Manetki rowerowe, często utożsamiane z samymi przerzutkami, przeważnie montowane są na kierownicy i służą nam do zmiany biegów. Ewolucja manetek rowerowych trwa od ponad 50 lat i przez ten czas w ofercie producentów części rowerowych pojawiło się sporo rozwiązań. Nowe generacje manetek charakteryzują się coraz większą precyzją przełożenia oraz większą niezawodnością. Obecnie przymierzając się do zakupu nowego roweru w większości przypadków staniemy przed wyborem jednej z dwóch opcji: manetki cynglowe – w tym przypadku zmiany biegu dokonujemy za pomocą palca wskazującego i kciuka lub manetki obrotowe – zmiana biegu następuje po przesunięciu nadgarstka w dół lub górę. Podobnie jak w przypadku przerzutek będziemy mieli do wyboru produkty dwóch firm: Shimano oraz SRAM. Musicie pamiętać o tym, iż manetki firmy Shimano nie będą współgrać z przerzutką firmy SRAM.
Foto: |
Zastosowanie: |
Rodzaj: |
Producent: |
![]() |
Tańsze rowery miejskie oraz trekkingowe | Obrotowa | Zobacz więcejShimano |
|
Rowery górskie, wyższa klasa osprzętu |
Cynglowa |
Manetki obrotowe Gripshift:
SRAM, w przeciwieństwie do firmy Shimano i jej obrotowych manetek Revoshift montowanych w tańszych rowerach, stosuje system obrotowych manetek Gripshift w każdej klasie rowerów. Konstrukcja przerzutki jest prosta i zapewnia bezawaryjne użytkowanie przez długi czas. Gripshifty posiadają sprytny system indeksacji lewej manetki – umożliwiający precyzyjne ustawienie przerzutki pomiędzy jej skrajnymi położeniami. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia regulację przedniej przerzutki i eliminuje sytuację, w której łańcuch ociera o prowadnicę.
Manetki cynglowe:
W droższych rowerach firma Shimano stosuje wyłącznie manetki cynglowe – RapidFire oraz RapidFire Plus. Natomiast tańsze egzemplarze wyposażane są w manetki cynglowe EZ-Fire, które są połączone z klamką hamulca.
RapidFire ? Pierwszy system w którym zastosowano dwie dźwignie ułożone jedna nad drugą. Do wrzucania oraz zrzucania biegów używało się jedynie kciuka. Następcą tego systemu jest RapidFire Plus.
RapidFire Plus ? w odróżnieniu od poprzednika dźwignia odpowiadająca za wypuszczanie linki została przesunięta do przodu przez co do jej obsługi stał się potrzebny palec wskazujący. W raz z upływem czasu manetki ulepszano poprzez wprowadzenie następujących systemów:
2-way-release ? dźwignia odpowiadająca za spuszczanie biegów w dół, porusza się w przód i w tył co umożliwia obsługę jej palcem wskazującym lub kciukiem.
MultiRelease ? dźwignia spuszczająca zmienia dwa biegi w trakcie pojedynczego ruchu.
InstantRelease ?funkcja umożliwiająca zmianę wielu przełożeń w trakcie pojedynczego naciśnięcia dźwigni.
Podsumowanie:
Obecnie najczęściej stosowanymi manetkami są manetki cynglowe. Sam jeżdżę na manetkach cyglowych i je sobie chwalę – przez 4 lata nie miałem z nimi żadnego problemu. To na jakie manetki się zdecydujecie zależeć będzie od waszych preferencji oraz wcześniejszych doświadczeń z rowerami.
2 Komentarzy
Krzysiek
Zdarzyło mi się kiedyś jeździć na manetkach obrotowych, ale przesiadka na cynglowe okazała się bardzo dobrym rozwiązaniem – nie bez powodu są one znacznie popularniejsze. Na początku problemem było to, że prawa działa odwrotnie niż lewa, ale przyzwyczajenie się zajęło dosłownie kilka dni.
TrzecieKoło
Obrotowe są dla mnie dziwne i nie naturalne. Parę razy jeździłem i ciężko było się przestawić.