Ból kręgosłupa, pleców czy innych części ciała potrafią skutecznie zepsuć przyjemność z niejednej wycieczki rowerowej. Problem ten może być spowodowany niewystarczająco wyrobionymi mięśniami pleców, siodełkiem lub kierownicą ustawioną nie nieodpowiedniej wysokości, a tym samym przyjęciem złej postawy w trakcie jazdy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby uniknąć bólu kręgosłupa lub pleców?
Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?
Niewłaściwa, często zgarbiona sylwetka w czasie jazdy to jedna z głównych przyczyn pojawienia się dyskomfortu. Wprawdzie z rozmiarem ramy nic nie da się zrobić, ale z ustawieniem wysokości kierownicy i siodełka rowerowego już tak. Jeśli chodzi o ustawienie siodełka w płaszczyźnie pionowej, to powinno znaleźć się na takiej wysokości, aby noga w kolanie była minimalnie ugięta w momencie gdy pedał jest w dolnej pozycji. Wysokość kierownicy powinniśmy ustawić w taki sposób, aby w podczas jazdy nasze plecy nie był zgarbione, osoby jeżdżące rekreacyjnie mogą ustawić siodło oraz kierownicę w jednej linii lub kierownica może znajdować się nad wysokością siodła (na blogu Marcina znajdziecie obszerny poradnik jak ustawić siodło i kierownicę). Jeśli pomimo poprawienia wysokości i zajęciu lepszej postawy ból kręgosłupa nadal nam dokucza powinniśmy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny. Być może twoje mięśnie pleców nie są wystarczająco silne.
Foto: |
Właściwość: |
Rozmiar: |
Producent: |
![]() |
Plaster przeciwbólowy | 1 szt. | Zobacz więcejVolteren |
|
Maść przeciwbólowa |
35g |
Jak uniknąć bólu kręgosłupa w czasie jazdy rowerem?
1. Wybierz rower miejski lub trekkingowy:
Konstrukcja rowerów miejskich i trekkingowych umożliwia przyjęcie najbardziej wyprostowanej postawy. Dodatkowo siodełka montowane w tych rowerach są nieco szersze i tym samym ciężar ciała rozkłada się na większej powierzchni. Co więcej, w rowerach trekkingowych często montuje się kierownicę „spocznik”, która umożliwia zmianę pozycji na bardziej wyprostowaną.
2. Miej na uwadze swoją postawę.
Jazda ze zgarbionymi plecami tylko pogorszy sytuację i sprawy, że ból pojawi się dużo wcześniej. W trakcie jazdy pamiętaj o swoim kręgosłupie i wyprostuj plecy.
3. Wybierz rower z amortyzatorem.
W prawdzie rowery z amortyzatorami to standard w obecnych czasach, jednak niektóre osoby mogą nie dostrzegać zalet płynących z takiego roweru. Podczas jazdy przenoszone są drgania z widelca na nadgarstki oraz ramiona rowerzysty, z kolei stamtąd wędrują na tułów i kręgosłup. Brak amortyzacji skutkuje zwiększoną siłą drgań, które docierają do kręgosłupa.
4. Wzmocnij mięśnie kręgosłupa i pleców.
Wykonując odpowiednie ćwiczenia możesz wzmocnić mięśnie pleców i tym samym nieco odciążyć swój kręgosłup. Na wzmocnienie mięśni pleców idealny jest basen. Podczas pływania angażujemy praktycznie wszystkie mięśnie oraz w wodzie nie występuje tak duże obciążenie stawów jak w przypadku innych aktywności fizycznych takich jak bieganie.
5. Przed jazdą zrób rozgrzewkę.
Przed jazdą wykonaj kilka ćwiczeń, które pomogą Ci rozgrzać mięśnie pleców. Mogą to być skłony w przód, skręty tułowia lub wymachy ramion w górę i dół. Podczas jazdy rób przerwy na rozciągniecie mięśni pleców. Gdy ból staje się większy zatrzymaj się i odpocznij chwilę, co więcej staraj się przemieszczać po równych i utwardzonych drogach.
2 Komentarzy
Małgosia-napiecyku
Mi dokuczają bóle karku, po podniesieniu kierownicy jest spora poprawa. Weekend spędzimy rowerowo na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej…już nie mogę się doczekać 🙂
valkus
No to powodzenia 😉 Mnie też tak bolało, ale przyłożyłem się bardziej do ćwiczeń i rozgrzewki. I do wstawania od komputera 😉 Ale zacząłem rozgrzewać i od razu inaczej, okłady, dip hot, terpentyna i od razu różnica.