Technologia LED opiera się na działaniu diody elektroluminescencyjnej (ang. light-emitting diode). Dioda jest zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, które emitują promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. Jej produkcję zaczęto w latach sześćdziesiątych. Opracował ją amerykański inżynier Nick Holonyak junior, który jest uważany również za jej wynalazcę.
Technologia LED znalazła zastosowanie w łączach światłowodowych, urządzeniach zdalnego sterowania, sygnalizacji ulicznej, oświetleniu pojazdów oraz latarkach. Również dzięki niej nastąpił przełom w branży rowerowej. Diody LED cieszą się większym zainteresowaniem niż tradycyjne lampki rowerowe. W lampach LED źródło światła stanowi biała dioda elektroluminescencyjna. Składa się ona z dwóch podstawowych elementów: niebieskiej diody elektroluminescencyjnej i luminoforu. W zależności od rodzaju luminoforu można uzyskać biały kolor o różnej temperaturze barwnej.
Zaletami lamp diodowych, w porównaniu do lamp żarowych są:
- większa trwałość, która wynosi nawet około 50 tysięcy godzin, czyli przy korzystaniu przez około 5 h dziennie ich trwałość wynosi ok. 30 lat,
- szerszy zakres napięć roboczych,
- większa sprawność przy mniejszym nagrzewaniu,
- brak zależności temperatury barwowej światła od napięcia zasilającego,
- lampy LED są praktycznie niewrażliwe na częste cykle załączania i wyłączania, przez co są alternatywą oświetlenia w miejscach, gdzie światło jest zapalane często i krótko,
- mają krótki czas rozpalenia się do jasności 100%, który trwa mniej niż 1 sekunda.
Jak każde urządzenie lampy LED- owe mają również wady. Należy do nich wysoka cena. Jednakże wynagradza nam ją dłuższa żywotność oraz bardzo niskie koszty użytkowania lamp. Inwestycja wymiany oświetlenia tradycyjnego na LED ? owe zwraca się w mniej niż rok. Lampy LED mają niejednolitą charakterystykę widmową w porównaniu do żarówki wolframowej lub halogenowej. Przy zakupie trzeba, więc zwracać uwagę na opis lampy LED np. ciepła – biała lub zimna – biała. Dodatkowo bezpośrednie patrzenie w światło emitowane przez lampy LED stanowi ryzyko powstania nieodwracalnych zmian w siatkówce.
Technologia Led znacząco przyczyniła się do rozwoju oświetlenia rowerowego. Przede wszystkim duża wydajność światła poprawiła bezpieczeństwo rowerzystów na drodze, zwłaszcza po zmroku i podczas mgły. Co więcej lampy LED-owe są odporne na wstrząsy. Można zasilać je z baterii bądź prądnicy rowerowej. Rowerzystów zadowala długi czas świecenia i niewielki pobór prądu. Na rynku oświetlenia rowerowego jest duża oferta lamp LED-owych.
Lampka na przód Sigma Pava z właściwością 25 LUX LED wykonana przez firmę Sigma posiada zdolność świecenia do 40 godzin w 2 różnych ustawieniach. Zasilana jest bateriami 4 AA lub akumulatorem. Najnowsza technologia LED Pava gwarantuje ogromną moc świecenia. Lampa posiada 2-stopniwy wskaźnik zużycia baterii. Dodatkowo ma gniazdo ładowania oraz wskaźnik stanu naładowania. Funkcjonująca w niej ochrona zapobiega przeładowaniu. Ponadto ma zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem i jest odporna na działanie wody.
Przednia lampka rowerowa LED firmy Sigma
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Korzystnym rozwiązaniem jest Tacx zestaw lampek Lumos – Lampki są dedykowane dla osób, które często jeżdżą po zmierzchu. Najlepiej sprawdzają się przy rowerach szosowych. Podczas, gdy świecą inne pojazdy z daleka widzą rowerzystę na drodze. Zapewnia to nam większe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przystosowane są do montażu na końcach kierownicy typu baranek. Dzięki mocowaniu po obu stronach kierownicy dobrze określają szerokość rowerzysty, jednocześnie ułatwiając wyprzedzanie innym uczestnikom ruchu po zmroku. Zestaw lamp posiada diody LED. Składa się na nie: przednia ? biała, tylna ? czerwona oraz kierunkowskazy, które świecą na żółto. W komplecie, który kosztuje około 119 zł znajdują się dwie lampki.
Lampki rowerowe z diodą LED Tacx Lumos
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Torch lampka na tył Power Tail Nano stanowi niedrogie rozwiązanie i znacząco poprawia naszą widoczność na drodze dzięki wbudowanym w niej diodom LED.
Kompaktowa lampka z 3 mocnymi, czerwonymi diodami LED. Posiada solidną obudowę i mocowanie z tworzywa sztucznego. Montażu dokonuje się za pomocą śrubokręta. Zasilana na dwie baterie CR2032, które są w zestawie. Działa na dwóch trybach świecenia: migającym i stałym. Przy czym jej czas świecenia to 20 godzin w trybie stałym i 40 godzin w trybie migającym. Emituje światło, które widać z odległości 800 metrów.
Lampka rowerowa LED na tył
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Lampka typu Mactronic Scream przeznaczona jest na przód roweru. Można ją kupić w zestawie z uchwytem montażowym wysokiej jakości, który pasuje do kierownicy o dowolnej średnicy. Świeci światłem CREE LED z mocą około 240 lumenów. Dodatkowo emituje światło o zasięgu ponad 100 metrów. Lampka skupia i rozprasza strumień światła poprzez obrót główki. Ponadto jest wyposażona w emiter sygnału SOS. Dzięki temu w trakcie awarii prądu bądź zagubienia się w ciemnościach można na niej polegać. Została wykonana z wysokiej jakości aluminium lotniczego. Spełnia również funkcję latarki. Ma 5 trybów świecenia, które wykorzystują: 100% mocy, 50% mocy, 10% mocy, tryb SOS oraz stroboskopowy. Do jej zasilania służą trzy baterie R03/AAA, które znajdziemy w komplecie. Czas pracy lampy w zależności od trybu świecenia wynosi: 1 godz.; 2,5 godz.; 45 godz.
Lampka rowerowa LED z diodą CREED firmy Mactronic
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Ze względu na efektowny wygląd moją uwagę zwrócił zestaw lamp rowerowych ze światłem bocznym Mactronic Bike Pro Galaxy ( Bpm-Zl1-3L). Lampa przednia posiada moc 44 lumenów, dzięki diodzie 1WattLED. Ponadto pracuje w 3 trybach, którymi są: stały 100% – 26h, pulsujący 50% – 45h, migający – 30h. Jej obudowa została wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego, co sprawia, że lampa jest odporna na warunki atmosferyczne, a w szczególności wstrząsy i deszcz. Lampa została zaopatrzona w uniwersalny uchwyt mocujący.
Z kolei lampa tylna świeci jasnym światłem LED-owym o mocy 16 lumenów. Również posiada uchwyt umożliwiający jej montaż do roweru i jest obudowana wodoodpornym tworzywem. Lampka posiada 3 jasne czerwone diody LED. Obie lampy są przesłonięte szybką rozpraszającą światło, dzięki czemu zakres widoczności z boku wynosi 260 stopni. W komplecie znajdują się również baterie.
Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę, że o naszą widoczność na drodze powinniśmy zadbać na pierwszym miejscu. Inwestycja w oświetlenie dobrej jakości uchroni nas przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Oczywiście nie da się wykluczyć ryzyka, że na drodze nie zostaniemy zauważeniu przez innych uczestników. Jednakże można to ryzyko zmniejszyć przez zainstalowanie oświetlenia rowerowego o wysokich parametrach. Światło emitowane przez lampy LED-owe to w dzisiejszych czasach rozwiązanie na porządku dziennym.
Zestaw lampek rowerowych z diodą LED firmy Mactronic
Kliknij i znajdź najniższe ceny!