Oznakowanie szlaków turystycznych

Ilość oznakowań pojawiających się  podczas ostatniej z moich rowerowych wycieczek, skłoniła mnie do napisania artykułu na temat oznakowań szlaków turystycznych, przede wszystkim rowerowych.  Na początek krótkie encyklopedyczne określenie szlaku turystycznego ? jest to wytyczona w terenie trasa służąca do odbywania wycieczek, a oznakowania z którymi możemy się na niej spotkać mają nam zapewnić bezpieczne i spokojnie dotarcie do celu. Wyznaczony szlak musi oczywiście prowadzić przez atrakcyjne turystycznie tereny. Oprócz szczególnie nas interesujących szlaków rowerowych można się też spotkać z pieszymi, narciarskimi, jeździeckimi czy kajakowymi, tak więc poniżej pojawi się pełne oznaczenie szlaków ze względu na ich rodzaj.

Oznakowanie szlaków turystycznych:

  • rowerowe, piesze, ścieżki spacerowe, przyrodnicze i dydaktyczne ? czerwone, niebieskie, zielone, żółte i czarne na białym tle
  • narciarskie ? czerwone, niebieskie, zielone i czarne na pomarańczowym tle
  • jeździeckie ? pomarańczowe na białym tle
  • kajakowe ? informacyjne są w kolorze czarnym na białym tle z granatową obwódką, natomiast ostrzegawcze na białym tle z czerwoną obwódką.

szlak rowerowyKrajowe szlaki rowerowe oznakowane są za pomocą kwadratu w którego górnej części znajduje się rower, a pod nim prostokąt z kolorem szlaku. Początek lub koniec szlaku również oznaczony jest za pomocą  kwadratowej tabliczki z rowerem, tylko zamiast prostokąta z kolorem szlaku pojawia się koło w kolorze szlaku którego początek sygnalizuje. W momencie zmiany kierunkukoniec szlaku rowerowego szlaku na kwadracie pod rowerem pojawia się strzałka w jego kolorze wskazująca odpowiedni kierunek, którym dalej należy podążać. Oprócz głównego oznakowania szlaków możemy się też spotkać ze znakami informacyjnymi gdzie obok oznaczenia szlaku, znajduje się informacja o km dzielących nas od pobliskich miejscowości.

Co znaczą kolory poszczególnych szlaków?

kierunek szlaku rowerowegoNajbardziej nurtująca pozostaje kolorystyka znaków, co mogą oznaczać poszczególne kolory namalowane na tabliczkach informujących o przebiegu szlaku? W pierwszej chwili wydawałoby się że trudność rozpoczynającego się szlaku, jednak nic bardziej mylnego. Kolor szlaku zależy od jego długości oraz od walorów krajobrazowych na jakie możemy po drodze liczyć. Kolor czerwony jest zarezerwowany dla głównego szlaku, który ulokowany jest zazwyczaj w najatrakcyjniejszych zarówno krajobrazowo jak i przyrodniczo miejscach danego regionu, często także inne trasy w danym regionie są zaznaczone za jego pomocą. Kolor niebieski jest zarezerwowany dla szlaków dalekobieżnych ? tu do pokonania są duże odległości, ale wcale nie muszą być to tereny trudne do przebycia. Trasa oznaczona na żółto oznacza krótkie szlaki łącznikowe, bądź dojściowe do pozostałych szlaków podobnie kolor zielony jest szlakiem dojściowym. Kolorem czarnym natomiast zaznaczono krótkie szlaki dojściowe, możemy podążając nimi szybko dotrzeć do atrakcyjnych miejsc ale przebywając go nie powinniśmy liczyć na zbyt wiele ciekawych widoków i pięknych krajobrazów.

Oznakowanie międzynarodowych szlaków rowerowych:

miedzynarodowe szlakiroweroweMiędzynarodowe szlaki rowerowe oznakowane są kwadratowymi tabliczkami o boku 200 mm z zieloną obwódką. W górnej części znajduje się ikonka roweru w kolorze zielonym pod którą znajdziemy literkę „R” oraz cyfrę z numerem szlaku w kolorze zielonym.

koniec szlaku rowerowego miedzynarodowego

Początek i koniec szlaku jest oznakowany tabliczką o tych samym wymiarach, z tym że pod ikoną roweru poza numerem szlaku znajdować się będzie koło w kolorze zielonym o średnicy 50 mm. Podobnie jak w przypadku oznaczeń krajowych znaki sygnalizujące zmianę kierunku jazdy będą posiadały strzałkę wskazującą w którą stronę należy skręcić.

Dobre oznaczenia szlaków turystycznych z pewnością ułatwiają podróżowanie, jednak czasami może się zdarzyć, że tabliczka zostanie zarośnięta lub farba zmyta przez deszcze, dlatego też zawsze należy mieć ze sobą mapę lub GPS na rower. W sklepach rowerowych do kupienia są torby na kierownicę ze specjalnym miejscem na mapę zwanym mapownikiem. Korzystając z tego rozwiązania będziecie mogli cały czas kontrolować przebieg szlaku bez konieczności robienia postojów.

Jakie jest wasze zdanie: czy szlaki rowerowe w Polsce są dobrze oznaczone?


Kategorie: Poradnik

Tagi: ,

4 Komentarzy

  1. Witam!
    Bardzo interesuję się co się dzieje ze Szlakiem Polski Wschodniej.
    Ciekaw jestem w jaki sposób będzie oznaczony.
    Wracając do pytania o oznakowanie szlaków rowerowych w Polsce mam mieszane, zmierzające do negatywnych odczuć.
    1. Znaki często są umieszczane w sposób niewidoczny, lub w miejscu niewłaściwym, myląc jadącego rowerzystę.
    2. Są malowane na drzewach i nieczęsto odświeżane co powoduje, że drzewo rosnąc rozszerza korę niszcząc znak.
    3. Są niszczone przez „silnych” ludzi.(to nie jest wina organizatorów)
    4. Szlaki są prowadzone przez różne instytucje, które nie komunikują się ze sobą, co prowadzi do kuriozalnej sytuacji, kiedy dwa szlaki oznaczone tym samym kolorem, bez żadnych dodatkowych oznaczeń, poprowadzone jedną drogą rozchodzą się na skrzyżowaniu w dwie przeciwne strony. Miejscowość Przybędza koło Węgierskiej Górki woj. Śląskie.
    Za wzór postawiłbym sposób znakowania w Czechach. Trasy są numerowane, czarny napis na żółtym tle. Znacznie więcej niż w Polsce jest drogowskazów z opisem kierunku trasy. Wszystkie znaki są na metalowych tabliczkach.
    Jest większa spójność tras czego z reguły nie można oczekiwać u nas w Kraju.

    Pozdrawiam
    Marek

    Odpowiedz
  2. Niestety to prawda co piszesz. Byłem ostatnio na Słowacji i tam jest podobnie jak w Czechach. Metalowe słupki oraz tabliczki z dystansem oraz nazwą miejsca do którego prowadzą. Znaki stały nawet w szczerym polu. Polecam Słowację jako kierunek wypraw rowerowych.

    Odpowiedz
  3. Nawet nie wiedziałem, że kolory szlaków coś znaczą. Myślałem, że kolory mają na celu oddzielanie tras by turyści, patrząc na mapę, nie pogubili się.

    Odpowiedz
  4. Witam!
    Do MATIZ:
    Kolory oczywiście mają zasadnicze znaczenie rozdzielenia poszczególnych szlaków rowerowych. Wybór koloru do oznaczenia konkretnego rodzaju szlaku nie jest jednak tak rygorystyczny. Przypuszczam, że kolory szlaków rowerowych znakowanych pod egidą PTTK, są przyporządkowane podobnie jak piesze do długości i ważności poszczególnych szlaków, tzn. czerwony i niebieski do szlaków głównych i długodystansowych, a pozostałe do krótszych, dojazdowych i łącznikowych.

    Do mojego poprzedniego wpisu:
    Chcę uzupełnić informację o czeskim oznakowaniu szlaków rowerowych. Oprócz poprzednio opisanych oznaczeń Czesi stosują jeszcze jeden system. Ogólnie to, podobnie do szlaków pieszych, kolorowy pasek pomiędzy dwoma żółtymi, z tym, że na tabliczkach drogowskazowych są podane informacje o kierunku trasy i, co najważniejsze numer szlaku. Czesi poza tym opublikowali w necie mapę wszystkich swoich tras rowerowych z oznaczeniem numeracji. Adres: http://www.mapy.idnes.cz . Po wejściu na stronę należy zaznaczyć kwadracik „cyklotrasy”. U nas w Kraju chyba czegoś takiego się nie doczekamy!!!

    Powodzenia!

    Pozdrawiam
    Marek

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany