Jak używać przerzutek rowerowych?

Wybierając się w trasę chcemy, aby nasza jazda odbywała się płynnie i komfortowo. Na jej przebieg ma wpływ sporo czynników. W większości są one uzależnione od właściwego przygotowania przez nas osprzętu. Do pozostałych czynników należą zazwyczaj warunki pogodowe oraz rzeźba terenu. W tym przypadku, aby uzyskać pożądany efekt jazdy kluczową rolę pełnią przerzutki rowerowe. W ich dostosowaniu bierzemy pod uwagę przeznaczenie roweru, nawierzchnię oraz różnice wysokościowe w trakcie pokonywanego dystansu.

Niewłaściwie dobrane przełożenia potrafią nawet zniechęcić do jazdy. Powodują problemy z utrzymaniem płynności oraz hamują osiąganą przez nas prędkość. Dlatego z pomocą dla rowerzystów przyszły właśnie przerzutki rowerowe, które stanowią bardzo dobre rozwiązanie. Bez nich nie było by możliwe uprawianie praktycznie wszystkich dyscyplin sportowych związanych z kolarstwem szosowym, górskim oraz trekkingowym. Z właściwymi przełożeniami biegowymi możliwe jest pokonywanie nawet najtrudniejszych terenów. Szczególnie jeżeli teren jest piaszczysty lub ma bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu. Umiejętność używania przerzutek w rowerze kształtujemy wraz z regularnymi treningami. To one pozwalają nam doskonalić tą czynność, która wbrew pozorom nie jest taka prosta.

Dobór przerzutek rowerowych w trakcie jazdy

Technika zmiany przełożeń posiada kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać. Oto najważniejsze z nich:

  • Zmieniając przerzutkę należy pedałować, przeciwnie ryzykujemy, że ulegnie ona uszkodzeniu w wyniku zerwania linki.

  • Nie powinniśmy zmieniać biegów w trakcie intensywnego naciskania na pedały. Warto wówczas zwolnić pedałowanie, aby łańcuch i zębatki działały z mniejsza siłą. Pozwala to łagodnie przerzucić łańcuch na odpowiedni tryb bez nadmiernego eksploatowania osprzętu. W przeciwnej sytuacji można doświadczyć zgrzytu, który prowadzi do uszkodzenia tarcz zębatych lub zerwania łańcucha. Lepiej przygotować się do zmiany przełożeń odpowiednio wcześniej.

  • Pamiętajmy, aby poznać jak najwięcej przełożeń. Dlatego początkowo próbowanie jest bardzo istotne. Pozwoli nam to w późniejszym etapie dobrać biegi do warunków terenowych. Jadąc po zróżnicowanej rzeźbie terenu ważną kwestią jest przewidywanie. W przypadku stromych wzniesień i wjazdów na nie zmieniamy przełożenia z twardych na miękkie. Zbyt późne reagowanie i zmiana przerzutki w czasie jazdy pod stromą górę silnie obciąża napęd. Początkowi rowerzyści często „krzyżują łańcuch” tj. jeżdżą na skrajnych przełożeniach np. najmniejsza zębatka z przodu oraz  najmniejsza z tyłu. Należy unikać takiego ustawienia ponieważ jest szkodliwe dla napędu. Poprawne przełożenia to takie w których łańcuch jest w jednej linii.

  • Biegi w rowerze powinniśmy traktować na równi tak jak w pojazdach mechanicznych. Dlatego redukcja biegów powinna odbywać się płynnie. Zamiast zmieniać zmieniać je gwałtownie ze skrajnych w skrajne lepiej robić to stopniowo. W czasie wspinaczki jazda na najtwardszych przełożeniach, a następnie gwałtowna zmiana na lekkie przełożenie to złe rozwiązanie. Identycznie sytuacja ma się do ruszania. W momencie nagłych zatrzymań, gdy jesteśmy zmuszeni zwolnić, a następnie jedziemy dalej. Dzieje się tak zazwyczaj w ruchu drogowym przy dojeżdżaniu na skrzyżowanie. Zatrzymywanie się na twardym przełożeniu i ponowne ruszanie na nim obciąża nasz napęd. Dlatego najlepiej wcześniej zredukować przerzutki do biegu, na którym będziemy mogli swobodnie ruszyć.

  • Zanim wsiądziemy na rower trzeba poznać główne zasady jazdy. Po pierwsze to dobór przełożenia. Tutaj przy trudnych wjazdach pod górkę używamy miękkich, a przy zjazdach twardych, aby nie powodować nadmiernego luzu i prędkości.

  • Osoby początkujące powinny stosować przełożenia miękkie. Co prawda wiąże się to z częstszym kręceniem, ale nie trzeba przykładać do tego takiej siły jak przy twardych biegach. Mocne przełożenia dla nie wprawionych osób mogą powodować nadmierne przeciążenia nóg. Obolałe stawy i kolana po takiej jeździe mogą wpłynąć zniechęcająco do dalszych treningów.

Zobacz – klasyfikacja przerzutek Shimano

Oprócz odpowiedniej techniki jazdy trzeba także dbać o napęd. Ważne jest czyszczenie i smarowanie łańcucha oraz zębatek. Obecnie technika daje nam możliwość korzystania z osprzętu gwarantującego kilkanaście przełożeń biegowych. Często korzystamy z nich zazwyczaj intuicyjnie nie zastanawiając się nad poprawnością ich stosowania. W celu uzyskania płynnej jazdy należy nauczyć się analogicznie zmieniać biegi. Na jakość jazdy wpływa także grupa osprzętu, do której klasyfikują się przerzutki rowerowe. Mamy do wyboru dwa rodzaje manetek:

  • obrotowe zwane gripami, przypominające dźwignię gazu w motocyklach, możemy spotkać je w bicyklach miejskich i turystycznych.

  • cynglowe obsługiwane za pomocą kciuka i palca wskazującego, które są bardziej popularne i montuje się je głównie do rowerów górskich.


Kategorie: Poradnik

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany