Jaki rowerek biegowy kupić?

Na rynku występuje wiele modeli rowerków biegowych. Aby łatwiej było nam się zdecydować na zakup konkretnego modelu, warto wcześniej zapoznać się z poniższym wpisem.

Co to jest rowerek biegowy?

Jest to szczególny jednoślad, przeznaczony dla dzieci od 2 do 5 lat. Jego główną cechą jest brak pedałów. Kierowanie takiego rowerka i wprawienie go w ruch, odbywa się za pomocą stóp – dziecko, siedząc na siodełku, odpycha się stopami od podłoża.

Do czego służy rowerek biegowy?

Oczywiście przede wszystkim rowerek biegowy jest gwarantem świetnej zabawy. Przy okazji jego użytkowanie niesie za sobą wiele korzyści ? dziecko uczy się utrzymywać równowagę przez co stanie się szybciej przygotowane do jazdy na dużym rowerze z pedałami.

f-chicco-rower-biegowy-red-bullet-01716Rowerki biegowe
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Jak działa rowerek biegowy?

Nasza pociecha siada swobodnie na siodełku, jednocześnie chwytając kierownicę rowerka, opierając stopy na stabilnym (najlepiej twardym) podłożu. Kolejny etap to szybkie chodzenie – maluch powinien stopniowo, najlepiej powoli zacząć iść do przodu, jednocześnie nie odrywając pupy od siodełka. Główna zasada użytkowania takiego rowerka to ?nóżki pracują, pupa siedzi?. Dzięki temu pociecha może bez przeszkód towarzyszyć rodzicom zarówno w czasie wycieczki rowerowej, jak też i zwykłego spaceru, ponieważ jest w stanie pokonywać o wiele dłuższe dystanse niż pieszo. Wraz z mijającym czasem użytkowania maluch poczuje się nieco pewniej na drodze, zacznie biegać, a potem – rozpędzać się i unosić nóżki, jednocześnie bawiąc się stanem bezwładności. Przede wszystkim jednak poprzez tą szalona zabawę uczy się utrzymywania równowagi.

Jaki są korzyści z posiadania rowerka biegowego?

Korzyści jest zapewne bardzo dużo, biorąc pod uwagę dziecko możemy położyć nacisk na takie aspekty jak:

Dobra zabawa– jak powszechnie wiadomo nie każdy nowy pojazd jest dla dziecka atrakcyjny. Rowerek biegowy nie jest zabawką, tylko prawdziwym środkiem lokomocji

Nauka– poprzez korzystanie z rowerka biegowego maluch intuicyjnie uczy się przede wszystkim utrzymywania równowagi, ponadto szkoli takie umiejętności jak koordynacja oraz panowanie nad rowerem ? cały czas ćwiczy skręcanie oraz hamowanie. Pamiętajmy, aby rowerek miał ograniczony zakres skrętu kierownicy i dobry hamulec zainstalowany na tylnym kółku.

Warto wspomnieć także o budowaniu poczucia własnej wartości prze dziecko. Sam fakt, iż dziecko może poruszać się samodzielnie na rowerze w towarzystwie rodzeństwa, czy też rodzica podbudowuje malucha, nie musi on bowiem być popychany lub ciągnięty na rowerze przez rodziców, opiekunów, czy też rodzeństwo. Maluch wie że może i potrafi sam doskonale jeździć.

Jeśli chodzi o rodziców, posiadanie rowerka biegowego niesie za sobą następujące zalety: przede wszystkim rodzice mają mniej pracy! (poprzez naukę jazdy na rowerku biegowym dziecko samo uczy się utrzymywać równowagę). Rodzice maga także pochwalić się wzrostem przyjemności czerpanej ze wspólnych spacerów .Dzieci, które idą pieszo szybko się męczą. Maluch na rowerku biegowym może być doskonałym towarzyszem spaceru, joggingu czy też rodzinnej wycieczki rowerowej.

Jak długo posłuży rowerek biegowy?

Jak powszechnie wiadomo każde dziecko nabywa nowe umiejętności w swoim własnym tempie. Nie możemy i nie powinniśmy tego generalizować. Z pewnością jednemu maluchowi opanowanie rowerka biegowego zajmie kilka dni, innemu może to zając już kilka tygodni, czy też nawet kilka miesięcy. W tym wypadku nie ma żadnej reguły, wiele zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji, jakie wykazuje dane dziecko, a także od poczucia bezpieczeństwa i gotowości do eksperymentowania. Może być taka sytuacja, że dane dziecko po upadku może zrazić się do dalszego korzystania z rowerka na kilka najbliższych tygodni, podczas gdy na innym dziecku taki upadek nie zrobi żadnego wrażenie i nie spocznie, dopóki nie okiełzna nowego sprzętu.

Co zrobić z rowerkiem biegowym gdy dziecko już z niego ?wyrośnie??

Jak powszechnie wiadomo wszyscy dorośli podchodzą do tematu dosyć ? utylitarnie. Panuje powszechne przekonanie, że taki rowerek traci swoje całe zastosowanie dokładnie w tym momencie, w którym dziecko opanuje sztukę utrzymania równowagi. Z mojej obserwacji oraz wszelkich rozmów z rodzicami mogę stwierdzić, że dzieci tak tego nie widzą. Według maluchów rower biegowy to taki sam pojazd jak każdy inny. Nawet te z dzieci, które zmieniły swój model biegowy na ten z pedałami i tak chętnie wracają do tego poprzedniego, o ile zwyczajnie z niego nie wyrosły. Z pewnością krótkowzroczne jest stwierdzenie, że rowerek biegowy to zabawka na jeden sezon. Dla porównania ? to tak, jakbyśmy uważali, ze rolki służą do nauki jazdy na łyżwach i stają się niepotrzebne, kiedy okiełznamy łyżwy.

Dlaczego nie warto montować bocznych kółek?

Moim zdaniem montaż bocznych kółek niesie za sobą kilka wad. Pierwszą z nich, która często może okazać się nie do przejścia jest waga roweru. Jeśli dany maluch jest szczupłym i lekkim dzieckiem, zwyczajnie nie będzie miał siły pchnąć pedałów do przodu. W tym wypadku każdorazowo, aby wprawić rowerek w ruch potrzebny będzie rodzic. W efekcie jest duże prawdopodobieństwo, że po dwóch takich spacerach rowerek wyląduje na balkonie i zostanie tam przez resztę sezonu.

Druga poważna wada to fakt, iż boczne kółka zazwyczaj montowane są lekko ponad ziemią, co głównie powoduje ?balansowanie? dziecka na rowerze. Jest to z pewnością niewskazane dla kręgosłupa malucha. Ponadto rowerek posiadający boczne kółka nie uczy utrzymywania równowagi. Te dodatkowe kółka są czymś na kształt protezy, która tylko oddala w czasie ten ważny moment, kiedy dziecko samo będzie musiało podjąć wysiłek nauki utrzymywania równowagi.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając rowerek biegowy?

Aktualnie rynek zasypany jest rowerkami biegowymi. Możemy swobodnie przebierać wśród modeli zarówno droższych jak i tańszych. Oczywiście nie wszystkie dodatkowe ?bajery? są niezbędne, ale z pewnością nie powinniśmy oszczędzać na bezpieczeństwie pociechy. Przede wszystkim nie zapominajmy o fakcie, ze rowerek biegowy jest POJAZDEM. Zręczny i sprytny maluch z pewnością potrafi się na nim szybko rozpędzić. W takim wypadku bardzo istotne jest to, aby miał możliwość w razie potrzeby natychmiast zahamować.

Komponenty na które warto zwracać uwagę, wybierając rowerek biegowy to:

Hamulec– oczywiście ręczny, najlepiej gdyby był lekko pracujący i zamontowany na tylnym kółku. W innym wypadku liczmy się z ryzykiem, że podczas ostrego hamowania maluch może zrobić fikołek .

Materiał ? rowerek biegowy powinien być wykonany z solidnego materiału, tak, aby nie załamał się pod dzieckiem. Bardzo ważne jest to, aby w jego konstrukcji nie było żadnych wystających elementów czy też śrub. Często jest tak, ze podczas jazdy taka śruba w ogóle nie przeszkadza, natomiast w momencie upadku nadzianie się na coś takiego może być bardzo przykre.

Kierownica ? w rowerku biegowym z całą pewnością powinna mieć ograniczony kąt skrętu. Czasami podczas jazdy coś może rozproszyć dziecko, które gwałtownie odwróci główkę. W takiej sytuacji odruchowo wówczas skręca kierownicą. Konsekwencje takiej sytuacji mogą być bolesne.

Siodełko ? najlepiej, gdyby było szorstkie i wklęsłe, jak siodło jeździeckie, na rowerku biegowym nóżki są w innym ustawieniu niż na rowerze z pedałami. Z płaskiego siodła pupa dziecka może zwyczajnie się ześlizgiwać, przez co maluch cały czas będzie tracił równowagę. Bardzo ważne jest, aby dziecko siedząc na siodełku, opierało na podłożu całe stopy i jednocześnie miało lekko ugięte kolana.

Inne elementy, na które warto zwrócić uwagę to:

Waga roweru ? to następny element, na który warto zwrócić uwagę. Rowerek bowiem dziecko będzie wnosić na krawężniki, po schodkach, będzie go unosić w momencie zawracania, wreszcie będzie podnosić i przytrzymywać rower po upadku, przy wsiadaniu, itp. W związku z powyższym taki rower powinien być lekki. Ma to również znaczenie i da samego rodzica, bo nikt inny tylko on będzie nieść rower przez pół parku w momencie, kiedy dziecko zechce pójść pieszo.

Kask ? powinniśmy od samego początku uczyć nasze dzieci jazdy w kasku. Oczywiście nie pierwszym lepszym, który będzie się zsuwał i drapał w brodę. Warto w kask zainwestować, bo to on chroni głowę podczas upadku.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany