Przy kupnie roweru, warto jest zastanowić się nad zakupem licznika rowerowego (czy wiedziałeś, że niektóre mogą kosztować nawet 1000zł?). Dzięki temu niewielkiemu gadżetowi będziemy mogli sprawdzić naszą aktualną prędkość i pokonany dystans. Dodatkowo po przejechanych kilometrach będziemy mogli ocenić zużycie takich części jak np. łańcuch (w zależności od stylu jazdy, łańcuch powinniśmy zmieniać co około 1000 km). Najprostsze liczniki rowerowe możemy kupić już za 10 zł, a szybki rozwój techniki pozwala wyposażyć owy gadżet w bardziej zaawansowane funkcje.
Licznik bezprzewodowy
Zobacz więcej
Na co zwrócić uwagę przy zakupie licznika rowerowego?
Liczniki rowerowe zazwyczaj wyposażone są w następujące funkcje:
- bieżąca prędkość (V)
- średnia prędkość (AVS)
- maksymalna prędkość (MAX)
- całkowity przebieg roweru (DST/ODO)
- dystans wycieczki (TRP)
- zegar (CLK)
- czas spędzony na rowerze (STP)
Liczniki rowerowe narażone są na trudne warunki atmosferyczne, drgania oraz uszkodzenia mechaniczne. Kupując swój pierwszy licznik, warto wybrać sprawdzonego producenta. Odradzam zakup tanich liczników, których jakość wykonania, dokładność oraz wodoszczelność zostawia wiele do życzenia. Warto jest się zastanowić jakie funkcje będą nam potrzebne. Osoby, które kupują rower żeby zrzucić parę kilogramów powinny zaopatrzyć się w nieco bardziej zaawansowany model, który będzie wyświetlał nam ilość spalonych kalorii, nasze tętno i kadencję (ilość obrotów korbą np. w 1 minucie).
Licznik przewodowy czy bez przewodowy:
Zaletą liczników przewodowych jest niewątpliwie niższa cena niż w przypadku bezprzewodowych odpowiedników. Wybierając model z kabelkiem nie będziemy musieli martwić się o zakłócenia w transmisji danych z czujki do licznika. Przy montażu powinniśmy starannie zabezpieczyć kabel przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zaletą liczników bezprzewodowych jest łatwość montażu. Droższe modele posiadają cyfrowe kodowanie transmisji danych, przez co licznik nie będzie narażony na zakłócenia.
Jak ustawić licznik do roweru?
Każdy licznik rowerowy przed pierwszym użyciem musi zostać skalibrowany. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się dość prosta czynność – musimy wpisać obwód naszego koła, a dokładniej obwód opony. Do każdego licznika powinna być dołączona tabela z informacją jaki obwód opony odpowiada danemu rozmiarowi. Zazwyczaj wartości te są podawane w milimetrach, jednak czasami możemy napotkać liczniki, w których trzeba podać obwód koła w centymetrach.
Jak samodzielnie wyznaczyć obwód koła?
Jeśli chcemy mieć bardzo dokładnie skalibrowany licznik, warto jest samodzielnie wyznaczyć obwód koła. Wartości podane w tabelce czasami mogą nieco odbiegać od realnego obwodu koła, ponieważ zależy on innych czynników takich jak wartość ciśnienia w oponie oraz wagi rowerzysty. Chcąc zmierzyć obwód naszego koła musimy udać się na równą powierzchnię np. drogę asfaltową i ustawić koło w taki sposób, aby wentyl znajdował się jak najbliżej podłoża. Kredą zaznaczamy pozycję początkową i następnie wsiadamy na rower lekko odpychając się nogami do momentu wykonania jednego pełnego obrotu (wentyl musi wrócić do pozycji początkowej). Zaznaczamy punkt, w którym wentyl znalazł się w pozycji początkowej. Odcinek pomiędzy dwoma punktami, które zaznaczyliśmy będzie naszym obwodem koła.
1 komentarz
Dominik
Jak ktoś się zdecyduje na bezprzewodowy to lepiej nie oszczędzać i od razu kupić taki z kodowaną transmisją danych. Szkoda nerwów na te tańsze, bo łapią ciągle zakłócenia i fałszują dane, szczególnie w miastach.