Jak prawidłowo dobrać strój kolarski? – Kompleksowy poradnik kolarza

Stroje kolarskie zostały stworzone z myślą o sympatykach kolarstwa, którzy podczas treningów cenią sobie wygodę, niezawodność oraz dobre parametry techniczne odzieży rowerowej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele firm tworzących stroje kolarskie dla profesjonalnych zawodników, ale także sprzedających je w ogólnodostępnych sklepach firmowych lub za pośrednictwem dystrybutorów.

Dobrej jakości stroje kolarskie mają swoją cenę, jednak inwestycja na dłuższą metę jest opłacalna. Stacjonarne sklepy sportowe najczęściej oferują odzież uniwersalną, która znajdzie zastosowanie zarówno na siłowni, jak i podczas joggingu. W przypadku kolarstwa nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Zbyt luźna odzież spowalnia jazdę na rowerze, może też zahaczać o różne części pojazdu. Osoby, które poważnie traktują regularne treningi, doceniają obecność tylnych kieszeni w koszulce i wkładki antybakteryjnej w spodenkach, które umieszczane są jedynie w profesjonalnej odzieży kolarskiej.

Najpopularniejsze marki ubrań sportowych mają nie lada problem ze stworzeniem strojów kolarskich na poziomie podobnym do tego, który reprezentują firmy od lat współpracujące z zawodowymi kolarzami.

Coraz częściej stroje kolarskie można nabyć bardzo tanio w marketach, jednak należy pamiętać, że nigdy nie będą one miały tak dobrych parametrów, jak te dostępne u renomowanych producentów. Masowo produkowane koszulki, bardzo często ujawniają wiele niedociągnięć. Nie da się ukryć, że niezwykle trudno jest stworzyć jeden krój, który będzie pasował na sportowca bez względu na jego budowę ciała. Niestety, często zdarza się, że bywają one zbyt luźne, krótkie, niewygodne lub niewystarczająco odprowadzają wilgoć.

Koszulki kolarskie powinny zostać wykonane z elastycznego materiału, tak by były wąskie, a przy tym rozciągliwe. Najlepiej skrojona odzież opina kolarza, bez względu na jego posturę.

W przypadku strojów kolarskich bardzo ważna jest termoregulacja oraz idealne dopasowanie do sylwetki. Podczas treningów niezbędne są tylne kieszenie, w których najczęściej umieszczane są energetyczne przekąski czy dokumenty.

stroje-kolarskie

Jak się ubrać na trening? Czyli słów kilka o strojach kolarskich

W zależności od intensywności treningu oraz celu jazdy należy dobrać odpowiedni strój kolarski, który możliwie najlepiej spełni swoją funkcję.

1. Koszulka kolarska – potówka

Wśród koszulek kolarskich można wyróżnić tak zwane potówki, czyli ściśle przylegające do ciała koszulki. Zwolennicy tego rozwiązania często doradzają, by kupować potówkę o rozmiar mniejszą niż koszulki, by przylegała do ciała jeszcze lepiej. Należy jednak pamiętać, by mimo opięcia, nie ograniczała w żaden sposób ruchów. Jeżeli potówka podwija się, unosi lub w jakikolwiek inny sposób irytuje, oznacza to, że została nieodpowiednio dobrana.

WAŻNE: Bardzo często potówki są traktowane jako pierwsza warstwa stroju kolarskiego. Służą one przede wszystkim odprowadzaniu potu na zewnątrz podczas intensywnych treningów, dzięki czemu skóra pozostaje sucha. Potówki wykonane z materiałów syntetycznych lepiej odprowadzają wilgoć i szybciej schną niż te z wełny merynosów. Są też znacznie tańsze w zakupie.

Potówki mają zdolność termoregulacji, dzięki czemu odprowadzają wilgoć na zewnątrz, zapewniając skórze uczucie suchości. Podczas treningu jest to szczególnie ważne, ponieważ zapobiega wychładzaniu się organizmu oraz powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Potówki powinny być traktowane jako pierwsza warstwa odzieży. To rozwiązanie jest polecane szczególnie osobom preferującym bardzo intensywne treningi oraz tym mającym problemy z nadmierną potliwością, którzy dojeżdżają do pracy rowerem. Luźne koszulki kolarskie nie zagwarantują tak kompleksowego odprowadzania wilgoci, ponieważ nie opinają wystarczająco skóry.

WAŻNE: Podczas treningów w upalne dni potówka jako dodatkowa warstwa pełni funkcję chłodzącego kompresu, który pozwala obniżyć temperaturę ciała. Znajduje to odzwierciedlenie w mniejszej ilości wytwarzanego potu oraz zmniejsza ryzyko odwodnienia.

Potówki sprawdzają się podczas intensywnych treningów, na przykład w górach. Podczas jazdy na bieżąco usuwają wilgoć na zewnątrz, jednocześnie chroniąc przed zimnem w czasie szybkich zjazdów.

WAŻNE: Jakość potówki jest bardzo ważna, ponieważ od niej zależy skuteczność termoregulacji pozostałych warstw odzieży kolarskiej.

Ten rodzaj koszulek kolarskich polecany jest również osobom, które używają spodenek z szelkami, po założeniu których cierpią na obtarcia skóry po intensywnych treningach.

2. Koszulka kolarska

Wiele osób nie toleruje sztucznych materiałów, a co za tym idzie – tradycyjnych koszulek kolarskich. To właśnie z myślą o nich wprowadzono na rynek przylegające ubrania z wełny merynosów. Jest ona bardzo miła w dotyku, w odróżnieniu od tradycyjnej, dobrze nam wszystkim znanej wełny. Jej największą wadą są niższe właściwości termoregulacji, przez co nie odprowadza wilgoci tak dobrze jak materiały syntetyczne. Nadaje się jednak do spokojniejszej jazdy.

WAŻNE: Koszulki kolarskie są zazwyczaj drugą warstwą stroju kolarskiego. Nie są one tak dopasowane jak potówki.

Koszulki kolarskie z wełny merynosów gwarantują wysoki komfort cieplny, przez co polecane są na chłodniejsze dni.

Wytrzymałe koszulki rowerowe wyposażone w systemy odprowadzania potu nie należą do najtańszych. Te dostępne w sklepach sportowych, kosztujące niewiele, o ile w ogóle mają jakieś właściwości, tracą je bardzo szybko. Podobnie jak wygląd i funkcjonalność. Początkujący kolarz, który zdecyduje się na tanią odzież, może się mocno zniechęcić do termoregulacji, uważając, że efekt jest zawsze znikomy.

WAŻNE: Wśród koszulek kolarskich nie należy wybierać modeli uniwersalnych, ani najtańszych. Zastosowanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych jest drogie, dlatego możemy być niemal pewni, że w tanich wersjach z marketu ich nie znajdziemy.

Koszulki kolarskie powinny mieć przedłużany tył, by nie mieć odkrytych pleców podczas treningu. Istotne są również kieszenie, do których możemy schować dokumenty, batonik lub telefon. Mile widziane są również odblaski poprawiające widoczność rowerzysty na drodze.

spodenki-kolarskie

3. Spodenki kolarskie

Nieco inaczej wygląda kwestia spodenek rowerowych. Można je podzielić na obcisłe, luźne oraz dwa w jednym.

Ostatni typ jest najbardziej optymalny dla wielu kolarzy, ponieważ zastosowana wkładka pomoże w zachowaniu higieny, a przy okazji zaoszczędzi widoku obcisłych spodenek, którego nie wszyscy kolarze są w stanie znieść.

WAŻNE: Spodenki z szelkami bardzo często powodują otarcia na skórze, dlatego warto zainwestować w zakup potówki, która ochroni skórę przed urazami.

Przylegające spodenki, pomimo tego, że powinny być dopasowane do ciała, nie mogą w żaden sposób obcierać ani ograniczać ruchów. Standardem jest zastosowanie wewnątrz spodenek płaskich szwów, aby podczas treningów nie dawały się we znaki. Jednak najtańsze modele, dostępne w marketach niemal na pewno będą posiadały tradycyjne, wystające szwy.

Zastosowanie w spodenkach kolarskich gumowych nogawek lub szelek pomaga zapobiec przesuwaniu się materiału. Jednak żadne z tych rozwiązań nie jest idealne – wiele osób skarży się na zastosowanie gumy ze względu na ślady, jakie zostawia na nogach oraz wyrywanie lub nadmierne uciskanie owłosienia, co dotyczy szczególnie mężczyzn. Natomiast szelki bardzo często ocierają skórę, pozostawiając na niej podrażnienia lub wręcz rany. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie potówki jako pierwszej warstwy stroju kolarskiego. Będzie ona chroniła skórę przed bezpośrednim działaniem szelek.

