Jeszcze jakiś czas temu hamulce tarczowe, ze względu na wysoką cenę, były montowane jedynie w rowerach z najwyższej półki. Obecnie możemy kupić rower z hipermarketu za 600 zł z dwoma hamulcami tarczowymi. Czy jednak takie rozwiązanie jest lepsze niż sprawdzone v-brake’i lub Cantilevery? Fakt, iż rower posiada tarczówki nie oznacza, że będą one lepsze niż poprzednie rozwiązania. W większości tanich rowerów hamulce tarczowe dodają jedynie bardziej agresywnego i sportowego wyglądu. Jeśli zamierzasz kupić nowy rower, warto jest zrezygnować z hamulców tarczowych na rzecz lepszego osprzętu. Jakie są inne dostępne na rynku hamulce rowerowe i jakie są wady i zalety każdego z nich? W dzisiejszym wpisie przedstawię najpopularniejsze rodzaje hamulców stosowane w ostatnim czasie.
Hamulce v-brake:
Hamulce v-brake są jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań w rowerach górskich oraz trekkingowych. V-brake’i mocowane są do piwotów umieszczonych na ramie oraz widelcu, składają się z dwóch ramion do których przykręcone są klocki hamulcowe. Hamowanie odbywa się poprzez naciągnięcie linki hamulcowej przymocowanej na stałe do jednego z ramion. Po wciśnięciu klamki klocki dociskają obręcz, a ramiona tworzą odwróconą literę V, od której wzięła się ich nazwa.
Zalety:
- niska cena
- łatwość naprawy
- stosunkowo niezła siła hamowania
- bardzo dobrze sprawdzają się na płaskim terenie, jazda rekreacyjna
Wady:
- deszcz, śnieg, błoto, woda skutecznie obniżają skuteczność hamowania
- scentrowana lub zniszczona obręcz oznacza brak hamowania
Hamulce cantilever
W hamulcach cantilever ramiona również są przykręcone do piwotów znajdujących się na widelcu oraz ramie. Krótka linka łączy oba ramiona do której za pomocą specjalnego kowadełka przymocowana jest właściwa linka naciągająca. Obecnie rozwiązanie te jest bardzo rzadko spotykane, a jeśli już to wyłącznie w najtańszych rowerach. Cantilevery zostały wyparte przez v-brake’i.
Zalety:
- prosta konstrukcja
- łatwość naprawy
- niska cena
Wady:
- słaba siła hamowania
- jeszcze słabsza siła hamowania w trudnych warunkach atmosferycznych
- scentrowana lub uszkodzona obręcz oznacza utratę hamulców
Hamulce typu Dual Pivot:
Hamulce szosowe Dual Pivot: Ze względu na wysoką modulację oraz dobrą aerodynamikę najczęściej stosowane są w rowerach szosowych. Podobnie jak w przypadku poprzednich rozwiązań montowane są na piwocie, a hamowanie odbywa się poprzez dociskanie klocków hamulcowych do obręczy.
Zalety:
- dobra modulacja siły hamowania
- całkiem dobra siła hamowania
Wady:
- ścierają obręcz
- słabsza siła hamowania w deszczu
Hamulce tarczowe:
Hamulce tarczowe posiadają największą siłę hamowania i niezawodność w różnych warunkach atmosferycznych. W odróżnieniu od wcześniej wymienionych rozwiązań hamowanie odbywa się poprzez dociśnięcie klocków znajdujących się w zacisku do tarczy hamulcowej. Decydując się na zakup hamulców tarczowych będziemy mieli do wyboru dwie możliwości: hamulce hydrauliczne lub mechaniczne. Musimy jednak pamiętać, że przestawiając się na tarczówki będziemy musieli zmienić piasty oraz szprychy co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Poza tym rama oraz widelec muszą posiadać miejsce do przykręcenia zacisków. Więcej o hamulcach tarczowych pisałem w tym wpisie.
Zalety:
- wysoka skuteczność hamowania niezależnie od warunków
- jednakowa siła hamowania niezależnie od stanu obręczy
- raz dobrze ustawione długo utrzymują nienaganną pracę
Wady:
- trudna naprawa na trasie
- wysoka cena
Żeby sprawdzić ceny, z uwagi na częste ich zmiany, należy kliknąć w obrazek lub nazwę producenta znajdujące się poniżej.
Foto: |
Rodzaj: |
Informacje: |
Producent: |
![]() |
hamulce tarczowe hydrauliczne | Deore | Zobacz więcejShimano |
hamulce tarczowe hydrauliczne |
Prime |
3 Komentarzy
iowa74
Wiem że portal nie o takich rowerach. Jednak zabrakło hamulców torpedo i rolkowych, bardziej popularnych od canti ( które są na wymarciu). Mieszczuchy są coraz popularniejsze, jest ich co raz więcej, a nawet spotyka się trekingi z hamulcami wewnętrznymi. Więc warto uzupełnić wpis.
Krzysiek
Czy przypadkiem hamulce szosowe dual pivot nie są montowane na jednej śrubie, aby nie rozpychać widełek roweru? Ma to byc celowa różnica ze względu na rodzaj ramy. Jeśli się mylę to mnie popraw 🙂
Marek Masalski
Krzysiek – masz rację. Tekst poprawię nie Ciebie 😉