Bluzy rowerowe to kolejna część garderoby każdego rowerzysty. Pamiętam jak na początku swojej przygody z rowerem zakładałem to co miałem pod ręka w mojej szafie. Przeważnie były to znoszone bluzy których nie było mi szkoda założyć na rower. Uszyte głównie z bawełny kiepsko sobie radziły z odprowadzeniem nadmiaru wilgoci oraz regulacją temperatury, a brak zróżnicowania tkaniny z przodu oraz na plecach skutkował przenikaniem wiatru w efekcie czego mogłem łatwiej się przeziębić. Moim zdaniem garderobę rowerową nie kompletuje się w jeden sezon – w raz z nabieranym doświadczeniem i przejechaną liczbą kilometrów poznacie samych siebie, warunki oraz reakcje waszego organizmu na nie, dzięki temu łatwiej wam będzie kupić odzież rowerową spełniająca wasze oczekiwania. W dzisiejszym wpisie przedstawię rzeczy na które warto zwrócić uwagę przy kupnie bluzy na rower.
Twoja obecna garderoba ma duży wpływ na to jakiej bluzy na rower będziesz potrzebował. Trend ubierania się na cebulkę nadal wiedzie prym wśród osób spędzających czas na powietrzu, dlatego zanim kupisz bluzę musisz zastanowić się nad tym której warstwy rolę będzie pełniła Twoja nowa bluza oraz w jakich temperaturach planujesz w niej jeździć. Może dla przykładu opiszę jak to wygląda w moim przypadku. W zależności od temperatury pierwszą warstwą ubrań jaką zakładam jest: a) t-shirt termoaktywny lub b) bielizna termoaktywna. Bluza rowerowa Brubeck którą posiadam pełni zatem u mnie rolę drugiej warstwy. Z przodu posiada wszytą wiatroodporną membranę, plecy natomiast są wykonane z delikatniejszego splotu materiału dzięki czemu nadmiar ciepła uchodzi łatwo. Gdy jest zimno lub pada jako trzecią warstwę zakładam kurtkę Endura MT 500 – świetnie radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci i nie przepuszcza wiatru.
Wracając do tematu samych bluz. Jeśli potrzebujesz bluzy która będzie chronić Cię przed deszczem oraz silnym wiatrem poszukaj produktów które będą uszyte z takiej tkaniny jak windspopper lub softshell. Żeby sprawdzić czy bluza będzie w stanie faktycznie ochronić Cię przed silnymi podmuchami wiatru przyłóż dokładnie usta do fragmentu materiału znajdującego się na klatce piersiowej i z całej siły spróbuj przetłoczyć powietrze przez materiał – jeśli ta sztuka Ci się uda możesz być pewny że wiatr zrobi to samo, a Ty poczujesz nieprzyjemne skutki na swojej skórze.
Generalnie softshell występuje w dwóch wersjach z ociepleniem lub bez. W tym przypadku sam musisz zdecydować który wariant jest bardziej odpowiedni. Pamiętaj tylko, że po założeniu ubrań czy to na rower czy do biegania i wyjściu z domu powinno być Ci chłodno. W przypadku kiedy nie odczuwasz zimna po kilku przebiegniętych lub przejechanych kilometrach szybko się zgrzejesz i w efekcie łatwiej przeziębisz. Bluza rowerowa która jest odpowiednio dobrana do temperatury powinna jednocześnie ochronić Cię przed wiatrem, ale i umożliwić uwolnienie zgromadzonego ciepła.
Bluzy rowerowe w najniższych cenach!
Kliknij i sprawdź!
Bluza o rowerowym kroju będzie posiadała lekko przedłużany tył, aby ochronić plecy. Rozwiązanie te stosuje się ze względu na pochyloną sylwetkę rowerzysty. Niektóre modele mogą posiadać otwór na kciuka dzięki czemu rękawy bluzy nie będą się podwijać i pozostaną na miejscu nawet przy bardziej intensywnej jeździe. Dobra bluza rowerowa powinna posiadać także elementy odblaskowe które poprawiają widoczność i bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrana bluza nie może być za duża w efekcie czego będzie łopotać na wietrze i stwarzać dodatkowy opór powietrza. Jeśli chodzi o dodatkową funkcjonalność to warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:
- wewnętrzna kieszeń na telefon
- dodatkowa kieszonka na mp3 z wyjściem na słuchawki
- odpinane rękawy lub otwory wentylacyjne pod pachami
- wyższy kołnierz chroniący przed wiatrem