Modne trasy rowerowe na Mazowszu

Zachodnie społeczeństwo oszalało na punkcie aktywności fizycznej – i słusznie! Nie każdy wie, że znane przede wszystkim z imponującej Warszawy Mazowsze ma do zaoferowania mnóstwo niezwykle pięknych tras rowerowych. Warto tu przyjechać nawet z drugiego krańca Polski, aby spotkać majestatycznego łosia, zobaczyć urokliwe krajobrazy, ciekawe zabytki czy architektoniczne perełki.

Mazowsze – region obfitujący w wyjątkowe zabytki i przepiękne krajobrazy. Majestatyczne, liściaste i iglaste lasy, rozległe równiny, wijące się rzeczki, stawy i jeziora – wszystko to można znaleźć w województwie mazowieckim. A jednak ten piękny region znany jest przede wszystkim z tętniącej życiem Warszawy i okolicznych miejscowości, bogatych w zabytki, miejsca pamięci i historyczne place. Choć kojarzy się przede wszystkim z miejskim zgiełkiem, Mazowsze obfituje w wiele atrakcyjnych tras rowerowych. Warto poznać choć niektóre z nich, te najbardziej popularne.

Przepraszam, którędy na Mazowsze?

Mazowieckie trasy rowerowe warto poznać, nawet jeśli mieszkamy setki kilometrów stąd. Oczywiście perspektywa podróży rowerem ze Szczecina na Mazowsze może być szczególnie atrakcyjna, dla niektórych jednak bardziej praktyczne okaże się skorzystanie z publicznego środka transportu. Nie da się ukryć, iż dla rowerzystów najlepszym rozwiązaniem będzie podróż pociągiem – specjalne miejsca na ustawienie roweru znacznie ułatwiają życie aktywnym turystom. Dogodne połączenia wraz z cenami i czasem podróży można znaleźć na stronie GoEuro.pl – serwis współpracuje z większością polskich przewoźników kolejowych i autobusowych, co znacznie ułatwia znalezienie korzystnej oferty.

Piękno natury i architektury

Jedna z najbardziej urokliwych tras rowerowych wiedzie od Warszawy, przez Mazowiecki Park Krajobrazowy, aż do Otwocka. Wycieczkę warto zacząć na przykład od Ronda Wiatraczna, skąd ul. Szaserów wiedzie ścieżka rowerowa aż do stacji PKP Gocławek. Ul. Korkową łatwo dostać się do Międzylesia i Mazowieckiego Parku Krajobrazowego – od tego momentu pozostaje już tylko podziwiać piękno tutejszej przyrody. Po drodze warto zatrzymać się przy urokliwych torfowiskach Zielony i Biały Ług. Trasa przebiegająca szlakiem czerwonym wiedzie do Wiązownej, skąd wzdłuż krętej rzeczki Mieni z wysokimi skarpami trafia do Otwocka. W tym niegdyś uzdrowiskowym mieście warto zatrzymać się i zachwycić znanymi na całym świecie Świdermajerami – powstałymi na przełomie XIX i XX w. budynkami o niepowtarzalnej architekturze. Znajdują się tu też historyczny cmentarz żydowski i urokliwe Torfy.

Z wizytą u pana łosia

Aktywnym turystom, którzy czują niedosyt kontaktu z naturą, warto polecić trasę po Puszczy Kampinoskiej. Przed wizytą w Kampinoskim Parku Narodowym warto odwiedzić oficjalną stronę kampinoski-pn.gov.pl/ – chociażby w celu zapoznania się z zasadami obowiązującymi w Puszczy. Ten ogromny kompleks leśny to fenomen na skalę światową – mało jest tak nieskażonych cywilizacją miejsc, które leżałyby tak blisko wielkiej metropolii. Trasa rowerowa przecina Puszczę z północy na południe – wiedzie przez piękne wiślanie starorzecza, bagna, kompleksy wydm, aż po rolnicze obszary Równiny Łowicko-Błońskiej. Spotkać tu można króla puszczańskich błot – majestatycznego łosia, a także rysia, bobra, wydrę, sarnę czy jelenia. Dla tych, którym niedosyt mazowieckich tras turystycznych, stworzono stronę mazowsze.szlaki.pttk.pl – warto na nią zajrzeć, ponieważ gromadzi informacje o wszystkich szlakach regionu.


Kategorie: Miejsca

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany