Przepisy i prawo rowerowe w Niemczech

W dzisiejszych czasach przekraczanie granic w krajach należących do wpólnoty Unii Europejskiej nie stanowi problemu. Na granicy nie musimy przechodzić szczegółowej kontroli. Dlatego zmiana terytorium nie sprawia większego problemu. Jednak wjeżdżając na teren innego kraju obowiazują juz odmienne przepisy rowerowe. Dlatego warto wcześniej się z nimi zaznajomić, aby nie spotkać się z niepotrzebną karą.

Tutaj zanim wsiądziemy na rower warto wiedzieć, że teoretycznie prawo w Niemczech pozwala jechać po alkoholu. Z tym, że można mieć małą ilość substancji we krwi, ale gdybyśmy przy tej ilości spowodowali wypadek lub byli jego uczestnikiem, wówczas grożą nam mandaty oraz szersze konsekwencje karne.

Rower powinien być przygotowany technicznie. Po pierwsze ważne jest odpowiednie oświetlenie. Kraje należące do UE, przepisy dotyczące bezpieczeństwa na drogach w większości ustalają na podstawie Konwencji Wiedeńskiej z 1968 roku. Niemcy posiadają najbardziej rozbudowane przepisy odnośnie oświetlenia rowerów. Reguluje je norma StVZO§67 [12] dotycząca oświetlenia rowerowego obowiązując na terenie Niemiec. Rower musi być wyposażony w przednie oraz tylne lampy zasilane z prądnicy 6V/3W. Rowery wyścigowe poniżej 11 kg są zwolnione z tego obowiązku w przypadku, gdy używane w nich są lampy zasilane bateryjnie. Wymagane jest użycie przedniego światła barwy białej. Urządzenie musi być zamontowane stabilnie i nie może być pokryte zabrudzeniami. Środek stożka światła lampy przedniej, padający na płaszczyznę wertykalną w odległości 5m od lampy musi znajdować się maksymalnie w połowie wysokości źródła światła. Przepisy wymagają używania lamp nie powodujących olśnienia innych użytkowników drogi (tj. lamp z tzw. odcięciem). Wyraźna granica światła i cienia występuje na wertykalnej płaszczyźnie pomiarowej oddalonej o 10 m od urządzenia, powyżej 3,4° od punktu o największym natężeniu oświetlenia, natężenie oświetlenia wynosi maksymalnie 2 lx. Tylne światło musi być umiejscowione nie niżej niż 250 mm nad powierzchnią drogi. W oświetleniu roweru wymagane są następujące światła:

  • jedno odblaskowe barwy białej z przodu,
  • dwa żółte lub białe umieszczone na szprychach lub paski odblaskowe na bokach opon,
  • dwa żółte umieszczone na pedałach,
  • jedno barwy czerwonej z tyłu roweru umieszczone nie wyżej niż 600 mm od powierzchni drogi.

Ponadto wszystkie lampy używane w pojazdach na terenie Niemiec muszą posiadać znak zgodności z normą, czyli nie mogą one powodować olśnienia innych uczestników ruchu drogowego. Najlepiej poruszać się ze stale włączonym światłem

Przepisy w Niemczech nie pozwalają rowerzystom jeździć jeden obok drugiego, ale można jechać w ten sposób wyłącznie wtedy, jeżeli nie zakłóca to ruchu drogowego.
Obowiązuje zasada jazdy po prawej stronie drogi rowerowej za wyjątkiem dróg, gdzie wyraźnie pod znakiem jest napis ? Radverkehr frei?. Poza drogą rowerową możemy jeździć po lewej stronie tylko tam, gdzie nie będzie to narażało pieszych na niebezpieczeństwo. Należy przestrzegać przepisów oznaczonych, jako 30 Zone, czyli stref z ograniczeniem prędkości pojazdów do 30 km/h, a do takich należy również rower.

  • W sytuacji przewozu dziecka rower powinien posiadać zabezpieczenie przed dostaniem się nóżek pomiędzy szprychy.
  • Na przejściach, gdzie nie ma specjalnych świateł drogowych wyłącznie dla rowerów, należy uwzględniać zarówno światła dla rowerów jak i dla pieszych.
  • Dodatkowo wcześniej warto zapoznać się ze znakami drogowymi ogólnymi oraz specjalnymi. W zależności od tego czy znak jest przekreślony oznacza to pozwolenie lub zakaz. Okrągły niebieski znak, podzielony na pół pionową kreską po jednej stronie z sylwetką kobiety z dzieckiem, a po drugiej symbolem roweru, oznacza oddzielne drogi dla pieszych i rowerzystów.
  • Z kolei okrągły, niebieski znak podzielony poziomą kreską, na górze sylwetka kobiety z dzieckiem, na dole symbol roweru oznacza wspólną drogę dla pieszych i dla rowerzystów.

Wśród kar za niepoprawną jazdę rowerem znajdują się:

  • nieodpowiedni przejazd przez przejście kolejowe mandat około 350 Euro,
  • rozmowa przez telefon komórkowy bez słuchawek 25 Euro,
  • jazda rowerzystów obok siebie od 15 do 25 Euro,
  • jazda bez trzymania kierownicy 5 Euro.

Dodatkowo oprócz mandatu można zarobić także punkty karne, które zostaną wpisane do rejestru i w przypadku ich przekroczenia spowodują odebranie prawa jazdy lub zakaz prowadzenia pojazdów.

Rowerzyści w Niemczech podlegają ubezpieczeniom komunikacyjnym lub OC. Odpowiedzialność finansowa jest oddzielona od winy, a odszkodowanie jest wypłacane z OC kierowcy bez względu na to, kto spowodował wypadek kierowca czy rowerzysta. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Rowerzysta poruszając się po drodze dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.


Kategorie: Poradnik

Tagi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany