Opinie na temat błotników są skrajnie różne. Jedni uważają je jako zwykły dodatek, zazwyczaj szpecący i ciężki, inni nie wyobrażają sobie bez nich jazdy. Jednak każdy przyzna mi rację, że podczas brzydkiej deszczowej pogody, gdy nawierzchnia po której jeździmy jest mokra, lepiej mieć błotniki w rowerze niż mokre i pochlapane błotem ubranie.
Trend, który panuje, jeśli chodzi o zakup rowerów w naszym kraju nie zmienia się. Nadal najczęściej wybierane są rowery krosowe lub górskie, które w standardzie są bez błotników i należy je dokupić i zamontować indywidualnie. Podczas zawodów nikt nie myśli o tego typu dodatkach, ponieważ jak wiadomo nie od dziś, w sporcie liczą się wyniki, a błotnik jest dodatkowym ciężarem. Jednak większość z użytkowników popularnych górali, tzw. zwykli zjadacze chleba, nie w głowie mają rywalizację, tylko bardziej rekreację, a jak wiadomo – udana rekreacja to niczym niezmącony miły wypoczynek . Niezaprzeczalnie błotniki z pewnością przyczynią się do poprawy warunków naszej jazdy, zwłaszcza gdy za oknem pojawi się deszcz i nawierzchnię pokryje błotnista, śliska warstwa.
Błotniki pełne
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Rodzaje błotników rowerowych
Błotniki dzielimy na dwa rodzaje: pełne i tymczasowe. Te pierwsze są montowane na stałe, oczywiście za pomocą specjalnych wsporników, tymczasowe natomiast są zdecydowanie krótsze i możemy montować je oraz demontować według własnych potrzeb. Największą ochronę przed niechcianym błotem i wilgocią daje nam z całą pewnością pierwsza grupa błotników, nie mniej jednak ich poważną wadę stanowi fakt, iż nie pasują one zazwyczaj do rowerów krosowych i górskich. Zaletami jest to, iż są one odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, ponadto wykazują się lekkością. Są ciche a ich dodatkowe boczne mocowania dają w efekcie ich trwałą porządną stabilizację. Tego typu błotników zazwyczaj nie stosuje się w rowerach sportowych, ponieważ pokonując różne przeszkody jesteśmy narażeni na sytuację wplątania się błotnika w koło, lub wplątanie się danej przeszkody wokół błotnika (np. wysokiej trawy), co spowoduje wywrócenie się roweru i nas samych .
Błotniki do roweru górskiego
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Większość z nas nie jest jednak tak zaciętymi rowerzystami i zazwyczaj wybieramy się na przejażdżki wtedy, gdy wokół panuje słoneczna, pogodna aura. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w drugi typ błotników, czyli te tymczasowe. Wśród nich możemy wyróżnić takie, które montujemy do otworu w ramie i widelcu, drugi typ natomiast montujemy za pomocą specjalnego paska lub obejmy do rury podsiodłowej. Największą zaletą obu typów tych błotników jest bezsprzecznie możliwość ich szybkiego montażu i demontażu, adekwatnie do naszych potrzeb. Dzięki temu w zależności od aury za oknem, bądź też typu planowanej wycieczki, sami decydujemy czy takie błotniki są nam potrzebne, czy też nie.
Wybór błotników to sprawa z pewnością indywidualna , więc to od nas i naszych potrzeb zależy to, czy zdecydujemy się na montaż tych pełnych czy też tymczasowych. Z pewnością są one niezastąpione podczas jesiennych pluch, także wiosennych przejażdżek , jednak nie wszyscy decydują się na ich montaż.