Jak bezpiecznie przewieźć rower samochodem?

Jak każdy z Was zapewne zdążył się już zorientować – istnieje kilka opcji przewozu rowerów za pomocą samochodu. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Wam znaleźć odpowiedź na pytanie – na jaki 8konkretny typ bagażnika się zdecydować?Poniżej spróbuję przedstawić Wam wady i zalety każdego rodzaju bagażnika, a Wy sami zdecydujecie ostatecznie jaki będzie odpowiedni do przewozu Waszego sprzętu.

Cel mojego artykułu to przedstawienie wszystkich możliwości jakie mamy, gdy chcemy bezpiecznie przetransportować nasze rowery autem. Pierwszy rodzaj bagażnika, dzięki któremu przewieziemy rowery to bagażnik na dachu mocowany bezpośrednio do belek. Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy wiedzieć to wcześniejszy zakup takich właśnie belek dachowych. Aktualnie modele takiego typu bagażnika posiadają dwa rodzaje zapięć : patentowe i zapięcia w kształcie litery U, które powinniśmy dociągnąć posługując się plastikowymi gałkami.

Jak wygląda w praktyce mocowanie roweru do takiego typu bagażnika?

Rower należy postawić na szynie uchwytu (ta najczęściej wykonana jest z aluminium), następnie stabilizujemy rower za pomocą widelca (ramienia), które trzyma nasz rower za ramę. Po takim montażu należy przymocować koła roweru do szyny, używając do tego specjalnych pasków. Cena tego typu bagażnika waha się w granicach 99 zł (bez relingów).

f-uchwyt-rowerowy-na-dach-proride-591-thuleBagażnik na dach
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Moim zdaniem zalet pierwszego tupu bagażnika jest kilka. Przede wszystkim droższe modele mają specjalne zabezpieczenie, które powinno uchronić nasz rower przed kradzieżą. Ponadto tego typu bagażnik bez przeszkód możemy zamontować w większości aut. Nie zasłania podstawowych komponentów naszego auta, które powinny być widoczne, tj. świateł lub tablicy rejestracyjnej, co z pewnością ogranicza możliwość otrzymania mandatu. Ponadto rowery, które przewozimy nie są bezpośrednio narażone na żadne zabrudzenia spowodowane np. błotem wydostającym się spod kół auta, sypkim żwirem, piaskiem itp. Nie mogę jedynie skupić się na samych zaletach, bowiem taki typ bagażnika posiada także swoje wady, a mianowicie – największym problemem przewozu roweru za pomocą takiego typu bagażnika jest opór powietrza. Ponadto mocowanie tego typu bagażnika za pomocą uchwytów jest łatwe, ale tylko i wyłącznie w przypadku niskiego auta, w innym wypadku grozi to porysowaniem lakieru.

Bagażnik na klapę

Kolejnym rodzajem bagażnika do przewozu roweru jest typ mocowany do tylnej klapy auta. Tego typu bagażniki są przede wszystkim wygodniejsze od tych dachowych, jednakże montaż uchwytu niesie za sobą ryzyko porysowania lakieru auta, ale jest to czynnik, którego nie unikniemy w żadnym wariancie bagażnika. Taki bagażnik ustawiamy po prostu na tylnej klapie samochodu i mocujemy go za pomocą specjalnych taśm stabilizujących. Następnie wkładamy na bagażnik rowery, ale sami musimy zrobić to w taki sposób, aby nie zasłonić świateł ani tablicy rejestracyjnej naszego auta. Cena takiego bagażnika zaczyna się od 199 zł. Warto podkreślić fakt, iż montaż rowerów w takim bagażniku jest dziecinnie prosty i nie sprawia praktycznie żadnych problemów. Stawarza też nieco mniejszy opór powietrza niż ten poprzedni typ bagażnika, ale niesie za sobą duże ryzyko uszkodzenia lakieru w tylnej klapie naszego auta. Ponadto nie jest on dedykowany autom krótkim ? zwyczajnie do nich nie pasuje. Dodatkowo bagażniki tego typu zasłaniają światła i tablicę rejestracyjną i mocowane bez specjalnego adapteru imitującego oświetlenie, są bezpośrednią przyczyną możliwości otrzymania niechcianego mandatu.

f-thule-uchwyt-rowerowy-na-tylna-klape-9105-clipon-highBagażnik na klapę firmy Thule
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Platforma na hak holowniczy

Na koniec wspomnę o jeszcze jednym typie bagażnika przeznaczonego do przewozu – platformy na hak holowniczy. Taki bagażnik wystarczy tylko zapiąć na hak. Platforma taka ma wmontowane światła dodatkowe, dzięki czemu przewóz sprzętu rowerowego nie będzie stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Cena takiej platformy waha się w granicach 250 złotych (w przypadku kiedy nie posiada ona adaptera świateł dodatkowych ), cena droższych modeli waha się w granicach 2 tysięcy złotych, lecz z całą pewnością jest bardzo wygodna w użyciu i moim zdaniem to najbezpieczniejszy sposób przewozu rowerów przez nasze auto.

f-thule-bagaznik-na-hak-xpress-970-nieodchylany-42558Bagażnik na hak firmy Thule
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Kiedy już wiemy w jaki sposób możemy spakować nasz rower, już nic nie stoi na przeszkodzie żeby ruszyć w drogę. Mobilność jaką stwarza nam auto daje większe możliwości do eksploracji dalszych terenów – oczywiście na miejscu tylko i wyłącznie na dwóch kołach.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany