Jak bezpiecznie przewieźć rower samochodem?

Udając się na wakacje, często planujemy aktywne spędzanie tego wolnego czasu, również poprzez jazdę na rowerze. Nie każdy z nas chce wypożyczać rower, gdyż jest to dosyć kosztowne i nie zawsze wypożyczany sprzęt sprosta naszym oczekiwaniom. Lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą swoich rowerów, jednakże jest to często problematyczną kwestią. Wiele z nas zastanawia się przed urlopem, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem przewieźć rower samochodem?

Jak bezpiecznie, przewozić rower samochodem?

1. Rower zamocowany na dachu

Można zakupić prostą konstrukcję składającą się z uchwytów mocowanych na bagażniku dachowym. Jednak jeden uchwyt wystarczy dla tylko jednego roweru. Takie rozwiązanie zakupimy za kilkadziesiąt złotych, jest więc ono dosyć tanie. Należy mieć na uwadze, iż niska cena wiąże się również z niską jakością mocowań. Nie oferują one solidnego mocowania czy zamontowania roweru o każdej grubości ramy. Nie posiadają również żadnych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych czy wielofunkcyjnych obejm. Za wysokiej jakości uchwyty należy zapłacić od 300 złotych do 400 złotych. Jeśli potrzebujemy więcej konstrukcji, koszt znacząco wzrasta. Do mocowania takich uchwytów należy posiadać także bagażnik dachowy. Jego cena wynosi od 150 do 200 złotych. W niektórych przypadkach może zdarzyć się, iż większa ilość rowerów może przekraczać wagą, ustalony limit nośności dachu przez producenta. Auta osobowe mają nałożony przeważnie limit 50 kilogramów, natomiast terenowe i rekreacyjne limit do 70 kilogramów. Wadą tego rodzaju mocowania roweru na dachu jest to, że pojazd staje się bardzo wysoki. Opór aerodynamiczny wzrasta, co wiąże się z większym zużyciem paliwa. Mogą wyniknąć również trudności z wjechaniem na podziemny parking, przejechanie pod nisko rosnącymi gałęziami. Nie można zapomnieć o tym, iż na dachu samochodu znajduje się bagażnik, ponieważ w ten sposób można być mniej ostrożnym, przez co rowery mogą ulec uszkodzeniu.

2. Rower przyczepiony za samochodem

Kolejną metodą jest zakupienie stelaża montowanego na tylnej pokrywie samochodu. Pewne konstrukcje jednak pasują jedynie do nadwozi typu hatchback, inne natomiast do wszystkich rodzajów nadwozi. Nie ma konieczności kupowania bagażnika dachowego czy specjalnych uchwytów.

3. Rower umieszczony na specjalnej platformie

Innym rozwiązaniem jest przewożenie roweru na platformie mocowanej do haka holowniczego. Takie modele kosztują minimum sto złotych, najdroższe dochodzą do ceny dwóch tysięcy złotych. Wadą rozwiązania jest bez wątpienia przymus zamontowania haka. Będzie to nas kosztować ok. 300 złotych, cena jest zależna od posiadanego modelu samochodu. Kolejną wadą jest to, iż rowery w ten sposób transportowane mogą zasłaniać tablicę rejestracyjną i światła samochodu. Musimy więc zakupić dodatkowy panel mocowany do platformy, z dodatkowym oświetleniem i miejscem na tablicę rejestracyjną. Pewne modele platform ją posiadają, lepiej wybrać taki produkt. Cała konstrukcja powinna także otwierać pokrywę bagażnika.

4. Rowery przewożone w samochodzie

To idealne rozwiązanie w przypadku sporych samochodów czy aut posiadających w środku pojazdu specjalne mocowania na rowery. Wewnątrz małego samochodu nie powinno się przewozić rowerów. Rower transportowany w ten sposób naraża pasażerów na niebezpieczeństwo.

Składany rower

Ostatnio popularne stały się rowery składane o średnicy kół od 14 do 20 cali. Oznaczają się niezwykłą prostotą w składaniu i rozkładaniu. Ramę roweru można bez najmniejszego problemu zgiąć na pół, złożyć pedały i kierownicę. Składanie może zająć parę sekund i w trakcie niego należy jedynie przykręcić parę śrub. W bagażniku standardowego samochodu zmieszczą się nawet dwa rowery tego typu. Składany rower zakupimy już od 700 złotych, jego cena zależy przede wszystkim od dostępnych funkcji modelu oraz jego rozmiaru. Każdy model należy dobrać do wagi oraz wzrostu użytkownika. Przed zakupem należy również sprawdzić dopuszczalną masę danego egzemplarza, przeważnie jest ona mniejsza niż w tradycyjnych rowerach.

Zalety składanego roweru:

– łatwość przemieszczania się wszelakimi dostępnymi środkami transportu

– brak przymusu montowania bagażnika rowerowego

– niska waga i mały rozmiar sprzętu

Wady składanego roweru:

– zajęcie sporej ilości miejsca we wnętrzu pojazdu

-mniejszy komfort jazdy

Mandat w wysokości 500 złotych za nieprawidłowe przewożenie samochodem roweru

Należy mieć na uwadze, iż jeśli rower zamontowany na bagażniku rowerowym w tylnej części pojazdu zasłania w pewnym stopniu numery rejestracyjne pojazdu albo światła, jesteśmy narażeni na zapłacenie mandatu w wysokości od 100 złotych do 200 złotych bez punktów karnych. Nie można przenieść tablicy rejestracyjnej z samochodu na bagażnik rowerowy. Usunięcie numerów rejestracyjnych z pojazdu może zakończyć się mandatem w wysokości od 20 złotych do aż 500 złotych. Wyrobienie legalnie trzeciej tablicy na bagażnik rowerowy to koszt rzędu około 60 złotych. W trakcie przewożenia rowerów samochodem należy dostosować się do zaleceń dotyczących maksymalnych prędkości jazdy.

www.czesciauto24.pl


Kategorie: Poradnik

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany