Marzy mi się sytuacja, gdy bez obaw będzie można jeździć po wszelkiego rodzaju szkle, gwoździach, nie martwiąc się o przebicie dętki w rowerze. Brzmi jak wyimaginowany ideał? Mam nadzieję, że nie, bowiem niedawno zostało opracowane koło o nazwie Energy Return Wheel.
Inżynierowie z firmy o nazwie Britek Tire & Rubber opracowali innowacyjne koło, które przede wszystkim nie zawiera powietrza. Cały sekret konstrukcji tkwi w tym, iż składa się ono z kilku warstw gumy sprytnie ułożonej na ramie z włókna węglowego.
Inżynierowie zaprojektowali koło głównie z zamiarem wprowadzenia nowego produktu na rynek pojazdów samochodowych i ciężarowych. Dopiero po jakimś czasie podczas tworzenia wynalazku, wytyczono także rynek wtórny – rowerowy.
Od dawna wymyślane są przeróżne rozwiązania eliminujące dętkę, jednakże w tym wypadku Amerykanie ustawili nieco wyżej poprzeczkę. Tym razem ?nowe? opony nie posiadają nie tylko dętki, ale także samego powietrza. W jaki sposób otrzymano taki wynalazek? Sekret tkwi w specjalnej ażurowej konstrukcji opony, ta z kolei została wykonana ze specjalnej metalowej siateczki, która posiada odpowiednie właściwości, i przede wszystkim nadaje odpowiedni kształt nowej oponie. Dodatkowo metalowa siatka pokryta jest warstwą elastycznej wyściółki, a całość opony zwieńcza gumowany bieżnik. Co nam daje w praktyce taka konstrukcja opony? Przede wszystkim zapominamy o problemie przebitych dętek, nie straszne nam szkło oraz gwoździe, nasz bagaż także staje się lżejszy, bowiem z podstawowego wyposażenia możemy wyrzucić pompkę. To nie wszystko. Nowa konstrukcja opony ma przyczynić się do poprawy naszych osiągów, bowiem nie marnotrawimy energii na uginanie się opon.
Oczywiście jest to kolejny ?złoty wynalazek?, który musi zostać jeszcze porządnie dopracowany, bowiem pozostaje problem braku możliwości doboru ciśnienia w oponie. Inżynierowie wymyślili co prawda możliwość rozwiązania tego problemu poprzez regulację naciągu oplotu koła? jednak czy przeciętny człowiek poradzi sobie z czymś takim? Kwestią sporną pozostaje na razie także ażurowa konstrukcja, przez którą bez problemu mogą dostać się różnego rodzaju niechciane przedmioty. Wszystko wskazuje więc na to, że muszę nadal bacznie uważać na szkło i gwoździe, niemniej jednak wynalazki takie jak koło Energy Return Wheel dają nadzieję na wielki przełom wśród sprzętu rowerowego.