Podstawowe narzędzia rowerowe, które warto mieć

Podróżując samochodem pamiętamy zazwyczaj by w podstawowym wyposażeniu posiadać zapasówkę, niezbędne klucze czy podręczny lewarek. Podobnie jest z rowerem, także wybierając się nim na przejażdżkę, czy też traktujemy go jako środek codziennej lokomocji, powinniśmy pamiętać by zabrać ze sobą kilka niezbędnych narzędzi, dzięki którym nie straszne nam będą żadne awarie.

Zdecydowanie do podstawowego wyposażenia należy zaliczyć dętkę. Przysłowiowa zapasówka sprawi, że nie straszna nam będzie jazda po żadnej nawierzchni. W dalsze trasy lepiej być przezornym i zabrać ze sobą dwie dętki, bo jak głosi przysłowie nieszczęścia chodzą parami  dodatkowo na niewielkie uszkodzenia powinniśmy mieć ze sobą zestaw łatek. Na rynku możemy się spotkać z oponami z wkładkami antyprzebiciowymi, jednak nie należy na nich polegać w 100%, gdyż zmniejszają ryzyko przebicia, ale nie są w stanie dać całkowitej pewności. Udając się do sklepu w celu zaopatrzenia w dętki musimy wiedzieć jaki rozmiar jest nam potrzebny oraz wybrać odpowiedni zawór. Istotne jest że rowery wyposażone w dętkę z wentylem samochodowym Schradera da się zastąpić dętką, która ma węższy zawór Presta, nie da się jednak takiej zamiany dokonać w drugą stronę, gdyż otwór na wentyl, który znajduje się w obręczy koła będzie miał mniejszą średnicę i się nie zmieści. Także liczy się znajomość anatomii własnego roweru.

f-kenda-detka-26-x-1-75-2-125-presta - detka rowerowaDętka rowerowa Kenda
Sprawdź ? Najniższe ceny!

Kolejnym niezbędnikiem rowerowym jest pompka. Poruszając się po mieście nie jest nam straszne niedopompowane koło, gdyż zawsze można poprosić o pomoc innego rowerzystę wyposażonego w pompkę lub skorzystać ze stacji z kompresorem. Jednak w sytuacji gdy lubimy czuć się niezależni i wolni podróżując swoim jednośladem, niejednokrotnie w dzikie, mało uczęszczane tereny, pompka może stać się dla nas niezbędna. Producenci dostarczają nam do wyboru wiele modeli pompek, różnych wielkości. Nawet 100 gramowa pompka o wielkości malutkiej latarki potrafi dostarczyć 100 PSI, jednocześnie umożliwiając dalszą jazdę rowerem. Przy zakupie pompki również powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj zaworu w jaki wyposażona jest nasza dętka, bądź zaopatrzyć pompkę w przejściówkę, dzięki której pompką samochodową uda nam się napompować dętki z zaworem Presta. Warto jest pamiętać o tym, że pompując pompką mniejszych wymiarów będziemy potrzebowali więcej czasu, jednakże łatwiej uzyskamy odpowiednio duże ciśnienie w dętce.

f-topeak-pompka-rowerowa-reczna-mini-dual-gPompka Dual Topeak
Sprawdź ? Najniższe ceny!

Chcąc być przygotowanym na każdą ewentualność powinniśmy posiadać też multitool. Małe, przypominające scyzoryk narzędzie potrafi skutecznie wspomóc nas w potrzebie na trasie. Rodzaj końcówek i ich liczba zależy od producenta, także wybór właściwego modelu zależy od potrzeb naszego roweru. Czeka nas w tym momencie zapoznanie się szczegółowo z budową naszego jednośladu ? czy wszystkie główne śruby są ampulowe, a może niezbędny jest nam zwykły lub krzyżakowy śrubokręt, a może dodatkowo chcielibyśmy mieć tzw. torks itp. Można się także spotkać z modelami multitooli posiadających skuwacz do łańcucha, klucz do szprych, kombinerki, łyżki do opon itp.

f-multiklucz-z-rozkuwaczem-kellys-chaineyMultitool Topeak
Sprawdź ? Najniższe ceny!

Przy zapuszczaniu się w dzikie tereny, niezwykle przydatna może nam się okazać łyżka do opon. Jedne opony łatwo schodzą z obręczy ? chociażby opony zwijane, inne bez użycia narzędzi ani drgną ? opony drutowe. Dodatkowo samo zdjęcie to dopiero połowa pracy, gdyż zdjętą oponę przecież musimy ponownie założyć. W takiej sytuacji wykonanie zadania będzie zdecydowanie łatwiejsze z pomocą łyżek do opon.

f-topeak-lyzki-supersteel-tire-leverŁyżki do zmiany opon
Sprawdź ? Najniższe ceny!

Kolejnym awaryjnym elementem roweru może być łańcuch. W momencie zerwania łańcucha, awarii która dotyczy nie tylko intensywnie eksploatujących swój rower, zdecydowanie pomocny będzie nam skuwacz. Do naprawy ewentualnych zerwań łańcucha powinniśmy się jednak wcześniej przygotować, poprzez przećwiczenie czynności rozkuwania i zakuwania na starym, niepotrzebnym łańcuchu. Metodą prób i błędów zdecydowanie lepiej opanować tą czynność w garażu niż na poboczu lub w środku lasu. Rozkuwając i zakuwając łańcuch musimy pamiętać żeby nie zmieniać długości łańcucha, dlatego oprócz skuwacza musimy zabrać ze sobą zapasowe ogniwo, które wepniemy w miejsce uszkodzonego.

f-author-aht-551-skuwacz-do-lancucha
Skuwacz do łańcucha
Sprawdź ? Najniższe ceny!

Przydatne podczas wycieczek mogą się okazać także trytki, czyli inaczej opaski zaciskowe. Ten fragment plastiku, wyposażony w mechanizm zębatkowo-zapadkowy został wynaleziony w 1958 roku przez firmę Thomas & Betts. Opaski nie są uciążliwe w przewożeniu ich, a niejednokrotnie mogą się okazać niezastąpione w obliczu poluzowanych kabli i linek, zgubionych śrub, czy też montażu dodatkowych akcesoriów.

f-beast-opaski-zaciskowe-nylonowe-biale-60x2-5-mm-100-szt-195332Opaski zaciskowe
Sprawdź ? Najniższe ceny!

Jako dodatek do naszego wyposażenia możemy dorzucić jednorazowe rękawiczki. Wydają się elementem niepotrzebnym, jednak taka drobnostka przy awarii łańcucha może nam zdecydowanie umilić uporanie się z awarią. W momencie gdy łańcuch spadnie z zębatki i dodatkowo zaklinuje się między kasetą/korbą a ramą wykonanie naprawy wiąże się z ubrudzeniem rąk, brak rękawiczek najczęściej prowadzi do ubrudzenia nie tylko rąk, ale także ubrania, chwytów kierownicy, czy choćby manetek. Także posiadanie jednorazowych rękawiczek, które nie zajmują miejsca i praktycznie nic nie ważą, sprawi że usunięcie awarii wyleci z naszej głowy wraz ze zdjęciem brudnych rękawic, pamiętajmy tylko o tym żeby zabrać je ze sobą do pojemnika na śmieci a nie zostawiajmy ich w lesie czy poboczu drogi.

Skompletowanie zestawu narzędzi niezbędnego dla naszego roweru jest sprawą indywidualną, gdyż każdy rower jest inny. Kwestia producenta, roku produkcji i stosowanych rozwiązań, a co za tym idzie dobór wyposażenia nie jest kwestią uniwersalną, a całkowicie indywidualną w związku z czym powinniśmy sami określić co dla nas i dla naszego roweru jest niezbędne, zarówno przy długich podróżach jak i przy krótkich przejażdżkach.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany