Trzecie koło stało się nowym trendem w sytuacji przewozu dodatkowego bagażu. To, czy zdecydujemy się jednak użyć tradycyjnego bagażnika czy tzw. trzeciego koła zależy od naszych preferencji i potrzeb jakie mamy podczas danej wyprawy. Trzecie koło to nic innego jak przyczepka rowerowa typu Extrawheel. Warto na samym początku podkreślić fakt, iż jest ona w taki sposób skonstruowana, że bez problemu pasuje do każdego tupu roweru, zarówno szosowego, trekkingowego, czy też górskiego.
Montaż takiej przyczepki nie jest strasznie skomplikowany, bowiem przyczepia się ją do zacisku tylnego koła. Rama całej przyczepki ma zazwyczaj konstrukcję rurową – może i nie jest to wyszukany sposób, ale na pewno trwały i solidny, gwarantujący, iż przyczepka taka wytrzyma niejedne wojaże. Dodatkowo z boku możemy przymocować sakwy. Całość waży około 4 kg, więc nie jest to bardzo dużo, zważając na fakt, ile dodatkowych rzeczy możemy ze sobą zabrać w podróż. Sakwy dedykowane tego typu przyczepce przypominają w swojej budowie duże worki , których waga nie przekracza 3 kg, a pojemność wynosi 60 litrów.
Zalety przyczepki rowerowej
Moim zdaniem branie tego dodatkowego koła do roweru to dobry pomysł. Zalety jakimi się odznacza przyczepka to z pewnością zwiewność konstrukcji, jej prostota. Widelec, jak i reszta ramy jest wykonana ze stali, co jest z pewnością gwarantem wytrzymałości tej przyczepki podczas jazdy. Ponadto w przypadku jakiegoś pęknięcia stal możemy bez większego problemu zespawać, natomiast do spawania aluminium wykorzystuje się otoczkę specjalnych gazów, co jest praktycznie niewykonalne podczas dalekich wypraw w ?mało cywilizowane? miejsca. Koło przyczepki zazwyczaj posiada standardowe rozmiary i możemy zamocować je bez problemu za pomocą tzw. szybkozłączki. Warto jeszcze wspomnieć o błotniku, który w oryginalnym zestawie jest mocowany drutami do całości konstrukcji.
Przyczepka rowerowa Qerudioo
Kliknij i znajdź najniższe ceny!
Teren
Czy taką przyczepką warto jeździć po asfalcie czy po nieutartych szlakach? Oczywiście każdy z nas posiada inne preferencje jeśli chodzi o podróżowanie. Z mojego doświadczenia mogę zapewnić, że przyczepka doskonale sprawdza się w różnych warunkach. Moim zdaniem takiego typu przyczepka jest naprawdę użyteczna, to nie tylko coś na kształt gadżetu. Jak już wspomniałem wcześniej możemy zamocować na niej sakwy mieszczące ok 60 litrów. Specjalnie zaprojektowana jest w taki sposób, aby można było wykorzystać zwykłe tylne sakwy, np. firmy Crosso. Przyczepkę zakłada się dosyć łatwo, jednak wymaga to pewnego ?sprytu? i wprawy. Dodatkowe trzecie koło sprawdzi się doskonale w przypadku, gdy do naszego roweru nie jesteśmy w stanie zamontować odpowiedniego bagażnika. Mam tu na myśli rowery zwłaszcza górskie z amortyzowanym tyłem.
Jeśli chodzi o manewrowość tzw. ?trzeciego koła? na zakrętach przyczepka zachowuje się bardzo intuicyjne, co w praktyce oznacza, że podczas jazdy pochyla się razem z rowerem. Co jest jednak ważne w czasie jazdy po sypkiej nawierzchni Extrawheel równomiernie rozkłada ciężar ?na podłodze?, co w efekcie przekłada się na efektywną jazdę. Oczywiście jazda z przyczepką wymaga więcej wprawy i siły niż przy ?zwykłej? jeździe, jest to jednak kwestia do wyuczenia i przyzwyczajenia.
Podsumowanie
Pamiętajmy, iż zanim wyruszymy w trasy, albo zaczniemy jazdę testową z nasza przyczepką należy solidnie i dokładnie pomontować wszystkie jej części, kładąc szczególny nacisk na wyregulowanie pasków, zwłaszcza tych przy sakwach, zanim dostaną nam się do szprych. Podsumowując dodatkowe ?trzecie koło? z pewnością zwiększa nasze możliwości. Ponadto nie jesteśmy zmuszeni całej wagi bagażu ?wkładać? na rower, tylko z powodzeniem możemy ten dodatkowy balast ciągnąć za sobą, a sami skupiać się na podziwianiu widoków.