Wybranie roweru dla dziecka może być bardziej skomplikowane niż dla osoby dorosłej. Większość z nas zapewne pamięta jak wielką radość sprawił mu pierwszy rower, w dzisiejszych czasach jednak dzieciaki są bardziej wymagające i zwykły składak nikogo nie zadowoli. Aktualnie oferta rowerów dla dzieci jest bardzo bogata, przez co rodzice stoją przed nie lada wyzwaniem chcąc kupić rower dla dziecka. W szczególności jeśli chodzi im o dobrej jakości sprzęt, z fajnym wyglądem przy rozsądnych pieniądzach. Dobór roweru dla dziecka jest sprawą bardzo indywidualną, gdyż też musimy brać pod uwagę umiejętności i warunki fizyczne naszej pociechy.
Co mamy na rynku?
Wśród oferowanych rowerów na rynku możemy przebierać w modelach, kolorach oraz rozmiarach. Pierwszy rowerek możemy kupić naszej pociesze już w wieku dwóch lat, jest to rowerek biegowy, który przez niektórych postrzegany jest jako zabawka. Tego typu rowerek ma kółka o średnicy maksymalnie 12 cali, nie jest wyposażony ani w pedały, ani w łańcuch, ani w boczne kółka, ale pozytywnie przyczynia się do rozwoju malucha. Dziecko dzięki zabawie na takim pushbike’u nabywa pewności siebie, przy czym aktywność sprawia mu wiele radości. Rozpoczynanie nauki jazdy, którą bardziej można porównać do odpychania się niż do jazdy, stanowi znakomity wstęp do samodzielnej jazdy w późniejszym wieku na bardziej zaawansowanym rowerze. Rowerek biegowy uczy dziecko jak ma zachować równowagę, co jest niezwykle przydatne podczas pierwszych kroków na kolejnym rowerku. Korzystanie z pushbike’a ułatwia następnie przesiadkę na większy rower, gdyż umiejętność zachowania równowagi zazwyczaj zostaje nabyta na rowerku biegowym, w związku z czym kolejnym etapem nauki jest skoordynowanie zachowania tej równowagi i dołączenie pedałowania.
Rower biegowy dla dziecka
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Nauka jazdy musi odbywać się na rowerze odpowiednio ustawionym do warunków dziecka. Często można się spotkać z sytuacją, iż rodzice w trosce o swoje dzieci, ustawiają siodełko niżej niż jest to wskazane dla wzrostu małego rowerzysty. Jest to bardzo zła praktyka, która powoduje że pociecha już na starcie swojej nauki, nabywa nieprawidłowe nawyki podczas jazdy. Dodatkowo wpływa to destrukcyjnie na kręgosłup małych użytkowników jednośladów.
Po pushbike’u nasze pociechy przesiadką się na rower na kołach w rozmiarze 12 bądź 16 cali, gdzie możemy ewentualnie zamontować boczne kółka, by zapewnić dziecku stabilność w pierwszych dniach jazdy. Ciężko wskazać jakiej wielkości koła są odpowiednie dla danego wzrostu, przyjąć można jednak że 16 calowe kółka są odpowiednie dla dziecka mającego około 1 metra wzrostu. Kolejne coraz bardziej zaawansowane to 20 cali ? gdzie już kółka są zbędne. Prawie dorosłym rowerem jest rower na kołach 24 cali ? tu jednak dziecko powinno mierzyć już ponad 1,20 m wzrostu, zazwyczaj jest to przy wieku 7 lat.
Wybierając rower nie możemy kierować się oszczędnością i kupować roweru ?na zapas?. Przy wyborze jednośladu nie kierujmy się zasadą ?dorośnie?, gdyż może to skutecznie zniechęcić dziecko do jazdy w związku z tym że będzie miało za duży rower na którym nie będzie w stanie się swobodnie poruszać. Najlepiej na zakupy wybrać się razem i dać możliwość współdecydowania w wyborze. Nawet jeśli planujemy niespodziankę dla dziecka w postaci roweru, zawsze możemy wcześniej wspólnie się wybrać i wypróbować różne modele, nie dokonując zakupy a w pewnie sposób badając tylko warunki fizyczne naszej pociechy i dostosowanie jego motoryki pod dany model.
Chcąc kupić rower dla dziecka, zdecydowanie lepiej omijać markety, gdzie jakość oferowanych rowerów jest dość niska. Są to też produkty najczęściej jednorazowe, gdyż nie ma do nich części zamiennych, a więc w momencie konieczności ewentualnej wymiany zepsutej części po prostu nadają się do wyrzucenia. Lepiej zdecydować się na zakup znanej marki, który w momencie gdy nasza pociecha wyrośnie możemy zachować dla kolejnego potomka lub po prostu odsprzedać.
Warto zwrócić uwagę
Wybierając rower pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę na to, czy dziecko bez problemu obsłuży hamulec za pomocą jednej ręki. Istotna jest tu też odległość klamki hamulca od chwytu kierownicy, przy zbyt dużym dystansie, mały rowerzysta nie będzie miał możliwości chwycenia dłonią klamki. Oczywiście nie dotyczy to naszego pushbike’ra który po prostu nie ma hamulców, czyli zgodnie z polskim prawem nie jest rowerem, a zabawką. Pamiętajmy dodatkowo, żeby zapewnić poruszającemu się na rowerze dziecku należyte bezpieczeństwo. W związku z czym wyposażmy rower, obok standardowego dostępnego już w podstawowym pakiecie ? przynajmniej jednego działającego hamulca, dzwonka oraz odblasku, w podstawowe oświetlenie ? przednie koloru białego i tylne koloru czerwonego. Natomiast na głowę dziecka zakupmy kask, który niejednokrotnie może nas ustrzec przed poważnymi urazami.