Jakie obuwie rowerowe kupić?

Zazwyczaj po kupnie pierwszego roweru większość osób zakłada na rower rzeczy, które posiadał do tej pory: bluzę lub buty do biegania, dresy, czapkę i rękawiczki. Za nowy nabytek zapewne przyszło nam wydać parę złotych i początkowo mało kto myśli o zaopatrzeniu się w profesjonalną odzież rowerową. W moim przypadku frajda z pierwszych rowerowych wypadów była tak duża, że specjalnie nie myślałem o kupnie dodatkowych rzeczy. Tak na prawdę jako początkujący cyklista sam nie wiedziałem czego tak na prawdę mogę potrzebować. Stara kurtka przeciwdeszczowa dawała radę, w jeansach szło dojechać do pracy, a buty SPD na tamte czasy wydawały mi się zbytecznym i w dodatku drogim dodatkiem, którego w mojej ocenie potrzebowały jedynie osoby profesjonalnie zajmujące się kolarstwem. Nie startowałem w żadnych zawodach (teraz zresztą też nie startuję), więc na spokojnie pokonywałem ustalone przeze mnie kilometry we własnym tempie. Pierwszym odzieżowym zakupem był spodenki z pampersem, ponieważ początkowe kilometry nie były niczym przyjemnym dla mojego siedzenia, do tego jakieś rękawiczki i licznik rowerowy. Na tym w sumie moje zakupy stanęły na jakiś czas, jednakże po każdym sezonie nabierałem większego doświadczenia i zaczynałem powoli orientować się czego tak naprawdę mi brakuje, a prawdziwe rowerowe zbrojenie się rozpoczęło się na przełomie 2013 i 2014 roku – wtedy też przed wyjazdem do Maroko postanowiłem sprawić sobie pierwsze buty SPD. Jeśli zastanawiacie się nad zakupem to w tym wpisie postaram się przedstawić najważniejsze cechy oraz rodzaje obuwia rowerowego.

Rodzaje i przeznaczenie obuwia rowerowego

Pierwszym podziałem, występującym niemalże przy każdym elemencie garderoby, jest podział na obuwie damskie i męskie. Poza tym podstawowym podziałem istnieje jeszcze jeden o którym warto jest napisać kilka zdań:

  • MTB
  • trekkingowe
  • szosowe
  • zimowe

Buty rowerowe MTB

Buty MTB są stosunkowo lekkie oraz wytrzymałe. Konstrukcja podeszwy buta umożliwia chodzenie lub podbiegnięcie z rowerem. W odróżnieniu od butów szosowych, buty MTB posiadają wysoki bieżnik oraz wkręcane korki w przedniej części buta – wszystko po to, aby zapewnić zawodnikom najlepszą przyczepność do gruntu. Ja całkowicie o swoich zapasowych korkach zapomniałem i w efekcie stare tak zadeptałem, że ich odkręcenie jest praktycznie niemożliwe. Dlatego jeśli będziecie mieli w zestawie zapasowe, warto pamiętać o ich regularnej wymianie.  Wyższy bieżnik chroni także blok przed kontaktem w ziemią w czego rezultacie szybciej się ściera. Obuwie MTB posiada o wiele sztywniejszą podeszwę przez co chodzenie w początkowym okresie może wydawać się trudne czy niezgrabne.

Buty trekkingowe

Przeznaczone dla podróżników rowerowych. Chodzenie w takich butach jest o wiele łatwiejsze, ponieważ ich podeszwa jest bardziej miękka niż w przypadku butów szosowych lub MTB. Swoim wyglądem są nieco bardziej zbliżone do zwykłych butów, a do ich zapinania często stosuje się rzepy lub sznurówki. Sposób ten nie jest jednak tak precyzyjny jak klamra w butach MTB. Co jeszcze odróżnia buty trekkingowe od MTB? Buty trekkingowe będą nieco mniej płaskie oraz ilość paneli wentylacyjnych w postaci siatki będzie minimalna lub zerowa. Spowodowane jest to faktem, iż tempo osób pokonujących długie dystanse nie jest tak intensywne jak na zawodach MTB, zatem potrzebna odprowadzenia nadmiaru ciepła i wilgoci jest mniejsza. Osoby te są dodatkowo  narażone na zmienne warunki atmosferyczne.

f-shimano-buty-trekkingowe-spdShimano Buty Shm-T33
Kliknij!? Gwarancja najniższej ceny!

Buty szosowe

Najbardziej sportowe i twarde obuwie rowerowe. W odróżnieniu od poprzednich butów, szosówki mają całkowicie płaską podeszwę oraz wystające bloki przez co chodzenie jest znacznie utrudnione. Podobnie jak w przypadku rowerów szosowych, bardzo istotnym parametrem w specyfikacji buta jest jego waga – im mniejsza tym lepiej dla kolarza. Warto też wspomnieć, iż czasami w rowerach szosowych można spotkać pedały o nieco innym systemie wpinania SPD-SL. Tak samo jak w przypadku SPD istotnym elementem jest sposób zapinania buta – najlepszą opcją będą dwa rzepy oraz klamra w górnej części buta dzięki której będziemy mogli precyzyjnie dopasować but do naszej stopy.

f-buty-szosowe-northwave-nerowhiteblack-2013Buty szosowe Northwave
Kliknij!? Gwarancja najniższej ceny!

Buty zimowe

Bardziej zaawansowane modele będą wykonane z Gore-Texu czyli materiału, który ma zapewnić najwyższy komfort w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. Zimowe buty SPD posiadają także cholewkę, która chroni kostkę przed zimnem oraz zapobiega przedostawaniu się wody i śniegu do środka. Na podeszwie buta znajdziemy dość gruby bieżnik, którego nie miały buty szosowe. Dodatkowe obuwie na zimę wiąże się z dość sporymi kosztami, dlatego też wiele osób decyduje się na zakup ocieplaczy na buty SPD. Rozwiązanie te choć nie będzie tak wygodne i ciepłe jak dobre buty zimowe, to umożliwi jednak wypady na krótkie przejażdżki w chłodniejsze dni.

f-shimano-sh-mw81-zimowe-buty-rowerowe-spd-gore-texZimowe buty SPD Shimano
Kliknij!? Gwarancja najniższej ceny!

Funkcjonalność

Tutaj skupimy się głównie na butach MTB, ponieważ moje doświadczenie związane jest właśnie z tym rodzajem. W moich Mavic’ach posiadam klamrę – myślę, że jest to najlepsze rozwiązanie z możliwych. Dzięki niemu możemy bardzo precyzyjnie dostosować but do stopy. Przy zakupie warto jest zwrócić uwagę na skrajne opcje regulacji w klamrze – swoje pierwsze buty kupiłem przez internet i gdybym miał nieco mniejszy obwód stopy niemożliwe byłoby wystarczająco mocne dociśnięcie klamry. Wspomniane panele wentylacyjne głównie znajdują się na noskach buta. Kupując buty zwróćcie uwagę czy siatka wentylacyjna znajduje się także po bokach oraz na języku buta – takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się podczas intensywnej jazdy w gorące dni. Następnym ważnym, a często bagatelizowanym elementem jest wkładka buta. W przeciwieństwie do butów w których chodzimy na co dzień, w butach SPD występuje większy nacisk na wkładkę oraz samą podeszwę, która jest o wiele bardziej twarda. Wkładki w butach SPD powinny być wykonane z odpowiednio grubej pianki, która po pewnym czasie dostosuje się do kształtu stopy. Dodatkowo wkładka powinna być na tyle sztywna, aby podczas wyjmowania stopy pozostawała na miejscu oraz nie podwijała się. Obuwie, tak jak każda inna porządna odzież rowerowa, powinny posiadać elementy odblaskowe poprawiające widoczność.

Podsumowanie

Moim zdaniem obuwie rowerowe SPD znakomicie zwiększa komfort, efektywność jazdy oraz bezpieczeństwo. Moje początkowe obawy przed wywrotkami oraz wypinaniem się na czas kompletnie zniknęły. Moim zdaniem buty SPD pozytywnie wpływają na nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza w trakcie jazdy po wyboistym terenie gdzie istnieje ryzyko ześlizgnięcia się stopy. Do pierwszych butów kupiłem pedały z platformami, kierowałem się tym, że może jednak do pracy lub na krótkie wypady będę jeździł w zwykłych butach, jednak platformy okazały się zupełnie nieprzydatne – od zakupu pierwszych butów ani razu nie wsiadłem na rower bez butów SPD 😉

Obuwie szyte na miarę – pracowniaobuwia.pl


Kategorie: Poradnik

Tagi:

2 Komentarzy

  1. Ja od dobrych 10 lat nie jeździłem na zwykłych pedałach. Niedawno musiałem kawałek przejechać na rowerze kolegi i co chwila nogi ześlizgiwały mi się z pedałów i miałem dziwne wrażenie, że nie panuję nad tym co robię. Zabawne, ale co przyzwyczajenie robi z człowiekiem.

    I faktycznie, wywrotki przez SPD to moim zdaniem rozdmuchany mit, który szerzą osoby, które pierwszy raz mając takie buty na nogach od razu pojechały do lasu pośmigać między drzewami 🙂 A tu wystarczy spokojnie przejechać się kilka razy żeby złapać o co chodzi.

    Odpowiedz
  2. Sam myślałem w identyczny sposób – SPD zło które zabija albo przynajmniej mocno okalecza. Jeździłem 3 lata bez SPD – zdecydowanie za długo. Na ostatniej wyprawie zadeptałem bloki i pod koniec nie mogłem się wpinać. Zjazdy po kamienistych drogach w środku nocy były dość strasznym przeżyciem. Błoto, woda i śliskie buty bez jakiejkolwiek przyczepności.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany