Kiedy należy wymienić łańcuch w rowerze?

Nie raz zdarza się nam, że mamy problem ze spadającym łańcuchem w rowerze. Stanowi to pierwszy sygnał do jego sprawdzenia lub wymiany. W innym przypadku regularnie będzie pojawiał się ten sam problem. Do momentu, aż rower kompletnie odmówi nam posłuszeństwa. Każdy element w naszym kołowcu ma swoją żywotność, nawet ten najlepszej jakości. Łańcuch należy do najbardziej zużywających się części tuż po klockach hamulcowych oraz oponach. Wcześniej czy później będziemy musieli zmierzyć się z jego wymianą.

    Przyczyny niszczenia łańcucha.

    • źle dobrany łańcuch do napędu,
    • niewłaściwy montaż łańcucha w kasecie np. przy zakuwaniu.
    • próby regeneracji starego łańcucha, który nie nadaje się do użytku i używanie go do jazdy,
    • duża eksploatacja łańcucha powoduje konieczność jego częstej wymiany,
    • kontakt z wodą, kurzem, błotem,
    • brak konserwacji np. odpowiednie smarowanie, naoliwianie lub niewłaściwa konserwacja,
    • nie używanie łańcucha prowadzi do zastoju i korozji.

Łańcuch ma swój graniczny limit wyrobienia. Podczas, gdy robi się coraz dłuższy niekorzystnie oddziałuje na inne mechanizmy. Przede wszystkim prowadzi do szybszego zużycia zębatek przedniej oraz tylnej. Regularna wymiana łańcucha przedłuży działanie związanych z nim elementów napędu w rowerze. Teraz pozostaje pytanie jak często wymieniać łańcuch? Istnieje na to kilka sposobów.
Na bieżąco sprawdzaj naprężenie łańcucha. Jak to robić? Jeżeli znamy całkowitą długość nowego łańcucha przy jego zakupie to w trakcie użytkowania łańcuch wymieniamy, gdy zwiększy się ona o 1% w stosunku do początkowej. Wiadomo, że przy tym sposobie będą to częste wymiany. W tej sytuacji na początku trzeba zmierzyć łańcuch suwmiarką. Można w tym celu użyć nawet linijki, jeżeli ktoś nie posiada odpowiedniej miarki. W nowym łańcuchu długość między dwoma sworzniami kolejnych par ogniw – parę tworzy kolejno ogniwo węższe i szersze – wynosi 1 cal czyli 2,54 cm. W tej sytuacji jedno ogniwo stanowi połowę, czyli 1,27 cm. Najwygodniej wyciągnięcie łańcucha mierzy się na wielokrotności to znaczy, że na 10 ogniwach łańcuch powinien mieć 12,7 cm. Dozwolona wartość wyciągnięcia łańcucha to 1%. Jeżeli długość 10 ogniw łańcucha dochodzi do 12,8 – 12,9  cm należy wymienić go na nowy.

miarka do łańcucha rowerowegoKliknij i znajdź łańcuchy w najniższych cenach!

Zużycie łańcucha wygodnie zmierzyć za pomocą dostosowanej do tego miarki. Pokazuje ona dwa poziomy wyciągnięcia z jednej strony o 0,75%, a z drugiej o 1%. W sytuacji, gdy łańcuch jest wyciągnięty wypustki miernika całkowicie schowają się w łańcuchu. W przypadku, kiedy łańcuch jest przydatny do eksploatacji, wypustka po prawej stronie nie zmieści się całkowicie w szczelinie.

Pomiar zużytego łańcucha ? wypustki całkowicie zmieściły się w szczelinach. Oznacza to konieczność wymiany.

Pomiar nowego łańcucha ? widać, że wypustka nie schowała się w szczelinie.Miarka jest dwustronna. Pomiar 0,75 przeznaczony jest dla rowerów z kasetami aluminiowymi lub tytanowymi. Natomiast 1,0 służy do pomiaru łańcucha w kasetach stalowych. Regularne sprawdzanie zdecydowanie przedłuża żywotność mechanizmu kasetowego.
Kolejna metoda odnosi się do wymiany łańcucha wraz z elementami mu towarzyszącymi, czyli kasetą zębatek oraz mechanizmem korbowym. Stosuje się ją najczęściej w napędach jednorzędowych, które nie mają zewnętrznych przerzutek.
Tempo zużywania łańcucha zależy od warunków, stylu jazdy, sposobu konserwacji i stosowanych przełożeń. W zależności od kategorii roweru dokonujemy wymiany łańcucha z różną intensywnością. W rowerze szosowym ogniwa nie są tak silnie narażone na oddziaływanie błota, piasku oraz kurzu jak w przypadku roweru górskiego. Dlatego sprawdzanie łańcucha będzie odbywało się po innym przebiegu. Rower szosowy sprawdza się po około 5 000 km. Natomiast rower górski kwalifikuje się do wymiany łańcucha już po około 1 000 km.

Jak wymienić łańcuch w rowerze?

 Po wykonaniu pomiaru zauważyłeś, ze stary łańcuch nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Teraz musisz określić ilość rzędów w napędzie Twojego roweru. Sprawdzisz to licząc zębatki w kasecie. Ich ilość określa rodzaj napędu. Trzeba się do tego stosować, ponieważ łańcuch ma swoje przeznaczenie. Nieodpowiednio dobrany niszczy inne mechanizmy i utrudnia jazdę. Wyróżniamy łańcuchy dostosowane do napędu 1-rzędowego, 6/7/8-rzędowego, 9-rzędowe, 10-rzędowe oraz 11-rzędowe.

Następną kwestią jest rozkuwanie łańcucha. Wykonasz to za pomocą skuwacza, który trzeba włożyć w odpowiednie miejsce łańcucha. Potem wystarczy skręcić imadełko, a sworzeń łączący ogniwa łańcucha wysunie się bez problemu. Po tej czynności stary łańcuch jest już zdjęty.

skuwacz do łańcuchaSkuwacz do łańcucha
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Można przystąpić do nałożenia nowego łańcucha. Należy przewlec go przez przerzutki i tryby. Następnie złączyć ze sobą jego końce i wsunąć sworzeń, który go połączy. Potem przy użyciu skuwacza wciskamy sworzeń w łańcuch i za pomocą imadełka dokręcamy. Po tych czynnościach wymianę łańcucha można uznać za pomyślną.

W sytuacji, gdy po wymianie łańcucha na nowy działa on inaczej np. przeskakuje po zębatkach bądź strzela stanowi to możliwość zużycia kasety.  Wówczas, aby to sprawdzić najlepiej jest ustawić łańcuch w każdym przełożeniu i sprawdzić jak pracuje podczas jazdy. W sytuacji niewłaściwej pracy oznacza to zużycie poszczególnych zębatek w kasecie.  Zazwyczaj występuje konieczność wymiany kasety.
Najlepiej unikać wymiany łańcucha. Czysty i nasmarowany zużywa się powoli. Natomiast brudny bardzo szybko. Nie należy smarować brudnego łańcucha, gdyż olej zmieszany z zanieczyszczeniami wnika do wewnętrznych elementów. Do czyszczenia i odtłuszczania łańcucha świetnie nadają się produkty ropopochodne. Następnie trzeba go odpowiednio nasmarować. Tak przygotowany łańcuch nadaje się do jazdy.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany