Kawa zbożowa to rodzaj napoju, który jest przygotowywany ze zbóż. Stanowi idealny zamiennik dla tradycyjnej kawy. Odznacza się bardzo podobnym smakiem i posiada praktycznie takie same właściwości, jak kawa prawdziwa. Kawa zbożowa bardzo często polecana jest osobom, które ze względów zdrowotnych nie mogą spożywać klasycznej kawy (rozpuszczalnej lub sypanej). Kawa zbożowa obecnie dostępna jest do kupienia w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością oraz sklepach spożywczych.
Najczęściej po kawę zbożową sięgają osoby prowadzące zdrowy tryb życia – sportowcy lub osoby będące na diecie. Kawa zbożowa jest źródłem cennego błonnika, a także dostarcza wiele witamin, dzięki temu uznawana jest za znacznie zdrowszy napój niż kawa klasyczna.
Jak powstaje kawa zbożowa?
Kawa zbożowa to przykład napoju bezkofeinowego, który jest otrzymywany z palonych ziaren żyta, pszenicy, jęczmienia lub buraka cukrowego. Dodatkowym składnikiem, który często jest dodawany do kawy zbożowej jest cykoria. Podczas produkcji kawy zbożowej nie dodawane są żadne dodatki smakowe oraz barwniki, jest ona doskonałym przykładem zdrowego i pełnowartościowego produktu spożywczego.
Właściwości kawy zbożowej
Kawa zbożowa to produkt zdrowy, odżywczy i bogaty w cenne składniki. Jej regularne spożywanie pozwala wchłaniać więcej ilości wapnia z pożywienia, a także ułatwia procesy trawienne i ma działanie przeciwutleniające. Kawa zbożowa zawiera różne substancje odżywcze, między innymi białko i węglowodany, które są bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego.
Po za tym jest źródłem błonnika, który zapewnia uczucie sytości oraz przywraca pożądane funkcjonowanie dla układu trawiennego. W kawie zbożowej znajduje się duża ilość minerałów między innymi selen i magnez. W przeciwieństwie do tradycyjnej kawy, kawa zbożowa dostarcza cenne minerały, a nie je wypłukuje. Nie uzależnia i nie utrudnia wchłaniania cennych soli mineralnych np. żelaza i magnezu.
Do większości kaw zbożowych dodawana jest cykoria, która zawiera w swoim składzie insulinę i korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit. Ponadto poprawia przemianę materii oraz skutecznie wspomaga proces odchudzania.
Kawa zbożowa nie zawiera kofeiny, a jednak wykazuje właściwości pobudzające. Doskonale zastępuje tradycyjną kawę i potrafi zagwarantować takie same efekty, jak picie klasycznej kawy. Duża ilość węglowodanów zawarta w kawie zbożowej korzystanie wpływa na funkcjonowanie mózgu i działa ożywczo. Kawa zbożowa nie prowokuje organizmu do wydzielania kwasów żołądkowych, nie podnosi ciśnienia oraz poziomu tłuszczów we krwi.
Kto powinien spożywać kawę zbożową?
Kawa zbożowa (https://www.bdsklep.pl/spozywcze/kawa/kawa-zbozowa) może być spożywana przez każdego, nawet przez dzieci. Najczęściej decydują się na jej picie osoby będące na diecie, sportowcy, kobiety przechodzące przez okres menopauzy, będące w ciąży lub karmiące, a także osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą pić czarnej kawy (chorujący na serce, cierpiący na wrzody żołądka lub dwunastnicy).
Sposoby przyrządzania kawy zbożowej
Kawa zbożowa to przykład napoju dietetycznego, który można spożywać na wiele sposobów. Najbardziej polecanym sposobem przyrządzania kawy zbożowej jest – 100 gram kawy bez dodatku mleka i cukru (maksymalnie 50 kalorii). Tego typu mieszanka pozwala dostarczyć cenne składniki odżywcze i nie zawiera nadprogramowych kalorii.
Kawę zbożową można spożywać również w postaci urozmaiconej np. z dodatkiem mleka, miodu albo cukru. Wiele osób dodatkowo poprawia smak kawy za pomocą ulubionych przypraw np. kardamonu, cynamonu, czekolady, wanilii lub anyżu. Dużą popularnością cieszą się również syropy do kawy, które osładzają i wzbogacają walory smakowe napoju.
Kawa zbożowa jest częstym dodatkiem do deserów, można ją dodać do lodów śmietankowych, tortów, ciast lub na jej bazie przygotować odświeżający sorbet. Dzięki temu, że nie posiada kofeiny ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz kulinarnym.
Czy kawa zbożowa pozwala schudnąć?
Wiele osób twierdzi, że kawa zbożowa pozwala efektywnie schudnąć. W jej składzie znajduje się błonnik, który skutecznie wypełnia żołądek i gwarantuje uczucie sytości. Dodatkowo usprawnia on procesy trawienne, działa korzystnie na układ pokarmowy i sprawia, że organizm szybciej wydala pobrane pożywienie, a zwłaszcza tłuszcze. Szybsza przemiana materii oraz uczucie sytości to najkorzystniejsze zalety kawy zbożowej w przypadku rozpatrywania jej właściwości odchudzających.
Kawę zbożową bardzo doceniają osoby regularnie ćwiczące i będące aktywne sportowo. Napój pomaga im zwalczyć różnego rodzaju problemy żołądkowe i usprawnić procesy metaboliczne. Przyspieszone procesy trawienne pozwalają poczuć się lekko na każdym treningu i przekładają się na osiąganie coraz to lepszych wyników.