Rower wyczynowy nie może być byle jaki. Jeżeli choć jeden z jego elementów będzie nieidealny, może stanowić zagrożenie dla zdrowia sportowca. Każdy ekspert w dziedzinie powie, że jak rower wyczynowy, to tylko spersonalizowany, żadnych gotowców. Dlaczego? Kilka słów w temacie, poniżej.
Rower wyczynowy dla początkujących
Pierwszy rower, kupowany zazwyczaj dla dziecka lub nastolatka nie powinien być drogi, ani superprofesjonalny. Inwestycja w model rodem z sportowych rywalizacji powinna mieć miejsce dopiero wtedy, kiedy ma sens. Pierwszy rower często może okazać się tym ostatnim. Dziecko może zrezygnować z tego sportu. Dlatego w tym przypadku, najlepiej kupić model półprofesjonalny lub używany.
Rowery wyczynowe gotowe (seryjne)
Każdy profesjonalny sklep rowerowy nie bez kozery oferuje wachlarz już gotowych rowerów wyczynowych, prosto od producentów. Są to modele przeznaczone dla standardowych użytkowników, z niewielką możliwością podstawowych modyfikacji. Jeżeli ktoś ma ograniczony budżet, jego gabaryty nie są szczególne (np. bardzo wysoki wzrost), a sprzęt nie będzie eksploatowany w niestandardowych warunkach (np. kraje z bardzo wysokimi temperaturami), może w taki rower zainwestować.
Niewielka personalizacja, dopasowanie do wzrostu i potrzeb pozwolą na naprawdę dobre wykorzystanie sprzętu. Warto jednak pamiętać, że większość modeli dostępnych w sklepach, fabrycznie przeznaczonych jest do jazdy na 20” kołach. To praktycznie wyklucza użytkowanie och przez dzieci i inne osoby poniżej 140 cm wzrostu.
Rower wyczynowy składany
Taki rower daje dużo większe możliwości. Części aftermarketowe pozwalają na lepsze dopasowanie całego sprzętu do użytkownika. Z drugiej strony, pojawia się kwestia kosztowa. Kompletowanie wszystkich elementów osobno, jest droższe niż zakup roweru seryjnego. Podstawową zaletą jest fakt możliwości dopasowana tych kluczowych elementów, takich jak rama (konkretnie jej długość do wzrostu sportowca) oraz średnicy kół (również w kontekście do wzrostu).
Niestety okazuje się, że w standardowych rowerach seryjnych zazwyczaj zadowala jedno, a drugie nie. Składając rower samodzielnie, możemy mieć pewność, że za długa rama nie utrudnia wyrywania roweru do tricków, a za krótka nie spowoduje dyskomfortu jazdy (niewygodna pozycja, uderzanie kolanami w piersi, ocieranie nimi o kierownicę) i nie utrudni tricków (np. stawania na tylnym kole).
W tym miejscu warto posłużyć się podstawowymi zasadami dobru ramy i kół. Osoby poniżej 140 cm wzrostu powinny wybierać koła o średnicy 12” lub 16”, a ostatecznie 18”. Każdy dorosły używa kół pełnowymiarowych 20”. Długość doboru ramy jest bardziej skomplikowana. Każdy sklep rowerowy specjalizujący się w sprzedaży sprzętu wyczynowego, ma w swoich szeregach przeszkolonego pracownika, który pomoże wybrać najbardziej odpowiednią. Z podstawowych zasad trzeba pamiętać, że osoby poniżej 140 cm wzrostu powinny mieć rower z ramą nie dłuższą niż 20”. Rama powyżej 21” długości przeznaczona jest dla osób o wzroście powyżej 180 cm.
Na co zwracają uwagę profesjonalni wyczynowcy?
Składając swój rower do jazdy wyczynowej trzeba brać pod uwagę między innymi:
– materiał wykonania poszczególnych elementów: stalowe powinny być rama, kierownica, widelec, sterówka widelca. Warto wiedzieć, że do dyspozycji oddawane są elementy wykonane z różnych stopów metali, a te różnią się wytrzymałością. Konstrukcja roweru powinna być konsekwentna i elementu powinny być wykonane z tego samego stopu
– wytrzymałość łożysk: kulkowe lub maszynowe. Profesjonaliści stawiają wyłącznie na te drugie, ponieważ charakteryzują się podwyższoną trwałością oraz prostą wymianą. Przednia i tylna piasta powinny mieć zamontowane takie same łożyska – rozwiązanie najlepsze. Dopuszczalne jest posiadanie w przedniej piaście łożysk kulkowych. Odradza się montownie takowych z tyłu (szybkie zużycie, awaryjność)
– waga roweru. Lekki rower ułatwia wykonywanie tricków. Jednak jako „złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy”, tak niektórzy niepowodzeń szukają w wadze swojego sprzętu. Praktycznie każdy rower wyczynowy można „odchudzić”, stosując profesjonalne zamienniki. Składanie swojego sprzętu daje możliwość zoptymalizowania wagi.