Nie dla wszystkich wystarczy zwykłe kolarstwo. Niektórzy chcą spróbować swoich sił w znacznie trudniejszych warunkach, wymagających więcej wysiłku i co ważniejsze – dostarczających więcej adrenaliny. Rozwiązaniem jest więc kolarstwo ścieżkowe, nazywane również trailem. Rokrocznie pojawia się coraz więcej fanów tego sportu.
Rosnąca popularność kolarstwa ścieżkowego sprawia, że pojawiają się nowe miejsca do uprawiania tego sportu. Dawniej było trudniej, gdyż zainteresowani taką jazdą musieli szukać dzikich górskich szlaków. Od niedawna chętni mogą korzystać z EnduroTrails w Bielsku. Niebawem będą mogli też skorzystać z tras w Srebrnej Górze i Suliwoods. Coraz większa dostępność ciekawych miejscówek sprawia, że pojawiają się nowi zainteresowani takim ekstremalnym kolarstwem.
Osoby, które mają już pewne umiejętności w tym sporcie z niepokojem patrzą na „inwazję” amatorów, którzy często mierzą siły na zamiary. Nie wszyscy wiedzą też jak należy się zachować na trasie i poznać zasady tego sportu. Dlatego zanim wybierzemy się na ścieżkę, powinniśmy przyswoić pewne wiadomości, dzięki którym nie stworzymy zagrożenia dla siebie i dla innych.
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, żeby wsiadając na rower nie zapominać zabrać ze sobą kultury. Wiadomo, że adrenalina sprawia, że stajemy się bardziej agresywni, pobudzeni itp., ale musimy mimo wszystko jeździć rozważnie – bez względu na stopień zaawansowania w tym sporcie. Tu uwaga do zawodowców – też jakość zaczynaliście, więc nie ma potrzeby „warczenia” i krzyczenia na amatorów. Jazda zbyt blisko nich, także nie jest bezpieczna, bowiem mogą się wystraszyć i upaść, a w tym sporcie upadek może być szczególnie niebezpieczny. Warto też pamiętać o krzyczeniu „lewa/prawa wolna” („lewa” – znaczy, że chcesz tą stroną wyprzedzić, z kolei „prawa” – że należy ją zostawić wolną). Jeśli zauważycie, że ktoś nie zna takich zasad, to zamiast krzyczeć, trzeba zatrzymać taką osobę i jej wytłumaczyć, by ułatwić w przyszłości jazdę sobie i innym.
Kolejna ważna uwaga dla wszystkich korzystających z trasy –należy zachowywać się z godnością, krzyki, wrzaski i wiski nie są raczej ile widziane. Chyba nikt nie chce, by inni jeżdżący postrzegali nas jako niewychowanych prymitywów, którzy nie potrafią się zachowywać. Także kłótnie na ścieżkach nie są wskazane – w ten sposób blokujemy ją innym jeżdżącym. Dlatego jeśli mamy jakieś uwagi do innego miłośnika rowerowej jazdy – powinniśmy mu je przekazać na końcu trasy.
Szanuj miejsce, z którego korzystasz
Korzystasz ze ścieżki? Fajnie, miej jednak świadomość, że jej stworzenie kosztowało wiele pracy jej twórców. EnduroTrails apelowali to jeżdżących, by zrezygnowali z jazdy w trakcie roztopów. Jeśli nie stosujemy się do zasad, to za jakiś czas ani my – ani nikt inny korzystać z trasy nie będzie mógł, bo nie będzie się ona do tego nadawała. Jeżeli ktoś więc ustala jakieś zakazy – to nie robi tego bez powodu.
Czytaj regulamin
Wiele osób nie czyta regulaminów, a jeszcze więcej go nie przestrzega. W przypadku ścieżek niektórzy są przekonani, iż nie ma możliwości, by istniały jednakowe zasady dla tego typu miejscówek. Jednak mimo to, warto pamiętać, że mają one jakikolwiek sens w momencie, gdy przestrzegają ich wszyscy. Przykładowo, jeżeli jest nakaz jazdy tylko w jedną stronę, to jeździmy w jedną stronę, a nie w dwie. Wydaje się proste, jednak niektórzy ignorują takie informacje tworząc nie lada zagrożenie dla wszystkich korzystających ze ścieżki. Pamiętaj – nie jesteś sam. To samo dotyczy blokowania tylnego koła – jeśli regulamin mówi, że tego nie robić, to musi to mieć jakiś sens, nawet jeśli nam wydaje się inaczej. Chodzi o to, by jazda na trasie była płynna i bezpieczna dla wszystkich.
Największy wybór rowerów typu full
Kliknij i sprawdź ceny!
Warto też pamiętać o tym, że wiele osób nie zna jeszcze tego sportu. Nasza postawa i zachowanie ma więc promować tę dyscyplinę i zachęcać do jej uprawiania. Dlatego powinnyśmy potrafić się zachowywać (kolarze, którzy jeżdżąc przeklinają – raczej nie zachęcą obserwujących, by do nich dołączyli). Także śmiecąc na ścieżkach raczej nikogo nie zachęcimy do uprawiania tego sportu.
Specjaliści są zdania, że kolarstwo górskie najlepsze lata ma przed sobą. Zatem za kilka lat możemy spodziewać się znacznie więcej miłośników tej ekstremalnej jazdy