Jak przygotować się do nowego sezonu rowerowego?

Czas ucieka nieubłaganie, zanim się obejrzymy nastaną ciepłe, słoneczne dni, a wraz z nimi chęć zmiany naszego stylu życia. Do łask powrócą zapomniane rowery przykryte grubą warstwą kurzu. Najlepszym lekiem na dobre samopoczucie jest porządna dawka ruchu na świeżym powietrzu. Bez wątpienia faktem jest, iż sport i regularna aktywność fizyczna dobroczynnie wpływa na naszą odporność, poprawia sprawność psychoruchową oraz ogólne samopoczucie fizyczne. Ruch sprawia, iż nie tylko pozbywamy się zbędnych kilogramów, ale także wzmacniamy nasze mięśnie i poprawiamy sprawność stawów. Determinacja i chęć zmiany na lepsze to już połowa sukcesu, drugą połową jest zmiana naszego postawienia w czyny.

Jak zacząć?

Jeśli do tej pory nie uprawialiśmy czynnie sportu i jesteśmy ?typem kanapowym?, który zna smak wszystkich łakoci z pobliskiego sklepu, pamiętajmy aby początkowo ?dozować? dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Nie jest dobrym pomysłem, aby wymieniony wyżej ?kanapowiec? wskoczył ambitnie na rower i przejechał 50 km z prędkością strusia pędziwiatra. Pamiętajmy aby mierzyć siły na zamiary a zamiary według własnych sił.

Nie tylko my potrzebujemy szczególnego traktowania po czasie długotrwałej wegetacji. Takiego traktowania wymaga od nas także nasz rower. Jest on bezsprzecznie gwarantem naszego bezpieczeństwa, zadbajmy więc o to, aby był w pełni sprawny i nie stanowił zagrożenia dla innych poruszających się po ścieżkach rowerowych. Jeżeli nie macie czasu, bądź też nie znacie się na smarowaniu, pompowaniu i regulowaniu tych wszystkich skomplikowanych linek, kół i zębatek, najprostszą opcją będzie powierzenie Waszego pojazdu w ręce fachowców. Koszt takiego przedsezonowego przeglądu waha się w granicach 70 – 100 zł i w jego ramach zostanie sprawdzone wszystko to co być powinno, tj. klocki hamulcowe, linki, w razie potrzeby fachowiec także scentruje koła. Cena takiego serwisu nie jest wygórowana, więc lepiej zaufać fachowcowi niż na własną rękę próbować coś z efektem większym lub mniejszym ?zmajstrować?.

Odpowiednie ubrania na rower

Rozruszaliśmy trochę stawy, przegląd mamy za sobą, co dalej? Nie zapominajmy o odpowiednim stroju. Buty przeznaczone do jazdy rowerem powinny być miękkie i wygodne. Najlepsze są oczywiście takie z zakrytymi palcami. Preferowane skarpetki mogą być krótkie i przewiewne. Podobnie reszta odzieży. Istotnym elementem ubioru podczas jazdy rowerem są spodnie. Niedopuszczalne w tym wypadku są tzw. ?dzwony?, gdyż ich szerokie nogawki bardzo łatwo mogą wkręcić się w łańcuch, stając się bezpośrednią przyczyną wypadku. W przypadku jazdy rowerem bardzo sprawdza się sposób ubierania ?na cebulkę?, czyli T-shirt z krótkim rękawem, bluza z długim rękawem, w razie potrzeby termoaktywna kurtka bądź kamizelka odblaskowa. Najbardziej bezpiecznym wariantem nakrycia głowy jest oczywiście kask. Polecane są także rękawiczki przeznaczone do jazdy rowerem, bowiem amortyzują nasze dłonie na kierownicy podczas jazdy, dodatkowo chronią je podczas ewentualnego upadku od urazów spowodowanych zaciskiem kierownicy. Więcej informacji na temat odzieży rowerowej możecie przeczytać w tym wpisie.

Po rozruszaniu własnych kości i fachowym przeglądzie naszego roweru, możemy przystąpić do pełnosezonowej jazdy. Pamiętajcie jednak, aby oceniać swoje możliwości adekwatnie do danej sytuacji. Nawet jazda ?rekreacyjna? i powolne przebieranie nogami może być tak obciążające dla naszego organizmu jak intensywne ćwiczenia wysiłkowe, bieganie. Zaczynajcie więc stopniowo swoje wycieczki, z czasem wydłużając je według własnego uznania i własnych sił. Pamiętajcie o odpowiednim nawadnianiu organizmu. W przypadku dłuższych eskapad nie zapomnijcie także o ?czymś na ząb?, co zbalansuje straty waszej energii.

Swój podstawowy ekwipunek możecie zabrać ze sobą w plecaku. Jeżeli taki balast uważacie za zbędny, możecie także użyć specjalnej saszetki, którą przypina się do ramy roweru albo sztycy siodła. Oczywiście w przypadku dalekich wojaży możecie zaopatrzyć się w tzw. trzecie koło albo bagażnik rowerowy z sakwami.

Najważniejszą rzeczą o której bezwzględnie powinniście pamiętać zaczynając swój sezon rowerowy są oczywiście przepisy. Więcej na ich temat możecie poczytać w moim wcześniejszym poście .

Jako pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego powinniście bezwzględnie im się podporządkować, w przeciwnym wypadku grozi Wam solidny mandat, lub nawet ? poważny uszczerbek na własnym zdrowiu. Zawsze bezwzględnie powinniście trzymać się prawej krawędzi jezdni, w przypadku wyznaczonych specjalnych ścieżek rowerowych powinniście poruszać się wyłącznie na nich. Chodnikiem możecie poruszać się jedynie w przypadku, gdy jedziecie jako opiekun dziecka do lat 10, lub jeżeli w pobliżu nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej.

Pamiętajcie, aby jada rowerem była przede wszystkim bezpieczna. Tylko w takim wypadku wycieczki staną się przyjemnością, która na długo zostanie w Waszej pamięci.


Kategorie: Poradnik

2 Komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany