Rowerowe wycieczki niejednokrotnie trwają dłużej niż jeden dzień i automatycznie musimy wtedy zorganizować sobie nocleg. Część rowerzystów decyduje się na nocleg w hotelach, pensjonatach lub prywatnych kwaterach, jednak popularne jest też spanie pod gołym niebem, na łonie przyrody, wtedy bardzo przydatny staje się namiot. Wybór namiotu nie jest jednak taki prosty, poniżej kilka ważnych aspektów na które należy zwrócić uwagę dokonując wyboru namiotu.
Rozmiar namiotu
Rozważając rozmiar namiotu musimy wziąć pod uwagę komfort wypoczynku jaki jest nam potrzebny w czasie wysiłku jaki niosą za sobą rowerowe wyprawy. Warto jest wybrać namiot o pojemności większej o jedno miejsce, niż liczba osób które mają docelowo w nim przebywać. Jest to istotne, gdyż oprócz śpiących w nim osób musi się też znaleźć miejsce dla sakw i pozostałego bagażu, który lepiej mieć w zasięgu ręki i nie zostawiać bez opieki pod gołym niebem.
Modele z dużym przedsionkiem są wskazane dla osób które nie chcą zostawiać swojego jednośladu poza namiotem, na wolnej przestrzeni. Duży przedsionek jest też przydatny przy deszczowej pogodzie, kiedy robimy jakieś dłuższe postoje – np. robiąc jednodniowe odpoczynki. Duży przedsionek jednak niejednokrotnie i tak jest zbyt mały żeby pomieścić rower. Dlatego przydane są małe przedsionki umożliwiające przygotowanie posiłków i zachowanie czystości w części sypialnianej.
Podkreślenia wymaga tu jednak jedna zależność, im większy namiot, dodatkowo zawierający duży przedsionek – tym większa masa, którą będziemy wozić całymi dniami na rowerze, przemierzając kolejne kilometry. Także lepiej wziąć kilka mniejszych namiotów i podzielić się między uczestnikami wycieczki ładunkiem, tak by wszyscy byli podobnie obciążeni bagażem. Większa ilość namiotów daje też możliwość swobodnego wypoczynku i odpoczynku od grupy.
Konstrukcja jedno czy dwuwarstowa?
Konstrukcje jednopowłokowe mają podstawową zaletę jaką jest waga i łatwość rozkładania, jednak to wpływa na mocne obniżenie komfortu biwakowania. W tym przypadku występuje wszechobecna wilgoć, gdyż nasz organizm wytwarza parę wodną która się skrapla. Zdecydowanie lepiej wilgoć jest odprowadzana w namiotach dwupowłokowych, są one cięższe i wymagają poświęcenia dłuższego czasu na rozłożenie ale komfort odpoczynku jest zdecydowanie wyższy. Mają lepszą izolację termiczną, także nie tylko chronią od zimna w nocy, ale także izolują od upałów w ciągu dnia.
Szybkość rozkładania namiotu
Ważną cechą namiotu przy wyprawach rowerowych jest szybkość z jaką możemy rozłożyć namiot. Jest to istotne szczególnie w momencie kiedy naszą dzienną wędrówkę kończymy w deszczu i jak najszybciej chcemy się schować pod dachem. Możliwość szybkiego rozłożenia namiotu staje się wtedy priorytetowym parametrem. Łatwość rozkładania jest też ważna w przypadku rowerzysty ze względu na konieczność codziennego rozkładania go i składania.
Producenci namiotów podążając za potrzebami konsumentów dostrzegli potrzebę wypuszczenia na rynek namiotów do szybkiego montażu. Obok klasycznych namiotów, kiedy rurki są przepychane przez tunele i rozkładane, są dostępne namioty rozkładane jak parasol lub samoczynnie rozwijające się z okręgu. Pamiętajmy jednak by sprawdzić czy poza szybkim rozłożeniem namiotu, możliwe jest podobnie szybkie złożenie. Namioty charakteryzujące się prostym trybem rozkładania mają większe gabaryty niż ich klasyczni odpowiednicy, ale są to rozmiary możliwe do swobodnego przetransportowania rowerem.
Masa i wymiary namiotu
Biorąc pod uwagę konieczność przewożenia namiotu na rowerze, oczywiste jest że im mniejszy i lżejszy jest namiot po złożeniu tym jest to korzystniejsze dla rowerzysty. Na szczęście postęp technologiczny umożliwił odejście od dawnych, ciężkich i grubych materiałów – takich jak gumowana podłoga, brezentowe ścianki, na rzecz namiotów z poliestru i rurek z włókna szklanego, co sprawia że są lekkie i poręczne.
Średnia waga namiotu to 3-4 kg (wyłączona jest tu jednak dodatkowa waga jaką nadają szpilki i śledzie) . Lżejsze namioty najczęściej mają ubytki w funkcjonalności, jednak jeśli chodzi o wagę namiotu dla rowerzysty to zalecane jest by nie przekraczał 4 kg. Wagę namiotu zawsze możemy zmniejszyć zmieniając śledzie i szpilki, które najczęściej są stalowe na te wykonane z duraluminium. Dzięki temu możemy zyskać nawet kilogram na masie bagażu.
Zakup namiotu markowego czy z marketu?
Oczywiście polecamy zakup namiotu markowego. Chociaż jakość namiotów z marketu też się poprawiła. Stawiając na namiot z marketu, który przede wszystkim może skusić nas ceną, należy sprawdzić czy jest kompletny, żeby w trakcie wyprawy nie było przykrej niespodzianki.
Jednak niezależnie od tego czy kupimy namiot w markecie czy w firmowym salonie, to powinniśmy go rozłożyć i przetestować, choćby w przydomowym ogródku. To umożliwi nam wcześniejsze sprawdzenie czy namiot jest pozbawiony wad, czy jest kompletny. Również dzięki temu sprawdzimy ile czasu nam zajmie rozłożenie i złożenie namiotu.
Czy warto zwrócić uwagę na kolor namiotu?
W pierwszej chwili wydaje się że może być to ważne tylko z punktu widzenia płci pięknej, są jednak inne aspekty w których kolor ma znaczenie. Namiot zaopatrzony w jaskrawy tropik mniej się nagrzewa w promieniach słońca. Także ma to znaczenie w momencie kiedy namiot rozstawiamy na kilka dni i wyruszamy na trasy dzienne, wracając do niego na noc. Też ma to znaczenie w przypadku osób które lubią dłużej pospać.
Ciemna barwa namiotu, zbliżona do barw naturalnych przekłada się na szybsze wysychanie z porannej rosy. Dodatkowo zaletą może być też możliwość wtopienia się z namiotem w tło, w przypadku nocowania „na dziko”.
Jeśli chodzi o część sypialnianą, to powinna ona być dość jasna, co wpływa na dopływ światła. Warto skupić się na wyborze namiotu w odcieniach żółci lub szarości – są bardziej praktyczne niż namioty w kolorze bieli.
W przypadku odciągów, najlepiej jeśli są jaskrawe, np. żółte – będą dzięki temu najlepiej widoczne w nocy, także ułatwiają zauważenie linki.
Kilka praktycznych wskazówek
-
pamiętajmy że w momencie rozbijania namiotu wszystkie zamki muszą być zasunięte;
-
odciągi mają być napięte, ale też z tym nie przesadzajmy, natomiast przy dłuższym biwakowaniu pamiętajmy by sprawdzać naciągi i regulować;
-
ważne jest by starannie sprawdzić poprawność rozstawienia namiotu pod kątem zachowania właściwej odległości między sypialnią a tropikiem;
-
w przypadku kamienistego podłoża pamiętajmy, żeby usunąć wszystkie kamienie o ostrych krawędziach – by nie uszkodzić podłogi namiotu
-
rozmieszczając przedmioty wewnątrz namiotu uważajmy by nie wypychać ścian sypialni;
-
przy stanowisku kuchennym należy zachować właściwą odległość palnika od ściany tropiku;
-
po zakończeniu biwakowania gruntownie posprzątajmy namiot, pamiętajmy o dokładnym wysuszeniu namiotu.