Nasz rower wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie wyklucza to jednak możliwości wystąpienia w nim usterek. Kiedy konieczna jest naprawa, potrzebne są do tego odpowiednie części. W tym artykule skupię się na częściach rowerowych. Właściwie to na sposobie ich pozyskiwania. Po zakupie roweru warto zadać sobie podstawowe pytanie. W jaki sposób chcemy go serwisować? Przede wszystkim czy będziemy to robili u autoryzowanego producenta? Czy też we własnym zakresie? Zgodnie z obowiązującym prawem unijnym klient może dowolnie decydować czy w trakcie trwania gwarancji będzie serwisował swój pojazd w autoryzowanym serwisie bądź w warsztacie niezależnym bez utraty gwarancji. Przy zakupie roweru u rzetelnego producenta w ramach gwarancji otrzymujemy usługi związane z naprawą lub wymianą części. Obecnie firmy rowerowe chcąc utrzymać konkurencyjność na rynku świadczą klientom czynności związane z konserwacją pojazdów również na etapie pogwarancyjnym. Stwarza to korzyści, do których należą:
- bezpłatna naprawa przy wymianie części,
- jakość wykonania oraz gwarancja długiego użytkowania komponentów,
- najlepsze fabrycznie dopasowane części od oryginalnego producenta.
Na rynku znajduje się duży asortyment komponentów od znanych producentów. Firmy rowerowe układają części według grup w celu posortowania ich przeznaczenia dla odbiorców. Autoryzowani producenci rowerów korzystają z podzespołów dostarczanych przez wyspecjalizowane marki. Głównymi producentami części dla rowerów szosowych są Campagnolo i Shimano. Natomiast dla rowerów górskich Shimano oraz SRAM. Zazwyczaj grupy sprzętowe zawierają takie części jak: – 2 klamko-manetki lub oddzielnie (2 klamki hamulcowe, 2 manetki do zmiany biegów); – 2 hamulce, przedni i tylny; – 2 przerzutki, przednią i tylną; – komplet łożysk sterowych; – 1 suport; – korbowód; -łańcuch; – kaseta lub wolno-bieg; – sztyca; 2 piasty, przednia i tylna; – para pedałów; – kable i pancerze.
Shimano
Firma Shimano funkcjonuje już od 1921 roku. Została założona w Japonii i znajduje się w czołówce producentów części rowerowych na świecie. Ponadto produkuje także obuwie kolarskie, okulary, preparaty do rowerów oraz narzędzia rowerowe. Części rowerowe wytwarzane przez Shimano są podzielone w grupy osprzętu, czyli zbiory części według danej: jakości, wagi lub przeznaczenia. W skład grupy wchodzą: korbowód, kaseta, łańcuch, piasty kół, suport, hamulce z klamkami, przerzutki z manetkami, pedały SPD.
Campagnolo
Kolejnym producentem części rowerowych jest Campagnolo. Firma została założona we Włoszech w 1933 roku. W jej ofercie znajdziemy grupy sprzętowe, na które składają się prawie wszystkie części rowerowe. Campagnolo skupia się wyłącznie na kolarstwie szosowym oraz torowym i konkuruje pod tym względem z Shimano. Sztandarowymi grupami części marki Campagnolo są: Super Record, Record, Chorus, Athena, które przedstawiają 11 rzędowy napęd. Grupy Chorus i Record są nieco droższe od ich odpowiedników Ultegra oraz Dura-Ace firmy Shimano. Założyciel firmy Tullio Campagnolo był gwiazdą kolarstwa oraz twórcą pomysłów, które zmieniły świat części rowerowych. Wśród jego projektów znalazły się szybko-zamykacz dla kół, przerzutki i opatentowany bieg rod do zmieniania biegów, który stał się zalążkiem dla tylnej przerzutki. Campagnolo udostępnia części zamienne do swoich produktów. Dzięki temu na wypadek awarii sprzętu można bez problemu wymienić niedziałającą część. Obecnie producent rozwija systemy elektronicznej zmiany biegów.
SRAM
Z kolei SRAM produkuje osprzęt głównie do rowerów górskich. Jest drugą firmą na świecie po Shimano pod względem wielkości, która powstała w 1987 roku w Chicago. Oferta producenta obejmuje prawie kompletny zestaw części do rowerów górskich we wszystkich przedziałach cenowych oraz niektóre elementy rowerów szosowych i miejskich. W 2007 roku firma wprowadziła na rynek osprzęt szosowy z klamko-manetkami wykonanymi z kompozytów (grupa Force) o alternatywnym sposobie działania w porównaniu do reszty dostępnych na rynku klamko-manetek. Polega ona na jednokierunkowym ruchu dźwigni przerzutki, ponieważ głębsze naciśnięcie powoduje zmianę biegu na niższy, a płytsze – na wyższy.
Warto zwrócić uwagę, że części od autoryzowanego producenta są droższe. Jeśli chodzi o zamienniki to ich cena jest niższa. Stosowanie komponentów nieoryginalnych powoduje też pewne ryzyko. Może dojść do uszkodzenia roweru na skutek zamontowania nieodpowiedniej części. Większość producentów w gwarancji nie obejmuje zaniedbań, niewłaściwego złożenia, a także niewłaściwej konserwacji i obsługi przez inny serwis niż autoryzowany. Kiedy zostanie stwierdzone w wyniku ekspertyzy, że nasz rower nie jest sprawny przez zamiennik gwarancja zostaje odebrana. Modyfikacja roweru poza autoryzowanym serwisem również może skutkować utratą gwarancji. Wszelkie naprawy należy zapisywać w karcie gwarancyjnej.
Uważaj na podróbki
W ofercie dostępnej na rynku często można natrafić na podróbki. Na pierwszy rzut oka przypominają one oryginalne części. Ich jakość wykonania nie jest zbyt wysoka, co w głównej mierze przekłada się na bezpieczeństwo podróżowania. Dodatkowo podróbki mają bardzo niską cenę. Ich stosowanie może doprowadzić nawet do poważnych awarii. W celu ochrony przed nabyciem złych części, powinniśmy zbadać czy posiadają one odpowiednie certyfikaty dopuszczające je do użytku. Produkty oznaczone certyfikatem ISO dają poręczenie najwyższej jakości, a także są respektowane na całym świecie. Dokument ten sprawia, ze firmy produkcyjne zyskują większe zaufanie klientów i kontrahentów. Ponadto są wiarygodnym partnerem na arenie międzynarodowej.
Decydując się na naprawę w innym serwisie niż autoryzowany na pewno zapłacimy za części i naprawę. Wielu z nas woli samodzielne majsterkowanie. W tym wypadku poszukujemy części w sklepach stacjonarnych lub internetowych. W pierwszej sytuacji mamy możliwość sprawdzenia części na własne oczy. Dodatkowo występuje mniejsze ryzyko, że zostaniemy oszukani. Ponadto otrzymujemy część, którą jesteśmy rzeczywiście zainteresowani. Można również negocjować osobiście cenę ze sprzedawcą. Obecnie znaczną popularnością cieszą się sklepy internetowe. Dzięki nim mamy dostęp do wielu ofert, które możemy porównywać między sobą, a także oszczędzamy na czasie, gdyż nie trzeba wychodzić z domu. Dokonując zakupu przez Internet warto sprawdzić dystrybutora części rowerowych. Można to zrobić przez wgląd w fora i opinie użytkowników. Warto zauważyć, że sklep funkcjonujący w sieci może nie posiadać tradycyjnego punktu sprzedaży. Powinien jednak mieć swoją siedzibę, dane kontaktowe oraz NIP. Przed dokonaniem zakupów trzeba pozyskać dane identyfikacyjne sklepu. Pomogą one przy sprawdzeniu podmiotu gospodarczego w organach takich, jak: Krajowy Rejestr Sądowy, Główny Urząd Statystyczny lub Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.