Czy codziennie zmagasz się z kilkunastominutową depilacją różnych partii ciała i masz tego dość? Czy odczuwasz dyskomfort kiedy niechciane owłosienie pojawia się w najmniej pożądanym momencie? A może wrastające włoski i zapalenie mieszków włosowych to dla Ciebie niemal codzienność? Jeżeli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałaś/odpowiedziałeś „tak”, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie depilacja laserowa.
Zastosowanie depilacji laserowej
Depilacja laserowa dedykowana jest wszystkim osobom, które:
-
czują dyskomfort związany z nadmiernym owłosieniem
-
czują się niepewnie kiedy niechciane włoski odrastają
-
cierpią z powodu bolesnego zapalenia mieszków włosowych oraz wrastających włosków, powodujących ropiejące bolesne ranki na skórze
-
po różnych rodzajach depilacjach mają nieestetyczne ślady w miejscach, w których rosną włoski
-
codziennie poświęcają na depilację tradycyjną od kilku do kilkunastu minut
-
uważają, że nadmierne owłosienie jest niehigieniczne
-
cenią sobie gładką i nieskazitelną skórę
Depilacja laserowa to najskuteczniejszy sposób na trwałe usuniecie włosów z niepożądanych miejsc. Dzięki zdecydowaniu się na serie zabiegów laserem Vectus możemy się cieszyć piękną i gładką skórą – powiedziała Marta Włodarczyk, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Czy depilacja laserowa boli?
O ból przy depilacji laserowej pyta wiele osób, które rozważają możliwość poddania się działaniu lasera. Możemy jednogłośnie odpowiedzieć, że depilacja laserowa nie boli. Może niekiedy wywołać nieznaczny dyskomfort w najbardziej unerwionych częściach ciała oraz tam, gdzie skóra jest najcieńsza. Chodzi w szczególności o pachy oraz strefę bikini. Depilacja laserowa pach oraz depilacja laserowa bikini to jedyne zabiegi, przy wykonywaniu których osoby z niskim progiem bólu twierdzą, że odczuwały lekki dyskomfort podczas działania lasera.
Depilacja laserowa – przeciwwskazania
Kolejnym pytaniem, jakie powszechnie zadają osoby planujące poddać się laseroterapii, jest to o przeciwwskazania. Co do zasady depilacja laserowa jest zabiegiem niezwykle bezpiecznym, szczególnie jeżeli poddajemy się działaniu takim nowoczesnym urządzeniom np. laser do depilacji Vectus w połączeniu z ogromną wiedzą praktyczną specjalisty kwalifikującego nas do zabiegu oraz przeprowadzającego go.
Kiedy zabieg nie jest możliwy do przeprowadzenia?
-
w przypadku skaleczeń i ran występujących w miejscu, które ma być poddane depilacji,
-
w przypadku choroby nowotworowej pacjenta,
-
w przypadku ciąży oraz w okresie laktacji pacjentki,
-
w przypadku przyjmowaniu leków z grupy retinoidów,
-
w przypadku przyjmowania leków, suplementów oraz ziół o charakterze światłouczulających – są to przykładowo leki przeciw trądzikowi, antydepresyjne, nagietek, dziurawiec,
-
w przypadku nadmiernej opalenizny naturalnej oraz wywołanej działaniem kremów samoopalających,
-
w przypadku bateryjnych i wirusowych infekcji skóry,
-
w przypadku wysokiego ryzyka wystąpienia przebarwień skóry,
-
w przypadku przyjmowaniu leków z grupy tetracyklin.
Pamiętajmy, że zabieg nie jest możliwy do wykonania w czasie występowania wyżej wymienionych czynników. Po ich ustąpieniu należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który oceni czy nasza skóra może być poddana działaniu lasera.
Ile zabiegów powinno się odbyć aby depilacja laserowa była skuteczna?
Depilacja laserowa to zabieg, który do osiągnięcia pełnej skuteczności, czyli do usunięcia wszystkich niechcianych włosków z danej części ciała, potrzebuje kilku zabiegów. Ilu dokładnie? Wszystko zależy od rodzaju włosów, których chcemy się pozbyć. Zasadą jest, że włosy ciemne i grube są bardziej podatne na działanie lasera od tych cienkich, w kolorze blond, rudym oraz siwych.
Liczba zabiegów, jakie musimy odbyć w celu pozbycia się włosków waha się od 6 do 8. Odbywają się w kilkutygodniowych odstępach, wedle zaleceń specjalisty wykonującego cała procedurę. Po przebyciu całej serii zabiegów wydepilowana partia ciała będzie gładka. Warto wiedzieć jednak, że po upływie kilku do kilkunastu miesięcy mogą pojawić się pojedyncze, nieliczne włoski w ramach wydepilowanego obszaru. Dlaczego?
Po upływie kilku miesięcy od dnia zakończenia serii zabiegów w ramach depilacji laserowej mogą pojawić się pojedyncze włoski w miejscu, które było poddane depilacji laserowej. To naturalna kolej rzeczy i niestety niezależna od pacjenta oraz specjalisty wykonującego zabieg. Te włoski to jedynie pozostałości po depilacji, to włosy, które nie znajdowały się w fazie wzrostu podczas poprzednich depilacji – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog z Clinica Cosmetologica
Jak przygotować się do odbycia zabiegu depilacji laserowej?
Przede wszystkim dzień przed zabiegiem należy dokładnie ogolić część ciała, która będzie depilowana. Nie należy również używać żadnych kosmetyków typu kremy czy balsamy. Jeżeli przyjmujemy leki z grupy retinoidów, powinniśmy odstawić je już pół roku przed zabiegiem, oczywiście po szczegółowej konsultacji z lekarzem. Już miesiąc przed depilacją laserową nie należy usuwać owłosienia pęsetą, depilatorem elektrycznym ani woskiem. Jest to bardzo ważne, ponieważ cebulki włosów nie powinny być naruszone podczas depilacji laserowej – gwarantuje to szybszy efekt w postaci pozbycia się zbędnego owłosienia.
Warto wiedzieć, że również na miesiąc przed depilacją laserową należy odstawić wszelkie kremy i maści zawierające w swoim składzie witaminę A, witaminę C oraz kwasy owocowe. W przeciwnym wypadku możemy być narażeni na powstanie nieestetycznych przebarwień w wyniku działania lasera. Natomiast dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki światłouczulające, również po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Wskazane jest również odstawienie suplementów i ziół o podobnym działaniu.
Depilacja laserowa – zabieg w gabinecie i zalecenia pozabiegowe
Sama depilacja laserowa trwa od kilkanaście – kilkadziesiąt minut w zależności od tego która część ciała poddawana jest depilacji. Przed zabiegiem lekarz poprosi nas o wypełnienie szczegółowej ankiety o naszym stanie zdrowia i zakwalifikuje nas do zabiegu. Następna czynność, jaka ma miejsce w gabinecie to przeprowadzenie próby na niewielkim kawałku naszej skóry i sprawdzenie czy zabieg jest możliwy do wykonania – bardzo wrażliwa skóra potrafi zareagować natychmiastowym obrzękiem i mocnym zaczerwienieniem.
Jeżeli jednak wszystko jest w porządku, profesjonalny zabieg depilacji laserowej ciała stoi przed nami otworem – a tuż po nim nasza skóra jest smarowana żelem łagodzącym podrażnienia. Zostaniemy szczegółowo poinstruowani jak dbać o skórę przez najbliższe dni i tygodnie. Najważniejsze zalecenia to używanie kremów łagodzących ogólnodostępnych w aptekach (Alantan, Bepanthen, Penathen), unikanie słońca, używanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, unikanie basenu oraz sauny.