścisku dociskać obręcz koła równolegle pod kątem największej styczności do obręczy. Takie ustawienie zapewni dużą moc i skuteczność hamowania. Pamiętajmy, aby klocki miały równą powierzchnię w miejscu styku z oponą. Najczęstszym błędem jest, gdy klocki ocierają o oponę. W przypadku, kiedy opona obciera należy lepiej ustawić klocki hamulcowe. Z kolei, jeżeli obciera obręcz, a klocki hamulcowe są dobrze ustawione, trzeba centrować koło.

Amortyzacja

Na terenach o zróżnicowanej rzeźbie przyda się amortyzacja. Z tego względu, że infrastruktura polskich miast nie należy do idealnych i bardzo trudno jest znaleźć kawałek jezdni z równym podłożem tutaj również nie zaszkodzi właściwa amortyzacja. Poprawę trakcji i zwiększenie komfortu jazdy, daje się odczuć głównie w terenie lub ewentualnie na dużych nierównościach. W przypadku jazdy rowerem po równej nawierzchni lub podjeżdżaniu pod górkę warto zblokować amortyzatory. Dzięki temu, siła jaką przykładamy do pedałów pełniej przeniesie się na obrót tylnego koła, a nie na ugięcie sprężyn amortyzatora.

Dobór pedałów

Pedały zatrzaskowe dają większą efektywność pedałowania. Dzięki czemu więcej energii jest przekazywanej do mechanizmu korbowego. Za pomocą stałego i twardego połączeniu stóp rowerzysty z pedałami uzyskujemy większą sprawność w przeniesieniu mocy rowerzysty na napęd roweru. Dodatkowym atutem systemów takich jak SPD (najpopularniejszy z systemów zatrzaskowych dostępnych na rynku) jest oprócz naciskania na pedały, również możliwość ich ciągnięcia do góry. Poprawia to skuteczność pedałowania nawet o 20%, a więc ma wpływ na poprawę prędkości z jaką można poruszać się. Na rynku dostępnych jest dużo modeli butów, które można dopasować do swojego stylu jazdy.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany