Chwyty na kierownicę stanowią element wyposażenia roweru na który nie wiele osób zwraca uwagi podczas kupna roweru. To czy są wygodne czy nie najczęściej wychodzi po dłuższych przejażdżkach rowerowych kiedy przez wiele godzin musimy opierać się na kierownicy. W dużej części sprzedawanych rowerów producenci montują podstawowe gripy których materiał i wykonanie niekoniecznie musi wiązać się z komfortem, którego poziom spada wraz z liczbą przejechanych kilometrów i wycieraniem chwytów. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie: jakie chwyty na kierownicę kupić?
Materiały i rodzaje chwytów na kierownicę
Najczęściej spotykanymi materiałami z których wykonane są chwyty rowerowe to: guma, pianka, silikon oraz żel. W najtańszych rowerach znajdziemy zwykle gripy wykonane z cienkiej gumy gripy na których wygrawerowano logo lub inny wzór mający na celu zwiększenie przyczepności. Kolejną istotną rzeczą którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze gripów to ich kształt oraz styl naszej jazdy. Do rowerów górskich nie polecam montowania wyprofilowanych, szerokich gripów z podporą na śródręcze zwiększającą średnicę gripa, ponieważ może to utrudnić pewne i pełne objęcie palcami kierownicy. Moim zdaniem posiadacze górali powinni raczej poszukać prostych i jednocześnie wygodnych gripów które mogą posiadać dodatkowo obejmę która zapobiega przekręcaniu i osuwaniu się chwytów.
Osoby uprawiające turystykę rowerową, jeżdżące mniej wyczynowe i ceniące sobie przede wszystkim komfort i wygodę mogą zainteresować się ergonomicznymi chwytami z rogami. Chwyty te posiadają tak zwaną płetwę która zwiększa powierzchnię styku kierownicy ze śródręczem co zdecydowanie zwiększy komfort jazdy. Dodatkowo rogi umożliwiają zmianę chwytu kierownicy. W swoim rowerze jakiś czas temu dostawiłem krótkie rogi i bardzo sobie chwalę te rozwiązanie. Trzymając kierownicę jednym sposobem po wielu godzinach można odczuć nieprzyjemne drętwienie dłoni. Należy wówczas zdjąć dłoń z kierownicy i wykonać kilka energicznych ruchów żeby ją nieco rozruszać.
Ergonomiczne chwyty na kierownicę z rogami
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Często stosowanym zamiennym rozwiązaniem dla gripów rowerowych są tak zwane owijki. Owijki przeważnie stosuje się w kolarkach oraz rowerach górskich. Rozwiązanie to jest na pewno tańsze od chwytów i jednocześnie mniej komfortowe dlatego decydując się na owijki warto pomyśleć o dobrych rękawiczkach rowerowych które będą posiadały grubsze wstawki żelowe.
Podsumowując: wybór chwytów rowerowych zależy głównie od rodzaju roweru, stylu jazdy oraz indywidualnych upodobań. Jeśli jesteś osobą która ceni sobie równą opaleniznę to zapewne zdecydujesz się na wygodne i szerokie gripy z podporą na śródręczne. Gripy rowerowe kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych więc możesz nieco poeksperymentować przy ich doborze nie narażając się na duże koszta. Wraz z nabieraniem doświadczenia znajdziesz konfigurację która będzie najbardziej odpowiednia.