Historia Kolarstwa

Historia Kolarstwa

Historia powstania pierwszego roweru odwołuje nas do początku czasów nowożytnych. Niektórzy badacze, zajmujący się historią wynalazków, twierdzą bowiem, że pierwszy papierowy projekt roweru stworzył już Leonardo da Vinci w epoce renesansu. Prawdopodobnie jednak, nigdy sam pojazd nie został skonstruowany.

Pierwszy prawdziwy pojazd jednośladowy, którego konstrukcja została udokumentowana, powstał w 1690 r. za sprawą Francuza De Sivrac`a. Nazwał on swoją maszynę celerifere. Były to dwa koła połączone ramą. Poruszanie się polegało na odpychaniu się nogami od podłoża, a skręcanie nie było niestety możliwe.

Kolejnym etapem powstania roweru było dodanie pedałów. Tą zasługę przypisujemy Francuzowi Pierre Michaux. Pedały były przykręcane do osi obrotu koła, a nie tak jak w dzisiejszych rowerach do mechanizmu korbowego. Było to jedyne rozwiązanie gdyż napęd łańcuchowy nie był jeszcze znany. Warto dodać, że przednie koło było nawet 5-krotnie większe od tylnego. Siodło było umieszczone bardzo wysoko, co zmuszało cyklistów do korzystania ze specjalnych podpórek umożliwiających zajęcie miejsca na bicyklu.

W latach 60. XIX wieku wynaleziono również przekładnię, która poprzez silny, rzemienny pasek przenosiła napęd na tylne koło. Autorem tego modelu roweru był John Kemp Starley, który nazwał go… \”Rover\”.

Fabryczną produkcję rowerów uruchomiono po raz pierwszy w Paryżu w 1867 r. Podczas wojny francusko-pruskiej z lat 1870-71 istniały specjalne oddziały rowerzystów, wykorzystywane głównie do celów wywiadowczych.ciclismo

Następnym przełomowym zdarzeniem było wynalezienie gumowych opon. Uczyniło to rower wynalazkiem bardziej przyjaznym, a co za tym idzie, popularniejszym. Jazda stałą się o wiele wygodniejsza i od tego momentu niemal każdy mógł korzystać z jednośladów.

40 lat później zawody rowerowe stają się powszechne, a pod koniec wieku XIX następuje szczególny rozkwit ich popularności.

Do Polski rower dotarł w 1867 r. za sprawą Towarzystwa Gimnastycznego \”Sokół\” z Lwowa. Na terenie zaborów kolarstwo nazywane było cyklistyką i należało do najstarszych sportów zawodniczych uprawianych w naszym kraju. Pierwsze mistrzostwa Królestwa Polskiego szosie odbyły się w 1891 r. Na 102,5 kilometrowej trasie zwyciężył Mieczysław Horodyński z czasem 5h 5minut. Daje to średnią ok. 20,6 km/h, co na ówczesne czasy było zawrotną prędkością.

Kolarstwo w Polsce to przede wszystkim Wyścig Pokoju, organizowany od 1948 r. Cieszył się ogromną popularnością wśród dużej rzeszy Polaków. Bohaterowie szos lat 50.- 60.- i 70.-tych to przede wszystkim Stanisław Królak, Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda. Wielu młodych chłopców garnęło się do kolarstwa. Pierwszym zawodowcem został Czesław Lang.


Kategorie: Ciekawostki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany