Monocykle

            Monocykl to inaczej rower jednokołowy. Rodzaj pojazdu, który jest napędzany siłą ludzkich mięśni, zbudowany z jednego koła i nie posiadający kierownicy. Monocykl często kojarzony jest z cyrkiem. Jednak w USA, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech jest już popularnym środkiem używanym dla sportu i rekreacji.

            Historia tego pojazdu sięga drugiej połowy XIX wieku. Wynalazcy próbowali stworzyć machinę, która miała umożliwić szybsze przemieszczanie się niż pieszo z możliwością skręcania, rozpędzania się i zatrzymywania. W 1869 r. skonstruowano bicykl, czyli charakterystyczny pojazd z wielkim przednim i małym tylnym kołem, od którego wziął swój początek monocykl. Bicykl nie był bezpieczną konstrukcją, stąd też podjęto kroki jego udoskonalenia. W 1870 roku po zdemontowaniu ramy i tylnego koła, okazało się, że została prosta konstrukcja składająca się z wielkiego koła, pedałów i kierownicy. W takiej właśnie postaci przedstawiał się monocykl. Lata 1880-1900 były bardzo urodzajne dla wynalazków z kategorii rowerów.

            Obecnie typowy monocykl składa się ze znacznie mniejszej liczby części niż rower. Szczegóły konstrukcyjne i materiały używane do ich produkcji są bardzo zróżnicowane w zależności od zastosowania oraz wymogów użytkownika. Istnieje kilka fabryk, które produkują klasyczne monocykle w krótkich seriach znajdujących się w Republice Chińskiej na wyspie Tajwan. Pozostała produkcja skupia się w rękach wyspecjalizowanych firm takich jak: QU-AX, Koxx-one, Kris Holm, Nimbus oraz nowej marki na rynku Impact.

Monocykl zbudowany jest z:

  • Koła o podwyższonej wytrzymałości składającego się z:

             – obręczy i szprych przystosowanych do dużych obciążeń,

             – piasty o specjalnej konstrukcji ze sztywną, nieobracającą się osią.

  • Korby pedałów, które w monocyklach przeznaczonych do sportów halowych i gier zespołowych pozbawione są ostrych krawędzi i wykonane są z niebrudzącego tworzywa. Natomiast w monocyklach do jazdy terenowej i freestyle stosuje się pedały platformowe z bolcami.
  • Widelca przymocowanego do osi koła przez łożyska, które pozwalają na obrót koła i pedałów. Od góry posiada on zamocowaną w nim sztycę siodełka;
  • Siodełka w kształcie półksiężyca, wyposażonego często w uchwyt pozwalający na ewolucję

            W Polsce pierwszy monocykl pojawił się prawdopodobnie wraz z objazdowymi cyrkami. W latach 50-tych XX wieku na Opolszczyźnie po występie cygańskich akrobatów dziesięcioletni Heinz Assmann, wspólnie z kolegą, w warsztacie dziadka skonstruowali monocykl.

            Wielu z nas monocykl kojarzy się z wykonywaniem różnych akrobacji zwłaszcza w cyrku. Będąc tam nie raz, jako dzieci pojazd ten na pewno utkwił nam w pamięci. Ponadto obecnie, co raz częściej widuje się tego typu rowery na ulicach miast. Popularność zdobywają one zwłaszcza w gronie młodzieży. Nowoczesne monocykle pozwalają na wykonywanie przeróżnych ewolucji. Trzeba przyznać, że rower ten wymaga odpowiedniej równowagi. Dlatego jazda na nim nie należy do najprostszych. Zanim wsiądziemy na monocykl trzeba trochę poćwiczyć koordynację nad naszym ciałem. Nawet akrobaci muszą poświęcić mnóstwo czasu na treningi jazdy na monocyklu. Powstało kilka poradników dla pasjonatów jednego kółka na podstawie, których wytrwale ćwiczą oni kunszt swojej jazdy. Pamiętamy jak będąc dziećmi uczyliśmy się jazdy na rowerze. Tutaj tak samo trzeba poznać technikę jazdy od początku. Najlepiej zacząć trenować już w dzieciństwie.

Obecnie wyróżniamy następujące dyscypliny w sportach na monocyklu:

  • MUNI ?Mountain Unicycling?, czyli jazda po górskich szlakach o dużym stopniu trudności;
  • XC ?Cross Country? ? jazda po ścieżkach i bezdrożach o średniej skali trudności;
  • Freestyle ? jazda figurowa na monocyklu przypominająca balet;
  • Street ? jazda po terenie miasta wykorzystująca przeszkody typu murki, schody, poręcze;
  • Flatland ? wykonywanie trudnych trików na płaskiej powierzchni;
  • Trial ? skakanie i pokonywanie przeszkód na monocyklu.

            Doskonałym początkiem przygody z monocyklem dla dziecka będzie model Kettler Flower 20 8751-500.

f-kettler-monocykl-rozowy-flower-20-8751-500Monocykl firmy Kettler
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Bardzo ciekawie przedstawiony design łączy odcień różu z kwiatowym zdobieniem. Pojazd będzie idealny dla dziewczynki. Wysokość koła to 49 cm, wysokość maksymalna urządzenia wynosi 95 cm, a szerokość osi pedałów 42 cm. Waga roweru to 5,7 kg. Monocykl posiada koło 20”, stabilną dobrze wyważoną ramę, wykonaną z wysokiej jakości stali. Ponadto pod siodłem znajduje się regulowana sztyca ze specjalnym systemem mocowania. Regulacja odległości siedziska od pedałów ma zakres od 64 do 84 cm. Dopuszczalne maksymalne obciążenie wynosi 80 kg.

            Warto zauważyć, że jazda na nim ma pozytywny wpływ na kształtowanie postawy dziecka. Ćwiczenia na monocyklu prostują sylwetkę. W przyszłości nasza pociecha nie będzie miała problemu z wadami postawy. Po za tym ruch to zdrowie. Dodatkowo w połączeniu z frajdą nie trzeba namawiać dziecka do wysiłku fizycznego. Pamiętajmy również, że przy początkowej fazie nauki również łatwo zniechęcić dziecko do jazdy. Nasza pociecha uczy się przede wszystkim cierpliwości i wytrwałej pracy nad swoimi postępami.

            Monocykl Starlet 20? 8751-750 firmy Kettler to pojazd dedykowany dla fanów cyrkowych popisów i akrobacji. Jazda na tym sprzęcie jest ostatnio wyjątkowo popularnym środkiem sportu i rekreacji. Waga pojazdu to 6 kg. Stabilna, freestylowa rama oraz specjalny system mocowania sztycy pod siodłem gwarantują wytrzymałość sprzętu. Ponadto siodełko jest regulowane w dopasowaniu do wzrostu użytkownika. Natomiast 20-calowe koło zapewnia wysoki komfort jazdy. Wymiary pojazdu to 95 x 52 x 40 cm, a jego maksymalne obciążenie wynosi 80 kg. Monocykl jest doskonałym sposobem na efektywne spędzanie wolnego czasu, na świeżym powietrzu.

Layout 1Monocykl Kettler Starlet
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

            Monocykl zrzesza grupy swoich fanów. W krajach, gdzie zyskał popularność miłośnicy organizują zawody, zloty, często o zasięgu międzynarodowym oraz wieloletnich tradycjach. Od 1980 roku funkcjonuje Międzynarodowa Federacja Monocyklistów. W Polsce, na Opolszczyźnie w 1970 roku powstała Sekcja Monocyklistów z Chrzelic. Od 2007 roku działa ona również, jako Ośrodek Szkolenia Monocyklistów ICHIRINSHA. Przyjemnie obserwuje się rozwój pasji wśród młodych ludzi połączony z podtrzymywaniem tradycji.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany