Jaki wybrać osprzęt rowerowy?

Zazwyczaj decydując się na zakup osprzętu rowerowego mamy prawdziwy dylemat. Na rynku można spotkać mnóstwo modeli, w różnych kategoriach, cenach i odmiennej jakości. Jak wiadomo cena i jakość są od siebie zależne, chociaż nie zawsze bo o wartości sprzętu decyduje również marka producenta. Zazwyczaj te popularne cieszą się niebagatelnymi cenami. Wybór sprzętu zależy w dużej mierze od potrzeb użytkownika. Zazwyczaj rośnie ona wraz z eksploatacją pojazdu. Wiadomo, że osoby uprawiające kolarstwo szosowe będą miały inne wymagania niż uprawiające rowerowe akrobacje. W tej kwestii producenci podzielili osprzęt rowerowy na kategorie, zarówno uwzględniając typ roweru i jego przeznaczenie.

Najbardziej znaną marką w produkcji osprzętu rowerowego jest firma Shimano. Z roku na rok przedstawia nam ona nowe propozycje. Z produktów tej firmy korzystają inne marki rowerowe, które zajmują się produkcją i składaniem całkowitym rowerów przeznaczonych do sprzedaży. Dlatego osprzęt można kupić bezpośrednio z rowerem lub również oddzielnie. Producent Shimano podzielił osprzęt na grupy, które następnie dzielą się na mniejsze kategorie:

  • zespołu napędowego (łańcuch, przerzutki, manetki zmiany przełożeń, mechanizm korbowy, zębatki tylnej;
  • zespołu hamulcowego (hamulców z dźwigniami i opcjonalnie tarczami);
  • kół (nie występują we wszystkich grupach);
  • pedałów (nie występują we wszystkich grupach).

Wybraliśmy jedne z najbardziej popularnych grup proponowanych przez Shimano. Dla rowerów szosowych przeznaczone są grupy:

  • DURA-ACE. Charakteryzuje go lekkość i precyzja. Posiada najlepsze technicznie parametry, ale także służy, jako rdzeń układu jezdnego dla rewolucyjnego cyfrowego systemu przerzutek Di2. Dodatkowy jedenasty bieg i wiele innych akcesoriów połączono, aby dostarczyć prawdziwie dominującą wydajność.
  • Seria Ultegra Di2 z elektronicznymi przerzutkami jest sprawdzoną grupą na wielu wyścigach. Pozwala skoncentrować się na realizacji serii Ultegra 6870, która posiada 11 biegów szybkości oraz nowo zaprojektowane hamulce.
  • Shimano 105 wspiera każdego zawodnika, który osiąga swoje osobiste cele dla codziennego treningu i długich przejażdżek rekreacyjnych.
  • Shimano Tiagra charakteryzuje się technicznym zaawansowaniem oraz niesamowitym designem.
  • Shimano Sora to idealny partner dla miejskiego życia. Jest przeznaczony do dojeżdżania do pracy bez stresu i jazda sportowa weekend. Uniwersalność osprzętu sprawdza się w każdych warunkach.
  • Shimano Claris obejmuje bardzo szeroki zakres zastosowania. Nadaje się, jako wyposażenie do roweru fitness, turystycznego, a także modeli biorących udział w wyścigach.
    Claris gwarantuje łatwe w obsłudze i dokładne działanie przerzutek 8 biegowych SHIMANO, mocne hamulce i gładkie piasty obrotowe. Prosta i intuicyjna dźwignia Dual Control oferuje komfortową jazdę.

Z kolei dla rowerów Mtb spotkamy się z grupami:

