Jakie okulary rowerowe wybrać?

Okulary rowerowe to nie tylko moda i designerskie kształty, a przede wszystkim ochrona naszych oczu przed ryzykiem urazu mechanicznego w postaci wszechobecnych owadów oraz szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jeżdżąc w słoneczne dni bez okularów mrużymy oczy, czego efektem mogą być przedwczesne zmarszczki, mamy mniejsze pole widzenia i ogólna przyjemność z jazdy może być mniejsza. Obecnie dostępnych jest wiele modeli w przeróżnym przedziale cenowym. Różnią się kształtem, materiałem z którego zostały wykonane oraz szkłami. Niektóre z nich potrafią kosztować kilkanaście złotych, a inne kilkaset. Co sprawia, że różnica w cenie jest tak duża i czego możemy spodziewać się w danym przedziale cenowym?

Technologie stosowane w okularach rowerowych:

Główną funkcją, jaką powinny spełniać szkła okularów, jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV czyli promieniowaniem ultrafioletowym, które możemy podzielić na trzy zakresy:

  • UVA  400 do 315 nanometrów;
  • UVB  315 do 280 nanometrów;
  • UVC  280 do 200 nanometrów;

Kupując okulary rowerowe powinniśmy sprawdzić informację na temat filtra UV. Okulary, które pochłoną 100% promieniowania będą posiadały oznaczenie UV 400. Oznaczenie te powinno pojawić się w specyfikacji okularów, ulotce bądź szkle. Istotne jest także upewnienie się czy okulary posiadają następujące atesty: EN 166:2001, CE, 89/686/EWG, EN 1836+A1:2009, ISO 9001:2000. W ofercie producentów znajdziemy także okulary z filtrem polaryzacyjny, dzięki któremu szkodliwe dla oczu promieniowanie jest niwelowane. Dodatkowo filtr ten sprawia, że drgania fali świetlnej wywołujące powstawanie odbić, znikają przez co widziane kolory są żywsze i nie męczą oczów. Najnowsze osiągnięcia techniki pozwoliły na wyprodukowanie szkieł, które stopień zaciemnienia dopasowują do panujących warunków pogodowych, są to tak zwane okulary z filtrem fotochromowym. Kupując okulary na rower warto wybrać takie, które będą miały szkła z anty-fogiem – czyli takie na których nie będzie osadzała się para wodna podczas wzmożonego wysiłku. W ciągu długich słonecznych dni okulary będą nam towarzyszyć przez wiele godzin, dlatego też podczas zakupów zwróć uwagę na miejsca styku okularów ze skórą czyli noski i zauszniki  – powinny być wykonane z antyalergicznego, miękkiego materiału.

Materiał oprawek oraz soczewek:

W sprzedaży dostępne są oprawki wykonane z plastiku, metalu oraz poliwęglanu. Szukając sportowych okularów powinniśmy zwrócić uwagę na ten ostatni, ponieważ jest najlżejszy oraz najbardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Oprawki powinny dobrze przylegać do głowy, ale jednocześnie jej nie uciskać. Po nałożeniu okularów możesz wykonać kilka energicznych ruchów głową, żeby sprawdzić czy dobrze się trzymają. Tak samo jak oprawki, soczewki również produkowane są z poliwęglanu. Takie okulary powinny posłużyć nam o wiele dłużej, ponieważ materiał ten jest bardzo mocny, stosuje się go między innymi przy produkcji szkieł w kaskach astronautów oraz okien bolidów formuły 1. Ponadto szkła soczewek mogą mieć różne powłoki.

Okulary z powłoką lustrzaną:

Pierwszą z często stosowanych powłok jest powłoka lustrzana. W pierwszej chwili można pomyśleć, iż jej zadaniem jest sprawienie, że oczy posiadacza okularów będą niewidoczne, w rzeczywistości powłoka ta ma za zadanie chronić oczy przed promieniowaniem IR. Okulary z taką powłoką są polecane osobom wybierającym się w wysokie góry oraz na pustynie.

Powłoką antyrefleksyjna:

Powłoka te eliminuje odbijanie się światła od szkieł i tym samym od oka. Przepuszcza ona 100% świata i dlatego nie zmienia kontrastu i kolorów oglądanego obrazu. Jej celem jest zakłócenie szumów powstałych w rezultacie odbijania się światła i sprawia, że widziany obraz jest bardziej ostry. Dodatkowo zapobiega osadzaniu się na okularach kurzu i kropelek wody. Okulary posiadające powłokę antyrefleksyjną oraz filtr polaryzacyjny zapewniają najlepszą jakość widzenia.

Powłoka hydrofobowa:

Powłoka ta uniemożliwia osadzanie się pary wodnej na soczewkach, dlatego też kupując okulary na rower warto jest zwrócić uwagę czy wybrany model posiada taką powłokę.

Powłoka oleofobowa:

Zapobiega ona osadzaniu się na szkłach tłuszczu oraz innych zabrudzeń. Okulary z taką powłoką dłużej pozostaną czyste i nie będziemy musieli ich często przecierać, co podczas jazdy jest trudne i niebezpieczne.

Profesjonalne okulary rowerowe:

f-uvex-okulary-sportowe-lustrzanki-wymienne-szkla-sportstyle-107-kolor-czarny-gwarancja-24-mcUvex Sportstyle 107 varioDzięki zastosowaniu szkieł najnowszej generacji z technologią variomatic okulary natychmiastowo dopasowują się do panujących warunków pogodowych. Soczewka z filtrem fotochromowym dostosowuje odcień szkła w zależności od nasłonecznienia. Okulary zapewniają 100% ochronę przed promieniowaniem UVA, UVB, UVC. Oprawki wykonano z plastycznego materiału z wygodnymi końcówkami zauszników. Szkła posiadają specjalne otwory wentylacyjne dzięki czemu nadmiar pary wodnej jest skutecznie odprowadzany. Ponadto szkła posiadają powłokę Supravision chroniącą szkła przed rysowaniem.

okulary rowerowe kellysKellys Force – okulary rowerowe z odpornymi na zarysowania polykarbonowymi szkłami oraz filtrem UV400 zapewniającym 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dzięki gumowanym noskom dobrze trzymają się głowy i wygodnie je się nosi. Dodatkowo szkła zabezpieczono następującymi powłokami Antiwater, Antiscratch i Antifog oraz  wycięto otwory wentylacyjne, które minimalizują ryzyko zaparowania szkieł w trakcie jazdy. W sprzedaży dostępne są wersje z czerwonymi, białymi oraz czarnymi oprawkami.

okulary rowerowe Alpina Twist Four VL+ – odporne na stłuczenia szkła Varioflex+ zapewniają stuprocentową ochronę przed promieniowaniem do 400 nm. Od zewnątrz soczewki zostały pokryte powłoką odporną na zadrapania, natomiast strona wewnętrzna posiada system Fogstop chroniący okulary przed zaparowaniem. Soczewki posiadają filtr fotochromowy, przez co dopasowują poziom zaciemnienia do panujących warunków pogodowych.

Podsumowanie:

Kupując okulary rowerowe powinniśmy zdecydować się na model spod znaku jednych ze znanych firm. Nie istotne czy będzie to UVEX, Shimano czy Kellys. Najważniejsze jest to, aby okulary posiadły odpowiednie filtry UV i chroniły nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Powinny dobrze trzymać się głowy i nie powodować obtarć po dłuższym użytkowaniu. No i oczywiście muszą pasować do nas, ale według mnie to już jest mniej istotna kwestia. Oferta okularów rowerowych jet tak szeroka, że każdy rowerzysta znajdzie coś dla siebie.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

2 Komentarzy

  1. W szkodliwości promieniowania UV jest coś z pół prawdy. Czy ktoś wyjaśni, czemu promieniowanie UV jest groźne dla nas a nie było dla naszych pra, pra …..?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany