Niezależnie od tego, czy swojego jednośladu używasz przez cały rok, czy zimą chowasz go do garażu, przed rozpoczęciem sezonu wymaga gruntownego przeglądu wszystkich części, a w razie konieczności – ich wymiany na nowe. Czy wiesz, jak przygotować rower na nowy sezon, aby służył ci bezawaryjnie?
Czyszczenie i przegląd części to podstawa
Przygotowując rower do nowego sezonu musimy mieć na uwadze to, aby nie tylko kompleksowo sprawdzić stan części. Utrzymanie jednośladu w czystości to również podstawa jego sprawnego działania. Nawet, jeśli twój rower całą zimę był nieużywany, warto dokładnie go umyć, oczywiście uwzględniając kilka, istotnych zasad:
-
Czyszcząc rower nie używaj urządzeń, które wypuszczają wodę pod ciśnieniem (np. myjek ciśnieniowych). Może to spowodować, że woda dotrze do części rowerowych, które absolutnie nie powinny być narażane na wilgoć (np. piasty, łożyska). Do umycia roweru wystarczy ci ciepła woda z odrobiną płynu do naczyń oraz ścierka.
-
Po dokładnym myciu roweru, pamiętaj, aby dobrze go osuszyć. Użyj w tym celu miękkiej ściereczki lub ręczników papierowych.
Sprawdzamy opony rowerowe i koła
Ze sprawnymi oponami i kołami ruszysz dynamicznie w nowy sezon, dlatego ich sprawdzeniu poświęć odpowiednio wiele uwagi. Zaczynamy od opon rowerowych – należy spuścić z nich powietrze, zdjąć z koła i palcami sprawdzić, jaką strukturę posiada guma. Przyjrzyj się dobrze, czy nie zauważasz na nich żadnych uszkodzeń.
Co się tyczy kół – najważniejszym czynnikiem zdaje się być tu odpowiedni naciąg szprych. Jeśli zauważasz, że jest niedostateczny, popraw go specjalnymi narzędziami przeznaczonymi do centrowania kół. Potem przychodzi czas na założenie opon rowerowych. Napompuj je i sprawdź, czy pod twoim ciężarem nie uginają się zbyt intensywnie. Jeśli zauważasz, że musisz je dopompowywać zbyt często, być może nadszedł czas na wymianę dętki rowerowej.
Amortyzator rowerowy – czy wymaga wymiany?
Amortyzator rowerowy to część, która ma podnosić komfort naszej jazdy zwłaszcza, gdy odbywa się ona na nierównym terenie. Gdy zauważamy, że przestał sprawnie pełnić swoją funkcję, najwyższa pora pomyśleć o nowym. Jeśli decydujemy się na jego samodzielną wymianę, musimy być przygotowani na nawet dwugodzinną pracę. Zaczynamy rzecz jasna od demontażu starej części – na całe szczęście, ten etap nie jest szczególnie pracochłonny. Oto, jak wygląda procedura demontażu na przykładzie amortyzatora przedniego:
-
Luzujemy hamulec, demontujemy całe koło, a następnie całkowicie demontujemy hamulec.
-
Luzujemy śruby, ściągamy kierownicę oraz ewentualnie – podkładki.
-
Na koniec, pozostaje jedynie ściągnąć kapę łożyska górnego, pierścień rury sterowej oraz sam amortyzator.
Jeśli nie wiesz, jak założyć nowy amortyzator samodzielnie, skontaktuj się z renomowanym serwisem rowerowym. W ten sposób zaoszczędzisz sobie pracy, a także zyskasz pewność, że nowa część zostanie zamontowana w pełni poprawnie.
Ocena stanu hamulców rowerowych
Hamulce rowerowe to rzecz jasna podstawa bezpiecznej jazdy. Sprawdzenie ich funkcjonowania jest banalnie proste – wystarczy, że zaciskając hamulce poruszymy rowerem w przód i tył. Jeśli zauważymy „luz”, najpewniej będziemy zmuszeni dokręcić śrubki w hamulcach.
Kiedy należy przeprowadzić wymianę siodełka?
Jeśli jeździsz na rowerze regularnie, a twoje siodełko w ostatnim czasie stało się szczególnie niewygodne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po prostu się zużyło. To proces całkowicie naturalny – często używana wyściółka siodełka zbiła się powodując, że nie jest już tak miękkie, jak kiedyś. Jakie mamy wyjście?
-
Po pierwsze – po prostu kupno nowego siodełka. Warto to zrobić zwłaszcza, gdy to stare służy nam już ładnych parę lat.
-
Założenie żelowej nakładki na siodełko – opcja nieco tańsza, lecz nie likwidująca głównego problemu.
-
Spodenki z wygodną wkładką – podobnie jak powyżej, rozwiązuje problem tylko czasowo.
Dwa, ostatnie rozwiązania warto zastosować wtedy, gdy akurat nie możemy pozwolić sobie na kupno nowego siodełka, a czeka nas dłuższa przejażdżka naszym jednośladem. Najrozsądniejszym rozwiązaniem w przypadku zużytego siodełka rowerowego będzie jednak jego całkowita wymiana na nowe. Pamiętajmy, że chodzi tu o nasz komfort, a tym samym pełną radość z jazdy.
Łańcuch do roweru – o tym nie wolno ci zapomnieć
Stan łańcucha do roweru możemy ocenić samodzielnie, jednak jego wymiany powinniśmy dokonać w renomowanym serwisie.
Jeśli jesteś posiadaczem jednośladu z biegami ukrytymi w piaście lub bez przełożeń, wystarczy, że uniesiesz łańcuch palcem. Jeśli możesz to zrobić na wysokość większą, niż mniej-więcej 1cm, oznacza to, że łańcuch jest zbyt luźny. Może to skutkować koniecznością odciągnięcia koła w tył, lub nawet całkowitej wymiany części rowerowej. Co zrobić, gdy nasz rower cechuje się zewnętrznym systemem przełożeń? Wówczas obowiązkowo powinniśmy udać się do serwisu dysponującego urządzeniami, które dokładnie zmierzą stopień zużycia łańcucha do roweru.
Odzież rowerowa. Kupujmy ją przed sezonem
Dobre zaopatrzenie rowerzysty przed sezonem służy nie tylko kompleksowemu przygotowaniu sprzętu, ale i wyposażenia nas samych. Kupując odzież rowerową jeszcze zanim rozpocznie się sezon możemy natrafić na wiele atrakcyjnych promocji. Wówczas mamy także i więcej czasu, aby dokładnie zastanowić się, czy któryś z elementów naszej sportowej garderoby nie wymaga wymiany, a także, czy nie potrzebujemy czegoś nowego.
Częstym, przedsezonowym wymianom podlegają buty rowerowe. Nic dziwnego – ta część ubioru kolarza zużywa się w końcu najszybciej. Czym powinniśmy kierować się kupując odpowiednie buty rowerowe?
-
Powinny mieć stabilną podeszwę, umożliwiającą dobre mocowanie do pedałów rowerowych.
-
Zwracajmy uwagę, aby stabilizowały kostkę, co zmniejsza ryzyko kontuzji.
-
Powinny być dobrze dobrane do warunków atmosferycznych. Każdy rowerzysta powinien posiadać choć dwie pary: przewiewne i oddychające buty rowerowe na lato, jak i ocieplane na zimę.
Komfort jazdy zwiększają też rękawiczki rowerowe. Zapobiegają odciskom, a także zapewniają nam lepszą chwytność kierownicy. Podobnie jak buty, powinny one umożliwiać skórze „oddychanie”, za co odpowiada specjalny materiał odprowadzający pot. Pamiętajmy, aby wybierać rękawiczki dobrze dopasowane, aby umożliwiały nam komfortowe trzymanie kierownicy w trakcie jazdy.
Przed sezonem wybierz akcesoria rowerowe
Bidon, mapniki na rower, a może bagażnik? Zapalony rowerzysta zawsze potrzebuje nowych akcesoriów. Aby kupić je w lepszych cenach, a także mieć więcej czasu na dobre zaopatrzenie roweru zacznij już przed sezonem. Akcesoria powinieneś dobierać do tego, jaki rodzaj jazdy uprawiasz. Jeśli pasjonujesz się kolarstwem górskim, to bidon, mapnik czy poręczna torba z narzędziami i apteczką będą stanowiły absolutną konieczność. Z kolei w przypadku rekreacyjnej jazdy po mieście, najpewniej wystarczy ci poręczna sakwa na drobiazgi i podstawka na smartphone.
Przegląd i wymiana części rowerowych przed sezonem są konieczne, aby utrzymać jednoślad w doskonałym stanie, a tym samym sprawić, żeby służył nam wiernie przez długi czas. To także rozwiązanie ekonomiczne – części rowerowe, odzież i akcesoria przed rozpoczęciem sezonu zwykle są tańsze. Dodatkowo, mając więcej czasu na przygotowania, zakupy możemy zrobić przez internet w jednym ze sklepów oferujących pełne wyposażenie rowerzysty, na przykład na www.rowertour.com. Nie zwlekaj i już rozpocznij przegląd swojego roweru, aby w nowy sezon wjechać sprawnie i bez przykrych niespodzianek!