Oznaczenia na oponach rowerowych

Oglądając najczęściej opony do roweru możemy zauważyć na nich różnego rodzaju symbole i oznaczenia. Na pierwszy rzut oka dla zwykłego laika niestety nie mówią one zbyt wiele. Dopiero po kolejnych obserwacjach próbujemy domyślać się czegoś na ich podstawie. Z pozoru symbole te wydają się nam obce, jeżeli chcemy jednak prawidłowo używać opon rowerowych obowiązkowo należy się z nimi zapoznać.

Pamiętajmy, że każdy znak niesie ze sobą inny przekaz i tak na oponach rowerowych znajdziemy:

  • wartości graniczne ciśnienia w kole;
  • rozmiar opony;
  • bieżnik określający przystosowanie opony do nawierzchni;
  • wytrzymałość;
  • przeznaczenie opon do określonego modelu roweru.

Już sam wygląd opony może sugerować nam o jej przeznaczeniu. Każda ma inną grubość i rozmiar. Dlatego symbole umieszczane przez producentów są bardzo potrzebne dla potencjalnych użytkowników. Zanim podejmiemy decyzję o kupnie roweru bardzo istotną kwestią jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Według klasyfikacji możemy wyróżnić kilka rodzajów regulujących kwestie średnicy w oponie.

Pierwszy sposób rozmiarówki podaje wymiary w calach. W pierwszej kolejności jest podawana średnica opony pasującej do obręczy w calach, natomiast po znaku „x” również w calach podaje się szerokość. Typowym rozmiarem opony zapisywanym w ten sposób jest popularny rozmiar opony 26×2,1 wskazuje on, że opona ma wewnętrzną średnicę 26 cali i szerokość 2,1 cala.

Jest to bardzo prosty system, ale w przypadku niestandardowych kół może prowadzić do niedopasowania opony do koła.

opony roweroweOpony rowerowe w najniższych cenach!
Kliknij i sprawdź!

W związku z tym, że pierwszy system zawodzi w niektórych przypadkach wymyślono inny sposób. Nazywa się go rozmiarem metrycznym. Składa się on z trzech części. Pierwszą z nich jest orientacyjna średnica wewnętrzna opony, drugą zapisaną po znaku „x” jest szerokość opony w milimetrach, zaś trzecią jest litera odpowiadająca dla modelu opony w zależności od rodzaju roweru (700x35C ). Pamiętajmy, że pierwsza liczba i końcowa litera wyznacza rozmiar opony. Dla przykładu opony w rozmiarze 700A nie będą pasowały na obręcze w rozmiarze 700C.

Europejska Organizacja Techniczna ds. Opon i Obręczy wymyśliła rozmiar w formacie ETRTO, który jest zapisywany z wykorzystaniem dwóch liczb oddzielonych myślnikiem. Pierwsza liczba oznacza szerokość w milimetrach, natomiast druga dokładną realną średnicę opony lub obręczy np. 25-630. Dzięki temu systemowi mamy gwarancję, że opona w rozmiarze 630 będzie pasowała do obręczy w rozmiarze 630, jeśli tylko dopasuje się szerokość opony. System ten daje najbardziej wiarygodne wymiary opon. System ETRTO (od ang. European Tyre and Rim Technical Organisation – Europejska Organizacja Techniczna ds. Opon i Obręczy) jest od strony technicznej najlepszy, gdyż nie pozostawia wątpliwości co do rozmiarów opony, dętki lub obręczy.

Wiadomo, że zanim wybierzemy odpowiednią wielkość opony w stosunku do średnicy i szerokości obręczy skupimy się również na jej przeznaczeniu. W zależności od terenu, po którym będziemy zmierzać skupiamy się na rodzaju bieżnika. Wyróżniamy tutaj opony do jazdy szosowej, które mają ciągły bieżnik, nie posiadają kloców i są przeznaczone do poruszania się po asfalcie przy suchej nawierzchni. Na oponach tego typu widnieje logo slick. Pamiętajmy, że posiadają one niższe opory toczenia. Dzięki temu można osiągnąć większą prędkość przy mniejszym wysiłku. Jednakże przy mokrej nawierzchni powinniśmy uważać, aby nie wpaść w poślizg. Niestety nie ma mowy o stosowaniu ich do jazdy po błotnistym terenie. Opona z logiem semi ? slick posiada klocki na środku bieżnika o niskim profilu dla niskich oporów toczenia i większych po bokach dla przyczepności w zakrętach oraz piaszczystym podłożu. Z kolei opony do jazdy terenowej posiadają silny bieżnik dla jak najlepszej przyczepności. Zapobiegają dzięki temu zakopaniu i gwarantują lepsze hamowanie. Pamiętajmy jednak, że powodują większe opory toczenia, są cięższe i nie maja takiego przyspieszenia jak cienkie opony z ciągłym bieżnikiem. W rowerach szosowych oprócz klasycznej opony i dętki zastosowanie znalazły opony o nazwie ?szytki?. Stanowią one połączenie opony i dętki w jeden zamknięty element. Kupując tego typu opony nasz rower powinien być wyposażony w obręcze wyłącznie dla tego systemu opon

Często na oponach znajdujemy oznaczenie typu TPI, czytamy z angielskiego, jako threads per inch, czyli ilość nici na cal kwadratowy. Pamiętajmy, że opona o gęstszym splocie jest bardziej odporna na przecięcia i punktowe przebicia. Jeśli chodzi o wytrzymałość można spotkać się z oponami zawierającymi nić kevlarową, znajduje się na nich napis Kevlar. W tradycyjnej oponie znajduje się drut który trzyma ją w obręczy i nadaje kształt. W modelu kevlarowym został on zastąpiony mocną nicią wykonaną z kevlaru dzięki temu opony tego typu są lżejsze i elastyczniejsze. Inaczej są one określane oponami zwijanymi, często stosuje się je w zawodach. Ich zaletą jest możliwość schowania do plecaka bez ryzyka uszkodzenia.

f-beto-pompka-z-manometrem-mp-036Pompki rowerowe
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Oprócz wyżej wymienionych symboli na oponie znajdziemy także oznaczenia wyznaczające minimalne i maksymalne ciśnienie w kołach. Zazwyczaj podaje się je w barach lub atmosferach. Przyjęto jeszcze dodatkową skalę do pomiaru, którą jest PSI (Pound per Square Inch – funt na cal kwadratowy). W sumie oznaczenia te kształtują się w porównaniu do siebie następująco: 1 atmosfera = 1 bar = 14,5 PSI. Optymalne ciśnienie w kołach powinno wynosić w granicach 40-55 psi, czyli od 3 do 4 atm.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany