Pompki rowerowe ? jaką kupić?

Niemal każdemu na trasie zdarzyło się, że z kół uszło powietrze. Wówczas zamiast podążać dalej byliśmy zmuszeni je uzupełnić. Takie zdarzenia sprawiają, że stajemy się bogatsi w doświadczenia i następnym razem staramy się przygotować na tego typu sytuacje. Natomiast, jeżeli jeszcze się z tym nie spotkaliście i zamierzacie wsiąść na rower znajdziecie tutaj wskazówki jak odpowiednio zadbać o poziom ciśnienia w kołach Waszych rowerów.

            Zanim ruszymy w drogę, należy upewnić się czy w oponach występuje odpowiedni stan ciśnienia. Czynność ta jest konieczna, jeżeli chcemy, aby nasza jazda odbywała się płynnie i komfortowo. Podczas podróży napotykamy przeszkody, do których należą rzeźba terenu, rodzaj nawierzchni oraz warunki klimatyczne. Dodatkowo słabe ciśnienie w kołach jest już barierą samą w sobie. Niedostateczna ilość powietrza powoduje opory toczenia pojazdu. Zasada jest prosta zarówno zbyt niskie jak i zbyt wysokie ciśnienie powietrza w oponach powoduje opory toczenia. Ponadto odpowiednie uzupełnianie powietrza zapobiega nadmiernej eksploatacji opon oraz ich niszczeniu. Podczas jazdy z obniżonym ciśnieniem następuje przegrzewanie się opony, a w konsekwencji uszkodzenie. Nawet, jeżeli posiadamy opony najwyższej klasy, które są w stanie pokonać trudne trasy to bez właściwego zachowania w nich powietrza nie ma szans na osiągnięcie zamierzonego celu. Na co dzień poruszając się po nierównym podłożu powinniśmy pamiętać, że nasze koła pracują. Suma nacisków z nawierzchnią wywiera wpływ na ubytek powietrza w dętce. Wraz ze spadkiem ciśnienia jazda staje się coraz mniej komfortowa. Dlatego odczuwamy wszelkie bodźce napotkane podczas jazdy. Jednym z czynników, który warunkuje odpowiednią przyczepność koła do podłoża oraz dynamikę jazdy jest wskazany poziom ciśnienia. Zazwyczaj jego wartość producenci umieszczają bezpośrednio na oponie. Określa się go za pomocą wartości minimalnej i maksymalnej stanowiących przedział optymalnego ciśnienia w kole. Jest ono wyrażane w: [Pa] ? paskalach, [bar] ? barach, [atm] – atmosferach fizycznych oraz [PSI] – Funt-siła na cal kwadratowy. Poruszając się w terenie bezpieczny przedział ciśnienia w kole rowerowym będzie wahał się w granicach 40-55 psi, czyli od 3 do 4 atm. Do mierzenia stanu powietrza w kołach służy manometr. Zazwyczaj pompki posiadają to urządzenia już wbudowane. Za utrzymanie ciśnienia w kole odpowiadają właściwości opon, rodzaj wentyli oraz stan dętki i metalowej obręczy. Zanim dobierzesz pompkę zorientuj się, jakiej potrzebujesz. Zwróć uwagę na wymagania sprzętowe i warunki terenu, po którym się poruszasz.

            Każdy, kto posiada rower z pewnością zauważył, że istotny przy pompowaniu jest rodzaj wentyla, czyli otworu, którym powietrze wnika do dętki. Zawór Presta ? zwany także wentylem SV lub rzadziej FV ze względu na najmniejszą średnicę przoduje w obręczach rowerów profesjonalnych i amatorskich, w których ważna jest wytrzymałość koła, a mniejszy otwór w obręczy nie osłabia jego konstrukcji. Zawór Dunlopa ? zwany wentylem DV, jest najprostszym i najbardziej rozpowszechnionym wentylem rowerowym. Występuje głównie w najtańszych rowerach i może być on pompowany pompkami samochodowymi. Natomiast zawór Schradera zwany, jako wentyl samochodowy oraz AV znalazł zastosowanie w dętkach rowerowych i samochodowych. Rywalizuje z zaworem Dunlopa, gdyż mają podobną średnicę i pasują do tych samych obręczy.

            Obecnie na rynku znajduje się bogata oferta pompek rowerowych. Posiadają one zróżnicowane zastosowanie w zależności od potrzeb klienta.  Pompka powinna znajdować się zawsze w wyposażeniu rowerzysty. Zanim podejmiemy jej zakup musimy rozpoznać rodzaj wentyla w naszym rowerze. Ze względu na to pompka powinna posiadać wymienne końcówki, dzięki którym możliwe będzie odpowiednie dopasowanie przewodu pompującego. Co prawda jest możliwość osobnego kupna przejściówek do pompowania, ale najlepiej otrzymać wszystko w komplecie. Zasadniczo w budowie pompki powinny znaleźć się zatrzaski tzw. blokady zapobiegające stratom powietrza podczas samego procesu pompowania. Pozwoli nam to na szybkie i mniej frustrujące uzupełnienie ciśnienia w kołach. Na wszelki wypadek warto w drodze mieć dobrą pompkę, która będzie niedroga i kompaktowa. Ponadto można również nią dopompować powietrze w kole, gdy uznamy, że jest go mało.

Beto Pompka Z Manometrem Mini Cld-027GTeleskopowa pompka ręczna o miniaturowych rozmiarach z łatwością zmieści się w torbie. Wykonana została z lekkiego tworzywa sztucznego. Zawiera blokowany, dwudrożny zawór, odpowiedni do wszystkich rodzajów wentyli AV/FV-SV. Atutem tej pompki jest przede wszystkim cena, która wynosi 19,00 zł. Użytkownik pozostawiając swój rower nie naraża się na duże straty w momencie kradzieży. Posiada czytelny manometr słupkowy. Dodatkowo ma teleskopowy tłok, który podnosi wydajność pompowania. Dzięki temu doskonale nadaje się do pompowania kół w rowerach MTB. W zestawie znajduje się uchwyt montażowy na ramę. Ta mała inwestycja podniesie komfort naszej jazdy.

f-beto-pompka-z-manometrem-mini-cld-027g-teleskopowa

Lezyne Pompka Sport Drive Hv. – Pompka ręczna prosta w użyciu. Składa się z giętkiego wężyka Flex Hose i aluminiowego korpusu z uchwytem wykonanym z tworzywa Composite Matrix. Dzięki konstrukcji Sport Drive HP napompowanie dętki do właściwego ciśnienia odbywa się wydajniej i przy mniejszej ilości pociągnięć. Gwintowana końcówka giętkiego wężyka Flex House pasuje do zaworów samochodowych oraz Presta. Można ją łatwo zabrać w podróż, ponieważ ma tylko 170 mm długości. Jej cena to 69,00 zł.

W szerokim asortymencie znajdziemy pompki, które różnią się między sobą ceną oraz sposobem użycia. Dobra pompka powinna wyróżniać się przede wszystkim uniwersalnością. Oznacza to, że musi ona spełniać swoją rolę w każdych warunkach. Najlepiej, żeby materiał, z którego jest wykonana był lekki, a jednocześnie odporny na działania mechaniczne. Ważny jest też kształt oraz wielkość, aby umożliwić jej bezpieczny i sprawny transport. Przykładem solidnej pompki jest model Beto z manometrem Mp-036.

Końcówka jej wężyka pasuje do zaworów AV/DV/FV oraz amortyzatorów. Ponadto jej aluminiowa konstrukcja z dodatkiem PCV, sprawia, że jest lekka i stabilna. Jest jednokierunkowa, co powoduje przepływ ciśnienia do dętki i blokuje jego odpływ z jej środka. Posiada przełącznik HI-P/HI-V pozwalający wybierać między trybem wysokiego ciśnienie lub wysokiej objętości. Dodatkowo gumowa rękojeść umożliwia pewny chwyt.

            Warto zwrócić uwagę na rodzaj koła i opon, które posiada nasz rower, gdyż od tego będzie zależał ostateczny dobór pompki. Zasada jest prosta. Jeżeli nasze koła wymagają dużego ciśnienia, wówczas będziemy potrzebowali pompki z cylindrem i tłokiem o szerszej średnicy, ponieważ będą one tłoczyć ciśnienie pod większym naciskiem. Zaoszczędzimy w ten sposób na czasie pompowania oraz energii naszych mięśni. Pompki z cylindrem o małej średnicy z kolei dostarczają mniejsze ilości powietrza do dętki. Swój wybór najlepiej wypośrodkować. Dobrze zwrócić uwagę, żeby przy zakupie pompki w zestawie wraz z nią znajdował się uchwyt za pomocą, którego będzie ona przymocowana do ramy.

f-lezyne-pompka-sport-drive-hv-s-dl-170mm-czarna

            Wyróżniamy pompki o różnej mocy, które są w stanie dostarczyć różne ilości ciśnienia do kół. Zadowoleniem użytkowników cieszy się pompka stacjonarna wykonana z porządnego tworzywa sztucznego.

Pompka stacjonarna – model Sks Air X-Press Control

Przewód pompki ma uniwersalną końcówką Multi Valve Head pasującą do wszystkich typów wentyli. Wtłacza ciśnienie maksymalnie do 8 atmosfer i ma zamontowany manometr wskazówkowy. Swoim użytkownikom służy przez lata. Posiada dużą moc, gdyż już kilka ruchów sprawia, że koło jest napompowane do czterech barów. Podczas wypraw rowerowych można z powodzeniem napompować nią materac dzięki wymiennym końcówkom dołączonych do niej w zestawie. Szkoda tylko, że ze względu na swoją wielkość trudno zabrać ją w trasę.

f-beto-pompka-z-manometrem-mp-036

            Sprawny rowerzysta ma mocne mięśnie nóg. Sprytny potrafi to jeszcze wykorzystać. Dlatego kupuje pompkę nożną. Modelem godnym sprawdzenia jest pompka nożna Goodyear 1 cylinder. Pompka ma dużą stopę antypoślizgową z gumowanymi stopkami. Służy to bezpiecznej i wygodnej pracy. Zamontowany jest w niej duży zegar pokazujący ciśnienie do 7 barów.

            W celu zadbania o bezpieczeństwo i komfort jazdy pamiętaj o sprawdzeniu ciśnienia powietrza w kołach. Najlepiej kontrolować je przed dłuższą wyprawą bądź w odstępie czasowym, co dwa tygodnie. Zadbaj o to używając odpowiednich urządzeń i ciesz się wygodą jazdy. Pompkę rowerową najlepiej zawsze jest mieć przy sobie.


Kategorie: Poradnik

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany