Latarki czołowe często nazywane czołówkami jest bardzo praktycznym i wygodnym uzupełnieniem ekwipunku każdego outdoorowca, wspinacza i oczywiście rowerzysty. Postęp w technologii umożliwił miniaturyzację oraz lepszą efektywność światła jakie dają czołówki. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie w ostatnich czasach staja się coraz bardziej popularne. Czołówki sprawdzają się znakomicie kiedy nie mamy wolnej ręki, a w ciemnościach trzeba rozbić namiotu i przyrządzić posiłek. Duża liczba dostępnych modeli może początkowo nieco zdezorientować i wybranie odpowiedniej czołówki na rower może okazać się trudnym zadaniem. W poradniku przedstawię kilka istotnych punktów, na które warto zwrócić uwagę podczas kupna swojej pierwszej czołówki.
Konstrukcja czołówki
Czołówki możemy podzielić na dwie grupy: czołówki z osobnym zasobnikiem baterii, modele te zazwyczaj ważą więcej i wyposażone są w dodatkowy górny pasek stabilizacyjny, druga grupa to czołówki posiadające baterie znajdujące się w obudowie lampki. Szukając czołówki na rower lepiej jest swoją uwagę skoncentrować na tych drugich ponieważ są lżejsze oraz mniejsze. Czołówki z oddzielnym zasobnikiem na baterie mają też swoje zalety, rozwiązanie te dobrze się sprawdza w niskich temperaturach, ponieważ można schować baterie do kieszeni, a jak wiadomo niska temperatura skraca ich żywotność. Oddzielny zasobnik na baterie to także większa ich moc oraz silniejszy strumień światła.
Moc
Podobnie jak w przypadku oświetlenia rowerowego należy zwrócić szczególną uwagę na ilość lumenów jaką jest w stanie wyemitować dioda czołówki. Czołówka na wyprawach rowerowych stanowić ma jedynie uzupełnienie światła jakie mamy zamontowane w rowerze. Czołówki będziemy używać głównie podczas rozkładania namiotu oraz przy wieczornych posiadówkach, dlatego myślę, że czołówki o mocy 50-80 lumenów powinny nam spokojnie wystarczyć. Jeśli jednak potrzebujesz czołówki która ma być wsparciem dla oświetlenia rowerowego podczas jazdy powinieneś skupić się na modelach o mocy od 80 do 150 lumenów. W sprzedaży dostępne są także modele o większej mocy – w najmocniejszych trybie pracy wygenerują 300-400 lumenów. Poza mocą warto jest zwrócić uwagę na strumień światła, w zależności od naszych potrzeb czołówka może emitować bardziej rozproszony strumień, który lepiej sprawdzi się w trakcie biwakowania, natomiast daleki i skoncentrowany strumień lepiej sprawdzi się podczas szybkiej jazdy, kiedy to bardzo istotne jest pole widziane przed kołami – im większe tym dłuższy czas na reakcję.
Czołówki rowerowe firmy Mactronic
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Tryb pracy
Kupując czołówkę na rower warto jest sprawdzić jakie tryby pracy posiada. Najprostsze modele mają dwa tryby pracy: maksymalny oraz minimalny. Warto jest znaleźć taki model, który będzie oferował tryb pośredni czyli medium – pozwoli to lepiej dopasować moc do panujących warunków oraz potrzeb. Do zmiany trybów zazwyczaj służy pojedynczy przycisk, który umożliwia selektywne przełączanie pomiędzy trybami tj. jeden za drugim. Niekiedy czołówki posiadają dodatkową czerwoną diodę z tyłu, po to abyśmy byli bardziej widoczni dla nadjeżdżających samochodów lub rowerzystów. Ergonomia również jest bardzo istotna, warto zwrócić uwagę czy przycisk czołówki jest wystarczająco duży i umożliwia swobodne włączenie i wyłączenie. Ma to szczególne znaczenie jeśli zamierzamy obsługiwać ją w chłodniejsze dni z założonymi rękawiczkami. Kiedyś zdarzyło mi się, że czołówka włączyła mi się w bagażu, dlatego też polecam wam wybrać taki model, który będzie posiadał możliwość zablokowania włącznika. Opcję taką posiadają np. czołówki Black Diamond Storm
System nośny i zasilanie