  • Deore XT, które mają zaprojektowane przełożenia do sprawnej jazdy i specjalnie zaprojektowane boczne wychylenia przerzutki. Dlatego świetnie sprawdzają się w jeździe pod górę i podczas wyczerpującej jazdy. Dodatkowo zestaw kół zapewnia przyczepność, wytrzymałość i niezawodność przy każdej prędkości. Komponenty DEORE zostały zaprojektowane dla wszystkich entuzjastów MTB oraz trekkingowców. Projekt Deore sprawdza się zarówno w rowerach trekkingowych, jak i MTB . Główne zalety komponentów Shimano Deore: pasują do wielu rowerów i stylów jazdy dzięki szerokiej palecie kombinacji przełożeń, wydajne pedałowanie dzięki wąskiej kombinacji przełożeń, stabilniejsze zarządzanie łańcuchem. Stabilny, wydajny układ napędowy z łatwością radzi sobie z trudnym terenem. Silny system hamulcowy Ice-Technologies zwiększa siłę hamowania.
  • XTR Di2 to grupa, przy której Shimano zdecydowało się wprowadzić elektroniczną zmianę biegów. To zarazem bardzo ryzykowny pomysł, gdyż zazwyczaj podczas użytkowania osprzęt jest narażony na brud, wibracje i pracę pod dużym obciążeniem. Jednakże zdaje on egzamin. Elementy osprzętu są odpowiednio schowane i zabezpieczone przed działaniem warunków zewnętrznych. Jest to możliwe dzięki zestawowi komponentów kierownicy zapewniającej odpowiednie prowadzenie kabli oraz sztycy i mostka umożliwiających schowanie w nich baterii. Dodatkowo kable nie brudzą się jak linki i pancerze, przerzutki zmieniane siłą elektrycznych siłowników zawsze trafiają na właściwą pozycję.
  • ALIVIO to jedna z popularniejszych grup osprzętu. Stosowana w rowerach w przedziale cenowym 1500-2000 zł

Shimano dla rowerów miejskich zaprojektował następujący osprzęt:

  • ALFINE to sprzęt wysokiej klasy zbudowany dla zaawansowanych rowerzystów miejskich. Prezentuje konfigurację 8-biegową lub 11-biegową.
  • NEXUS

Marka SRAM jest drugą firmą na świecie po Shimano, która obejmuje prawie kompletny osprzęt do rowerów górskich we wszystkich przedziałach cenowych oraz niektóre elementy rowerów szosowych i miejskich. Apex to najniższa grupa szosowa SRAMa. Przeznaczona jest przede wszystkim dla kolarzy jeżdżących rekreacyjnie i amatorsko. Głównie za sprawą kasety o szerokim stopniowaniu oraz kompaktowej korbie. Dzięki nim uzyskamy bardzo szeroki zakres przełożeń. Jednocześnie dostępne będą tradycyjne zębatki korb oraz kasety. Konstrukcyjnie grupa zbliżona jest do Rivala, znajdziemy więc technologię Zero Loss oraz DoubleTap. Sram Force to bardzo zaawansowana grupa osprzętu przeznaczonego do wyczynowego użytkowania. Nowoczesne materiały, takiej jak karbon i magnez, znakomite wykonanie i ciekawe technologie, zapewniają jeszcze lepszą niż w Rival’u precyzję zmiany przełożeń oraz obniżają masę. Używają jej zaawansowani amatorzy oraz grup zawodowe z niższych lig kolarskich. Niezawodność oraz niska masa to największe zalety grupy Force. Z kolei Sram Rival jest konstrukcyjnie bardzo zbliżony do wyższej grupy Force, jednak zastosowanie tańszych materiałów, pozwoliło ograniczyć koszty. Pomimo tego grupa ta cechuje się niezwykle precyzyjną zmianą przełożeń oraz niską masę. Rival to idealne rozwiązanie dla rozpoczynających ściganie zawodników. Zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz dużą sztywność poszczególnych elementów grupy.

Z kolei włoska marka Campagnolo to producent grup sprzętowych, na które składają się prawie wszystkie części rowerowe. Campagnolo skupia się wyłącznie na kolarstwie szosowym oraz torowym i konkuruje pod tym względem z Shimano. Sztandarowymi grupami części marki Campagnolo są: Super Record, Record, Chorus, Athena, które przedstawiają 11 rzędowy napęd. Grupy Chorus i Record są nieco droższe od ich odpowiedników Ultegra oraz Dura-Ace firmy Shimano. Athena to nowa grupa precyzyjnie łącząca nowoczesne rozwiązania technologiczne znane z wyższych grup z przystępną ceną tańszego osprzętu Campagnolo. Z kolei Chorus jest osprzętem łączącym nowoczesne technologie i niezwykle ciekawe rozwiązania, takie jak 11-rzędowy napęd. Niezwykle precyzyjne mechanizmy i łożyska zapewnią długi czas działania. Grupa Record to osprzęt używany przez profesjonalnie ścigających się zawodników, którzy nie uznają kompromisów jeśli chodzi o funkcjonalność sprzętu. W sekcji mechanicznej Campagnolo grupa plasuje się tuż za Super Recordem. Posiada ona innowacyjne rozwiązania, najtrwalsze materiały, niezwykle niską wagę i 11-przełożeń.


Kategorie: Poradnik

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany