Trzeba przyznać, że foteliki rowerowe w naszym kraju cieszą się większą popularnością od niespełna dekady. Dla porównania na Zachodzie popularność tego typu akcesoriów rowerowych szacuje się na lata 80-te XX wieku. Fakt ten jest istotny, bowiem wypracowane właśnie w tych latach wzorce fotelików doskonale prosperują po dzisiejszy dzień, a ich poważnym konkurentem stały się jedynie przyczepki rowerowe dla dzieci, jako alternatywa innego sposobu przewozu naszych maluchów.
Początkowo, gdy nastał trend funkcjonowania fotelika do roweru, uważany był on nieco za nieudolny pomysł. Z czasem opinia ta okazała się jednak karkołomna, bowiem te akcesoria rowerowe mają przede wszystkim opracowany specjalny system montażowy. Gwarantuje on udźwig przewożonego malucha, mieszczącego się oczywiście w odpowiednim przedziale wagowym, bez względu na to, po jakim terenie poruszamy się. Warto podkreślić, iż solidność konstrukcji większości fotelików rowerowych jest na tyle odpowiednia, aby doskonale sprawdzały się one praktycznie w każdym terenie.
Na rynku produktów rowerowych istnieje ogromna ilość fotelików. Ogólnie możemy pogrupować je biorąc pod uwagę system montażu. W ten oto sposób wyróżniamy foteliki montowane z przodu oraz z tyłu roweru.
Foteliki rowerowe montowane z przodu
Ten rodzaj fotelików dziecięcych przeznaczony jest oczywiście do montażu z przodu roweru za pomocą specjalnego zapięcia, które z kolei jest przytwierdzane do ramy poziomej znajdującej się tuż przy samej kierownicy. Montaż tego rodzaju fotelika zazwyczaj odbywa się za pomocą specjalnych zatrzasków, dzięki którym nie musimy używać dodatkowych specjalnych narzędzi. Ogromnym plusem tych fotelików są aktualnie spotykane regulowane uchwyty, które w szybki i łatwy sposób możemy dopasować do średnicy ramy. Regulacja takiego fotelika to bardzo istotny i ważny element, zwłaszcza w przypadku, gdy dany model fotelika używamy zamiennie na kilku rowerach. Istnieją także w pełni uniwersalne wersje regulacji takiego fotelika, które pozwalają na jego montaż nawet na szerokich ramach damek trekkingowych. W niestandardowych sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z nietypową ramą, zawsze możemy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną przejściówkę, która będzie razem z nią kompatybilna.
Foteliki rowerowe montowane z przodu
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Bardzo duża część starszych egzemplarzy fotelików przednich nie jest montowana bezpośrednio do przedniej części ramy, ale do sztycy i taki montaż przyczynia się bezpośrednio do awarii sterów, chyba że posiadamy w naszym rowerze nowszą konstrukcję, która głównie opiera się na tzw. aheadzie. Moim zdaniem jednak, zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem w odniesieniu do długiej i nisko destrukcyjnej eksploatacji roweru będzie wersja fotelika, którą bezpośrednio możemy zamontować na ramie roweru. Zanim zdecydujemy się na zakup tego typu fotelika montowanego z przodu, warto dokładnie przeanalizować wszystkie wady oraz zalety. Jeśli chodzi o te negatywne rzeczy, z pewnością należy wspomnieć o bardzo zmniejszonym komforcie jazdy osoby kierującej rowerem, zwłaszcza, jeśli użytkownik ruchu jest postury powiedzmy masywnej, bądź jest po prostu wysoki. W takim przypadku to rowerzysta będzie musiał odpowiednio zmodyfikować odpowiednie ułożenie swojego ciała, ponieważ może uderzać kolanami w fotelik, bądź będzie o niego masywnie napierał swoją klatką piersiową. Jeśli chodzi o zalety fotelika montowanego z przodu, z pewnością jest to bliski kontakt z nasza pociechą, a co za tym idzie w parze – większy komfort psychiczny nas rowerzystów (rodziców/opiekunów), związany z tym, iż maluch jest otoczony ramionami kierującego. Fajnym gadżetem dedykowanym dziecku, które podróżuje w przednim foteliku jest specjalna szyba, która ma za zadanie ochrony go przed różnymi czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi, takimi jak wiatr czy tez niechciane owady. Aktualnie możemy znaleźć modele takiego fotelika z zamontowaną szybą fabryczną, jak i samą szybę posiadającą możliwość montażu uniwersalnego.
Foteliki rowerowe montowane z tyłu
Drugim rodzajem fotelików rowerowych są te montowane z tyłu. Główną różnicą pomiędzy jednym a drugim rodzajem fotelika jest możliwość kontaktu wzrokowego z dzieckiem. W przypadku tej drugiej grupy fotelików możemy mówić nawet o braku kontaktu, chyba, że posiadamy zamontowane w rowerze specjalne lusterka boczne. Ponadto te dwa typy fotelików różną się na pewno dopuszczalną masą całkowitą, którą są w stanie bezpiecznie transportować. Te pierwsze foteliki montowane z przodu mają przeważnie limit ciężaru oscylujący w granicy 15 kg, natomiast modele przeznaczone na tył są w stanie unieść nawet do 7 kg więcej. Takie foteliki zazwyczaj montuje się za pomocą specjalnego zapięcia bezpośrednio do ramy, używając specjalnego klucza imbusowego, przy czym montaż wbrew pozorom nie jest trudny i nie powinien zająć nam więcej niż 2 minuty. Dodatkowo warto wspomnieć, że producenci zazwyczaj do fotelika dołączają w zestawie także takie specjalne wkładki dystansujące, dzięki którym jesteśmy w stanie zamontować fotelik na dowolnej ramie, dzięki czemu możemy powiedzieć, że każdy jest uniwersalny. Ponadto foteliki tylne mają metalowy pręt, który działa jak prosty resor, służy do montażu, a tym samym jest głównym elementem amortyzującym. Inaczej ma się rzecz w fotelikach na przód, tam bowiem amortyzacja jest niezwykle rzadka, a to właśnie dzięki niej dziecko lepiej znosi wszelkie wyboje na drodze.
Foteliki rowerowe montowane na tył
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Jeśli planujemy zakupić fotelik dla naszych pociech należy pamiętać o najważniejszym, a mianowicie – normach bezpieczeństwa, które nasz model powinien spełniać. Kierujmy się prostą zasadą dotyczącą norm, która odnosi się do wszelkiego rodzaju sprzętu przeznaczonego da dzieci (wózki, foteliki samochodowe, rowerowe itp.) – jeżeli dany sprzęt nie posiada żadnej informacji nt. testów bezpieczeństwa – zwyczajnie tych testów nie przeszedł (nie myl tego z pojęciem, iż nie był tym testom poddawany, ponieważ każdy produkt wypuszczony na rynek musi być takim testom poddany ? z pozytywnym bądź negatywnym skutkiem). Obecnie na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje norma EN 14344:2004, precyzyjnie wyznaczająca standardy bezpieczeństwa, które są przeznaczone dla dzieci od 9 miesiąca do 5 roku życia. Jednocześnie warto wcześniej zapoznać się z opiniami lekarzy i samych rodziców nt. minimalnego wieku dziecka, które będzie wożone w foteliku – większość specjalistów jako dolną granicę bezpiecznego wieku, od którego dziecko może swobodnie podróżować w foteliku wyznacza wiek 2 lat.
Wspomniana przez mnie norma w głównej mierze dotyczy sprawy bezpieczeństwa przewożonego dziecka, czyli zabezpieczenia go przed wypięciem z fotelika (warto zatem wykorzystać podczas montażu dwa rodzaje zabezpieczeń). Ponadto norma odnosi się do samego sposobu montażu i punktu środka ciężkości fotelika. Warto wspomnieć także o pasach bezpieczeństwa. Aktualnie możemy swobodnie wybierać pomiędzy pasami trzy-, cztero- oraz pięciopunktowymi. Ten pierwszy rodzaj zapięcia, to ustalone minimum. Pasy zabezpieczają dziecko przede wszystkim w czasie jazdy ? nie pozwolą na to, aby wypadło ono z fotelika, chronią także malucha podczas niechcianej wywrotki.
Jeżeli nasz potencjalny fotelik będzie posiadał oznaczenie normy EN 14344:2004 lub niemieckiego znaku TÜV/GS, mamy gwarancję, iż jest on bezpieczny dla naszego dziecka. Taki produkt z pewnością przetrwa nawet ekstremalne, wymagające górskie wycieczki, bądź sprawdzi się podczas długich tras. Poza tym jak już dużo razy wspominałem, jeśli chodzi a akcesoria rowerowe, cena często idzie w parze z jakością. Z pewnością lepsze modele fotelików wyposażone będą w przydatne dodatki takie jak: wymienna tapicerka, regulowany zagłówek, dodatkowo wyściełane siedzisko.
Jeśli chodzi o funkcjonalność przedni i tylny fotelik sprawdzają się równie dobrze i to od nas samych zależy który z nich wybierzemy.