Gotowy do startu?
Na sam początek drogi, drugorzędny jest sprzęt, którym dysponujemy. Oczywiście – im lepszy, tym łatwiej będzie osiągać coraz lepsze wyniki. Warto jednak zaznaczyć, że nawet bez dobrego roweru czy dodatkowych akcesoriów, można rozpocząć uprawianie kolarstwa szosowego. Najważniejsza, zresztą tak jak w przypadku wielu innych dyscyplin, jest sama chęć, a później stale utrzymująca się motywacja do uczestniczenia w kolejnych jednostkach treningowych.
Prócz zmotywowanego nastroju, nie należy zapominać o naszym ciele. Chodzi przede wszystkim o utrzymywanie odpowiedniej sprawności, pozwalającej na aktywne uprawianie kolarstwa szosowego. Aby o nią zadbać, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych elementach codziennego życia, takich jak odpowiednia dieta, dbałość o właściwy poziom snu czy prawidłowa suplementacja.
Jako punkt wyjścia do rozpoczęcia treningów kolarstwa szosowego, należy z pewnością uznać wymienione wyżej elementy. Wiele osób o nich nie pamięta, co może skutkować doznaniem kontuzji już na samym początku lub po prostu być bodźcem braku chęci do dalszego uprawiania tego sportu. Dlatego nie należy o nich zapominać na żadnym etapie, a tym bardziej – na samym starcie.
Jak rozpocząć treningi?
Kolarstwo szosowe można trenować na wiele sposobów. Nie ma planu uniwersalnego, który mógłby być dopasowany do każdego. Przede wszystkim, należy rozróżnić cel, dla którego rozpoczyna się tę niezwykłą przygodę. W zależności od motywatora (np. chęć zwiększenia wydolności, nabycie ogólnej sprawności lub zmiana masy ciała), treningi będą się od siebie różniły. Ten sport daje możliwość aktywnego spędzania czasu, natomiast po obraniu oczekiwanego celu, można lepiej dopasować przebieg jednostek treningowych.
Marka InterSport od lat słynie z dystrybucji najwyższej jakości sprzętu kolarskiego.
Jeśli zależy nam na poprawie wydolności, idealnym rozwiązaniem będzie plan treningów interwałowych. Te ćwiczenia doskonale wpiszą się w założenia realizacji głównego założenia. Podczas jednostek treningowych dobrze jest zmieniać tempo jazdy, według ustalonego wcześniej schematu. W zajęciach interwałowych, ważne jest, by z treningu na trening, zwiększać ilość przyspieszeń w porównaniu do momentów spokojniejszej jazdy. W praktyce wygląda to tak, że zawodnik ustala serię kilkudziesięciu powtórzeń, podczas których naprzemiennie, dynamicznie zmienia tempo swojej jazdy. Przez określoną liczbę sekund jedzie bardzo szybko, na tyle na ile pozwala jego organizm, by po upływie ustalonego czasu, zdecydowanie zmniejszyć tempo. Serie wykonuje się naprzemiennie, tak by w kolejnych treningach, zwiększać ilość czasu spędzonego na szybkiej jeździe.
Sprzęt – pomaga czy szkodzi?
Tak jak zaznaczono na początku – nie sprzęt jest najważniejszy. Nie jest jednak tak, że przeszkadza. Warto pamiętać, że to nie rower, nie akcesoria, będą decydowały o tym, czy zarazimy się pasją do kolarstwa szosowego.
Jeśli jednak dysponujemy możliwościami – możemy zdecydować się na zakup nowego sprzętu, pozwalającego na osiąganie coraz lepszych wyników, w miarę swojego rozwoju. Jeśli takich możliwości nie mamy – można zdecydować się kupno używanego roweru i/lub akcesoriów lub pomyśleć o wypożyczeniu (np. do momentu zarażenia się pasją i przekonaniem się co do tego sportu).
Nie mając doświadczenia w wyborze odpowiedniego sprzętu, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Z pomocą przyjdą tu branżowe sklepy lub fora internetowe, gdzie inni kolarze bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i praktycznymi odczuciami.