WAŻNE: Antybakteryjne wkładki zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Nie zmienia to jednak faktu, że spodenki kolarskie należy regularnie prać ze względów higienicznych.

Obcisłe spodenki kolarskie posiadają wkładkę, która jest w nich zamontowana na stałe. Spodenki należy często prać ze względów higienicznych. Z reguły zalecane jest pranie ręczne, jednak w większości przypadków może nas wyręczyć pralka. Temperatura nie może przekraczać 30 stopni. Informacje dotyczące konkretnego modelu znajdują się na metce.

W przypadku luźnych spodenek, bardzo ważna jest ich funkcjonalność oraz sposób wykonania i materiał. W odróżnieniu od przylegających modeli, wkładkę można wypiąć, dzięki czemu nie ma konieczności prania całych spodenek, kiedy chcemy tylko odświeżyć ich część. Również i w tym przypadku bardzo ważna jest wygoda – spodenki nie mogą być ani zbyt obcisłe, ani zbyt luźne.

WAŻNE: Wkładka rowerowa umieszczona w spodenkach, zapewnia wygodę i amortyzację w czasie treningu oraz chroni przed powstawaniem otarć.

Dodatek do spodenek kolarskich stanowią ocieplane nogawki. Nie jest to jednak rozwiązanie przeznaczone na zimowe treningi. Zdecydowanie bardziej sprawdzą się jesienią, kiedy nie jest jeszcze zbyt zimno lub podczas długich treningów w zmieniających się warunkach pogodowych. Największą zaletą rękawków i nogawek jest możliwość zdjęcia ich i schowania do kieszonki, gdy w czasie jazdy będzie nam zbyt ciepło.

4. Spodnie kolarskie

Spodnie kolarskie używane są zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz spada. Można je podzielić podobnie jak spodenki. W zasadzie jedyną różnicą jest długość nogawek. Niektóre, luźne modele zostały wyposażone w ściągacz w dolnej części nogawki, dzięki czemu mogą pozostać blisko ciała i nie ma ryzyka, że wkręcą się w łańcuch.

WAŻNE: Spodnie kolarskie są przydatne nie tylko zimą, ale także w czasie intensywnych treningów czy całodniowych wypraw za miasto.

5. Rękawy kolarskie

Podczas treningów w zmieniających się warunkach atmosferycznych, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się rękawy kolarskie. Są przylegające i zajmują niewiele miejsca. Zakupić je można w kilku grubościach, zależnie od potrzeb.

6. Bluzy kolarskie

Dobrze odprowadzająca wilgoć bluza rowerowa wykonana jest z materiałów syntetycznych lub wełny merynosów. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na ocieplenie oraz grubość materiału. Niektóre rodzaje bluz mają chronić jedynie przed wiatrem, inne przed zimnem.

Bluzy kolarskie powinny być lekkie przy zachowaniu wiatroszczelności i umożliwieniu swobodnego oddychania skórze. Modele przeznaczone na treningi podczas chłodniejszych dni są wyposażone w cienki meszek lub polar.

Uprawianie kolarstwa zimą bywa nieprzyjemne, dlatego warto wybrać bluzę kolarską z wydłużonym tyłem oraz dłuższymi mankietami. Uniemożliwi to dostanie się zimnego powietrza pod bluzę.

Bluzy ubierane są zazwyczaj w temperaturze oscylującej w granicach 10-15 stopni. W wyjątkowo chłodne dni można założyć ją pod kurtkę lub wiatrówkę.

Bluzy rowerowe bardzo często wyposażone zostają w odblaski, które zapewniają bezpieczeństwo podczas wieczornych treningów.

7. Kurtki rowerowe

Kurtki kolarskie są przydatne szczególnie podczas treningów w okresie jesienno-zimowym. Można je podzielić na przeciwdeszczowe i wiatrówki. Po złożeniu wiatrówki nie zajmują zbyt wiele miejsca, co jest ich ogromną zaletą – z powodzeniem zmieszczą się w tylnej kieszeni koszulki. Wiatrówki mają chronić kolarza jedynie przed zimnym wiatrem, dlatego nie są ocieplane. Podczas długiego treningu w deszczu – przemokną.

WAŻNE: Kurtki przeciwdeszczowe chronią przed śniegiem i deszczem. Są zazwyczaj ocieplane. Można ich używać nawet przy temperaturze oscylującej w granicach 0 stopni.

Tradycyjne kurtki rowerowe, które przydają się podczas zimowych treningów, powinny mieć wydłużany tył, by chronić plecy przed niską temperaturą i ewentualnym deszczem, bądź śniegiem. Mile widziana jest obecność stójki oraz przynajmniej jednej kieszeni.

WAŻNE: Kurtki wiatrówki ochraniają przed chłodem i wiatrem. W połączeniu z bluzą stanowią dobrą ochronę termiczną.

Kurtki kolarskie posiadają membranę, umożliwiającą skórze oddychanie oraz będącą barierą dla wilgoci. W tym przypadku istotne jest również ubranie znajdujące się pod kurtką – jeżeli nie ma ono właściwości termoregulacyjnych, wówczas pot nie zostanie odpowiednio szybko odprowadzony ze skóry.

WAŻNE: Kurtki softshell/membrana, przeznaczone są na chłodne dni oraz zimowe treningi. Przepuszczają powietrze, przy zachowaniu pełnej ochroni przed wiatrem i mrozem.

Bardzo ważne, by ten rodzaj stroju kolarskiego był wyposażony w odblaskowe przeszycia lub inne elementy odbijające światło – poprawi to naszą widoczność na drodze.

Dlaczego profesjonalny strój kolarski jest tak ważny?

Odpowiedni strój w czasie treningu jest istotny, ponieważ zapewnia komfort i wygodę. Odzież kolarska odznaczająca się właściwościami termoaktywnymi, szybko odprowadza wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu w czasie aktywności fizycznej nie towarzyszy nam nieprzyjemne uczucie chłodu czy mokrej koszulki.

Do intensywnych treningów nie są polecane koszulki bawełniane, ponieważ jest to rodzaj materiału, który nie oddaje wilgoci, a magazynuje ją, przez co ubrania schną zdecydowanie dłużej niż te syntetyczne.

Profesjonalne modele strojów kolarskich bywają zaopatrzone w siateczkowe wstawki, będące dodatkowymi panelami wentylacyjnymi.

Stroje kolarskie w sezonie jesienno-zimowym

Prawdziwi pasjonaci kolarstwa nie wyobrażają sobie zaniechania treningów, nawet w sezonie jesienno-zimowym. Również zimą zdarzają się przecież cieplejsze dni, które sprzyjają dłuższym wyprawom rowerowym.

Najczęściej praktykowane jest ubieranie kilku warstw odzieży, ponieważ odpowiednio skomponowane, zagwarantują właściwą termoregulację. Zalecane jest założenie syntetyków, natomiast zdecydowanie odradza się koszulki bawełniane.

Ważne jest stosowanie zimą bielizny termoaktywnej. Przy większych mrozach zalecane jest używanie rękawiczek, czapek oraz ocieplaczy.

Jeżeli temperatura oscyluje w okolicy dziesięciu stopni, powinna wystarczyć bluza kolarska, jednak przy niższej temperaturze zdecydowanie lepiej sprawdzi się kurtka wyposażona w membranę, która dodatkowo będzie chroniła przez zimnym wiatrem.

Istotne jest zapewnienie również dolnej partii ciała odpowiedniej ochrony. Szczególną uwagę należy zwrócić na kolana, które łatwo przeziębić, dlatego, gdy podczas treningu czujemy na nich podmuch zimnego powietrza, przy najbliższej okazji warto zabezpieczyć je dodatkową warstwą ocieplacza.

Podsumowanie

Stroje kolarskie znanych i cenionych producentów, pomimo tego, że są droższe, niż te dostępne w markecie, charakteryzują się lepszymi zdolnościami termoregulacji. Ponadto nawet przy intensywnych treningach mogą spełniać swoje funkcje przez kilka sezonów, dzięki większej wytrzymałości materiałów.


Kategorie: Poradnik

Tagi: ,,,,

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany