Ciąża to okres kiedy w organizmie kobiety zachodzi mnóstwo zmian. Zmienia się nie tylko wygląd, ale również i psychika. Panie starają się rezygnować z dotychczasowych nawyków, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie nienarodzonego dziecka. Między innymi rezygnują z nadmiernego wysiłku fizycznego, stawiają na zdrową dietę i ruch na świeżym powietrzu.
Świetnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży jest jazda na rowerze. Pozwala ona na zachowanie kondycji. Kolejnymi korzyściami, które płyną z jazdy na rowerze to:
- możliwość dotlenienia organizmu matki i dziecka;
- odciążenie kręgosłupa, gdyż rower w przeciwieństwie do innych sportów nie nadwyręża go, a dodatkowo wzmacnia te partie ciała i przygotowuje do porodu;
- jak wiadomo kobiety w ciąży mają znaczne problemy ze spuchniętymi nogami, jazda zapobiega pojawieniu się obrzęków kończyn;
- jazda na rowerze zwiększa przepływ krwi;
- zachowanie aktywności fizycznej dla kobiety jest bardzo istotne. W tym okresie ciało kobiety przybiera na wadze, a dzięki temu uniknie nadmiaru kilogramów;
- podczas ciąży zmienia się nasza psychika. Nasilają się problemy związane z bezsennością, depresją i ogólnym lękiem przed rozwiązaniem. Sprzyja to powstawaniu stresu, który w okresie ciąży nie jest wskazany. Z kolei jazda na rowerze łagodzi ryzyko pojawienia się wyżej wymienionych skutków. Kobiety aktywnie jeżdżące na rowerze mają mniej powodów do nerwów niż niećwiczące panie.
Można by wymieniać wiele korzyści wynikających z jazdy na rowerze. Kobiety, które do tej pory regularnie poświęcały się jeździe na rowerze w momencie, gdy dowiedziały się o ciąży przestały to robić. Pamiętajmy, że panie uprawiające sport nie muszą w ogóle z niego rezygnować. Można przez cały okres ciąży poddawać się aktywności fizycznej. Wystarczy jedynie pamiętać o umiarze, gdyż to on powinien stanowić o naszym trybie życia. W ten umiar kwalifikują się:
- regularne tempo jazdy;
- dobór odpowiedniego roweru;
- bezpieczne trasy, które otacza zieleń;
- wystarczająco ciche miejsca, z dala od miejskiego zgiełku, które dają możliwość wyciszenia.
Decydując się na jazdę rowerem myślimy przede wszystkim o dostosowaniu sprzętu do uwarunkowań kobiety. Po pierwsze warto zastanowić się jaki rower będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Logika wskazuje, aby wybrać rower, którego rama pozbawiona jest rury górnej, czyli damce. Konstrukcja ramy ułatwia wchodzenie i schodzenie z roweru. Jak wiadomo w czasie ciąży brzuch przyszłej matki stale rośnie. W wyniku tego środek ciężkości przesuwa się do przodu, a kobieta waży coraz więcej. W tym celu trzeba pamiętać o podniesieniu kierownicy, gdyż to ułatwia utrzymanie pionowej sylwetki. Pomaga to w oddychaniu, a nacisk na brzuch jest mniejszy. Ustawienie siodełka i kierownicy powinno być jak najwygodniejsze dla jadącej na rowerze kobiety. Dlatego pamiętajmy też o regularnej zmianie ich położenia.
W ciąży dla kobiety bardzo ważne jest siodełko. Dlatego musi ono być wygodne to znaczy szerokie i odpowiednio miękkie. Właściwy dobór siodła zapewnia komfort jazdy. Dzięki temu chętniej powracamy do jazdy i nie staje się ona dla nas uciążliwym obowiązkiem, który ma na celu poprawić naszą kondycję.
Ponadto pamiętajmy o amortyzacji naszego roweru. Pozwoli ono uniknąć zbędnego obciążenia. Rower z amortyzacją zapobiega wstrząsom mogącym niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka i kobiety. Zazwyczaj amortyzowane jest siedzisko i kierownica.
Decydując się na jazdę rowerem w ciąży nie powinnyśmy zapominać, żeby:
- stale uzupełniać płyny,
- pilnować pracy serca,
- wybierać równą nawierzchnię do jazdy,
- unikać niekorzystnej pogody, czyli deszczu lub intensywnego słońca. W razie potrzeby nie zapominajmy o kapeluszu, który ochroni naszą głowę.
Będąc w ciąży nie powinnyśmy rezygnować z jazdy na rowerze. Bierzmy przykład z kobiet zamieszkujących Holandię oraz Danię. Tam na co dzień widzimy kobiety, które poruszają się za pośrednictwem roweru. Ciekawym pomysłem jest, aby panie wspólnie uprawiały sport. Samotne wyjazdy są ryzykowne, ponieważ możemy się słabiej poczuć. Uprawianie sportu w trakcie ciąży pozwoli na łagodniejszy przebieg porodu. Warto również skonsultować to z lekarzem prowadzącym, który udzieli nam wskazówek dostosowanych do naszych indywidualnych predyspozycji.